Fenomén Vsetín ožívá. Na Lapači sní o postupu do první ligy

OBRAZEM Fenomén žije. Byli jsme na hokeji ve Vsetíně
Kdysi se na Vsetíně hrála extraliga a soupeři prohrávali 0:2 už v autobuse u Valašského Meziříčí. I teď je  Na Lapači skvělá atmosféra, akorát že se tam již sedm let hraje až třetí nejvyšší česká soutěž.
Čtyřicet korun vstupenka na stání, šedesát na sezení...
...a k pořádnému hokeji patří i nějaká ta štamprlička.
A samozřejmě i pivo.
Foto: Adam Sušovský
Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 10. 2014 6:00
Po extralize tam zůstaly jen krásné vzpomínky a malá kabina, kde se šestkrát slavil mistrovský titul. Teď se chce Vsetín vrátit mezi profesionály a postoupit alespoň do první ligy.

Vsetín – Po extralize tam zůstaly jen krásné vzpomínky a malá kabina, kde se šestkrát slavil mistrovský titul. Hokej na Vsetíně žije dál, akorát v podstatně skromnějších podmínkách než v dobách, kdy se Na Lapač bála jezdit hrát i Sparta.

Vsetín zůstává a ještě dlouho zůstane nejúspěšnějším klubem samostatné české extraligy, protože jeho šest titulů devadesátých let v dohledné době jen těžko někdo překoná.

Sám však hraje až třetí nejvyšší soutěž, a protože v malém městě není rafinérie či ocelárny, je smířen s tím, že už nejspíš nikdy žádný nepřidá.

 „Mluví se o nás maximálně, když v televizi vzpomínají na léta dávno minulá,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz jednatel vsetínského hokeje Daniel Tobola.

Vsetín ale podle něj dobrá značka stále je a cítit to jde i z respektu soupeřů. Hrát proti Vsetínu je prý zážitek pro všechny druholigové týmy a velká čest je také nosit jeho zeleno-žlutý dres. Vždyť nechybělo moc, aby za Vsetín letos hrával například  Petr Čajánek. Stačilo jen aby kapitán Zlína v létě skončil s profesionálním hokejem a dveře by měl otevřené dokořán.

Opravdu jste v létě zkoušeli oslovit Petra Čajánka?
Před sezonou jsme ho oslovili, když váhal, jestli bude nebo nebude pokračovat. Té myšlence hrát za Vsetín se nebránil, i když je tady odvěká rivalita. Ta rivalita Zlína a Vsetína je ale hlavně mezi fandy. I když to samozřejmě jiskřilo i na ledě.  Myslím, že dnes takové zápasy všem těm hráčům chybí. V extralize máme pražské derby, moravsko-slezské derby, východočeské derby, ale to valašské bylo jen jedno a bylo nejoriginálnější. Kromě Petra Čajánka jsme ale třeba loni lanařili i Martina Hamrlíka, ale předběhl nás Přerov. Martin by se jako Zlíňák nebránil ani Vsetínu, ale nakonec kvůli zdraví skončil s hokejem úplně.

Je váš zeleno-žlutý dres i sedm let poté, co Vsetín zmizel ve druhé lize stále pro hráče lákadlo?
Jo, je to značka. I když hrajeme druhou ligu, nejsme provinční klub a i tohle funguje. Ty zeleno-žluté dresy mají v rámci republiky pořád renomé.

Jak se Vsetínu ve druhé lize daří?
Už nepůsobíme v nejvyšších patrech a mluví se o nás maximálně v televizi, když vzpomínají na léta dávno minulá. Tahle realita je tady už ale letitá. V chlapech se hraje druhá liga a snažíme se pracovat s mládeží, aby mladší a starší dorosty stále hrály extraligu. Ze všech sil bojujeme o to, aby tady byl i nějaký progres. Zatím nejsme ekonomicky připraveni na to hrát první ligu, ale jsme už ekonomicky stabilizovaní a poslední sezony hospodaříme s vyrovnaným rozpočtem. Budujeme mančaft tak, abychom třeba už letos o první ligu alespoň bojovali.

Hrát na Vsetíně první ligu a vrátit do města profesionální hokej je tedy váš dlouhodobý cíl?
Sportovní cestou bychom se o to chtěli poprat už letos. První kola dokazují, že naše soutěž letos nemá jednoznačného favorita, tak doufáme, že toho dokážeme využít. Loni jsme byli s velkým štěstím v semifinále, teď věřím, že zapracuje kouzlo Vsetína. Na hokej tady chodí tři tisíce lidí a to prostředí je tady tak specifické, že se tady v play off nikomu nehraje dobře. Je to naše obrovská výhoda a chceme jí využít. Ano, do první ligy bychom chtěli postoupit a pak bychom rádi řešili ty ekonomické starosti. 

Žije Vsetín pořád z nostalgických vzpomínek na úspěšná léta v extralize?
Já myslím, že jo. Jenže čas je neúprosný, letí to jako blázen. Už je to dvacet let od naší první extraligové sezony a prvního titulu. Příští měsíc se bude Na Lapači hrát exhibice prvního finále Vsetín – Zlín. Tak uvidíme, kolik se těch věrných fandů přijde podívat, kolik lidí ještě Vsetín sleduje. Třeba přijdou dva tisíce, třeba tři, třeba Lapač zase jednou vyprodáme. Může to být jeden z impulsů, jak ještě zvýšit zájem o hokej. My si přitom na návštěvy stěžovat nemůžeme, u nás chodí na každý zápas zhruba dvanáct set diváků, takové čísla nemají ani v první lize. Co by za to někde v Kadani nebo Benátkách dali?

Pomáhá efekt vsetínského fenoménu z minulých let nějak klubu i teď?
Že by to působilo třeba z hlediska ekonomického? Netroufám si říct, že by to nějaký efekt mělo. Je to už sedm let, co Vsetín není v extralize. Spousta našich fandů už si to ani nevybaví, protože v tom lepším případě byli náctiletí. Řada našich současných fanoušků už si to ani nepamatuje, tu éru prostě nezažili. Ale Vsetín hokejový je a já věřím, že se tady máme na co těšit a že se ještě něčeho dočkáme. První liga by z našeho pohledu byla super. Jestliže nám tady chodí na druhou ligu dvanáct set lidí, důstojná kulisa by tady byla i na první. Teď jen najít silného partnera a partnery. Nechci říct, že jsme chudý kraj, ale je to Valašsko, navíc jsme jen třiceti tisícové město a třicet kilometrů odsud máme Zlín.

Bylo by hezké, aby nejúspěšnější extraligový klub hrál zase důstojnou soutěž, že?
Historicky to ale bylo tak, že byl Vsetín tradiční druholigový tým nebo tým, který hrál třeba i krajský přebor. Když se podíváte na mapu, kolik třicetitisícových měst hraje extraligu či první ligu? Jen ty, co mají železárny, ocelárny nebo rafinérie. Už za socialismu byly sportovní kluby spojeny silnou továrnou ve městě. Na Vsetín se vzpomíná jako na fenomén, který by si první ligu zasloužil. Já to spíše ale vnímám tak, že by si jí zasloužil proto, že je to silné hokejové město, které mělo hokejovou tradici i dávno před extraligou.

Mají vaši soupeři ve druhé lize ze Vsetína respekt?
To ano, to si myslím, že ano. Chlapi, co proti nám nastupují, to všechno pamatují a řada z nich kdysi proti Vsetínu nebo i za Vsetín hrála. Vsetín hokejová značka rozhodně je a v rámci té druhé ligy si všichni zápasy proti Vsetínu užívají. Nebudu jmenovat jiné soupeře, protože to nemyslím ve zlém, ale zápasy proti Vsetínu jsou prostě pro všechny víc. Snažíme se toho využívat i v mládeži, ale je to čím dál složitější, navíc teď dorůstají slabší dětské ročníky. Perou se tím všude a my dneska v dorostu s Třincem prohráváme o třídu. Ani Vítkovice a Třinec nemají tolik svých odchovanců, stahují to odevšud. A to je náš problém, protože kluci odsud jdou raději k nim, protože tam vidí naději v extralize.

I proto by Vsetín potřeboval hrát alespoň první ligu?
Může v tom být přímá úměra, ale taky nemusí. Havlíčkův Brod a Třebíč už ty extraligové soutěže mládeže dlouho nehrají, mají tam první ligu a s mládeží jsou na tom dlouhodobě hůř než my. Hlavní je, aby fungoval nábor, aby kluby sháněly dost dětí. Volnočasových aktivit je hodně, společnost se mění a děti dnes tolik nesportují. Abychom fungovali, musíme mít hodně dětí, dobře s nimi pracovali a byli připraveni, že nám je vezmou tam, kde mají ty ocelárny a železárny. První liga by určitě způsobila minimálně první roky boom ve městě a třeba by sem dětí začalo chodit víc.

Za Vsetín kdysi váleli olympijští vítězové i mistři světa. Hvězdy Vsetína tvořily kostru reprezentace. Spolupracuje někdo z bývalých extraligových šampiónů se Vsetínem i teď?
V daný okamžik je tou nejhlavnější osobou asi Luboš Jenáček. Ten se tady usadil a trénuje tady x let. Roman Čechmánek dělá letos asistenta mladšího dorostu a trénuje gólmany, dojíždí sem ještě Martin Hamrlík, i když ten tady nikdy nepůsobil a na straně Zlína to byl jeden z nejneoblíbenějších soupeřů. Je to ale výborný chlap a strašně ho trénováni baví, úplně ho to pohltilo. Myslím, že to jednou bude velice žádané zboží a možná i trenér pro reprezentaci. V té slavné době ale byli víceméně všichni hráči odjinud a ne ze Vsetína. Jinak samozřejmě Libor Forch dělá předsedu klubu a je tady ještě Lexa Jaškin, který se na Vsetíně stejně jako on usadil, ale poslední dvě sezony působí ve Slovanu Bratislava. U něj ale předpoklad veliký, že se jednou Na Lapači zase objeví. Usadil se tady i Staňa Pavelec, který stál u restartu klubu po vyhazovu z extraligy a je s námi v kontaktu pořád, akorát nyní působí ve zdejší komunální politice.

Letos je to dvacet let od postupu Vsetína do extraligy a dvacet let od jeho prvního titulu. K této příležitosti sehrajete 9. listopadu Na Lapači exhibici a reprízu finále Vsetín – Zlín. Budou na ledě všichni pamětníci?
Osloveni byli všichni a účast už přislíbilo možná pětadevadesát procent oslovených. Někteří ze zdravotních důvodů na led nevyjedou, ale dorazit by měla většina. Je to v době extraligové pauzy, hraje se to v neděli. Vsetínský zázrak byl tehdy postaven především na klucích ze Zlína, kteří tam neměli dost prostoru. Takže tu budou samí Zlíňáci (směje se).

Těšíte se zase na atmosféru plného Lapače?
Už při letošním play off nás všechny včetně partnerů atmosféra utvrdila, že si to všechno chceme zopakovat. Nostalgická atmosféra na nás dýchla a v tom je Lapač nenapodobitelný. Doufáme, že bychom letos mohli bojovat o první ligu, ať si to tady všichni užijeme. Vsetín by si to zasloužil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy