Otřes v pravidlech, přenosy za peníze, ústup z tvrdé linie. Extraliga přináší novinky

jzp jzp
13. 9. 2018 6:36
Nový ročník hokejové extraligy nabídne několik změn v pravidlech, placené přenosy od O2 TV nebo jemnější přístup k vulgárním fanouškům. Co se nemění, je favorit. Kometa Brno výrazně neoslabila a myslí na zlatý hattrick. Projděte si nejzásadnější informace k nejvyšší tuzemské soutěži před jejím pátečním startem.
ELH, Kometa-Třinec: Michal Gulaši (24) - Ján Sýkora
ELH, Kometa-Třinec: Michal Gulaši (24) - Ján Sýkora | Foto: Lukáš Caha

Otřes v pravidlech

IIHF připravila pro období 2018 až 2022 spoustu úprav v pravidlech a česká extraliga chce (až na pár výjimek) držet krok.

Hokejisté si na novinky mohli zvyknout během přípravných zápasů. Občas kroutili hlavou. Zřejmě nejvíc jim vadilo, že nesměli mít vyhrnutý dres či rukávy. V případě, že nereagovali na napomenutí od sudího, následoval na rozdíl od minulosti dvouminutový trest. 

"Trestat za vyhrnuté rukávy, to mi připadá absurdní a přísné. Mně se to moc nestává, ale někomu se to může přihodit i dvakrát za zápas. Pak je z toho zbytečné oslabení," stěžoval si karlovarský forvard Václav Skuhravý. Ani jeho kolegové nebyli nadšení.

"Hráči nebudou trestáni za to, pokud se jim během hry vyhrne dres. Na led by ale měli přicházet upraveni, jak je to běžné v celém vyspělém hokejovém světě," říká šéf sudích Vladimír Šindler. "Trestání čekáme v naprosto výjimečných případech, a to pokud hráči budou nezodpovědní."

Mezi další významné změny patří zmenšení brankoviště nebo přísnější posuzování podrážení. Menší trest nově dostane i hráč, který po čistém vypíchnutí puku podrazí soupeře. Přísněji budou rozhodčí hledět i na zdržování po zakázaném uvolnění. Pokud někdo úmyslně poruší postup při buly, aby dal parťákům pár vteřin odpočinku navíc, čeká ho varování a při dalším provinění i dvouminutový trest. 

Úplně novým prohřeškem je takzvané "pozdní dohrání". Až sudí srazí ruce v pěst, znamená to, že došlo k hitu na hráče, který byl ve zranitelné pozici. Pravidlo má chránit zdraví hokejistů.

Mančafty nejspíš potěší, že trestné střelení už nemusí provést faulovaný hráč, ale kdokoliv, takže i nájezdoví specialisté.

Více o nových pravidlech včetně zrušení "Tlačilovy finty" čtěte zde.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy