Dresy pro Soči: Čechům se líbí retro, Kanaďané zuří

Podívejte se, které hokejové velmoci již odhalily nové dresy, a posuďte sami, kdo je má nejhezčí.
V zajímavou módní přehlídku se mění postupné představování dresů jednotlivých reprezentací pro hokejový turnaj na blížící se olympiádě v Soči. Jako zatím poslední ukázali své trikoty Slováci.
Jejich dresy při dlouho očekávaném turnaji budou zdobit slova národní hymny, která na začátku devatenáctého století vymyslel Janko Matúška.
Designéři se inspirovali nejen národními symboly, jako je dvojitý kříž a kopce Tatra-Fatra-Matra, ale také názory reprezentanta Milana Bartoviče, který také s dresem zapózoval fotografům.
"Ty dresy na mě působí skvěle, byl skvělý nápad, dát na ně slova naší hymny," uvedl Bartovič, aktuálně útočník Slovanu Bratislava.
Foto: Nike Inc.
Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
7. 11. 2013 5:00
Nové dresy hokejových reprezentací pro olympiádu v Soči a následující čtyřletý cyklus vzbuzují velké emoce. Čechům se líbí retro styl, Kanaďané novou image strhali.

Praha - Hokejové reprezentace postupně začaly odhalovat podobu svých dresů pro olympiádu v Soči a následující turnaje a snad okolo všech trikotů se strhla bouřlivá debata.

Jsou totiž úplně jiné než ty, v nichž se hráči dlouhá léta po mezinárodních kluzištích proháněli.

A zdaleka ne všude se s novou image úborů svých hrdinů dokázali smířit a sžít.

Češi jako Štěpánci

Velké emoce vzbudily samozřejmě také dresy českého týmu, které jsou vytvořeny ve dvou zcela odlišných variantách. Jeden je v retro stylu s barvami trikolory u krku a státním znakem pod ním, druhý má podobu otočené vlajky se znakem na prsou.

Fanoušci přistupují k oběma verzím diametrálně odlišně. Zatímco retro s dominancí bílé barvy většinou vyzdvihují slovy "krása, nádhera, super!", tak vlajkovou variantu označují jako "nevkusnou, otřesnou a trapnou", která "vypadá jako z počítačové hry NHL" a "napodobuje tenistu Radka Štěpánka".

Navíc si myslí, že odlišný vzhled z jednotlivých stran se bude plést s dresy mužstev, která používají stejné barvy, jako třeba Rusové.

Slováci v pyžamech

České retro variantě se hodně podobají slovenské dresy, které byly vytvořeny ve světlé a tmavé verzi. Na obou navíc jsou tenké proužky se slovy státní hymny.

Slováci přistupují k novým ´pracovním oděvům´ svých reprezentantů vstřícnější, ovšem i ony se staly terčem narážek.

Mnoha lidem připomínají spíš pyžamo než dres. "Mne nezajímá, v čem budou spát, ale v čem budou hrát," píše jeden z kritiků v internetové diskusi. Jiným zase vadí absence nápisu "Slovakia", který by je odlišil v případě, že by podobné dresy měli Slovinci, nebo špatné pořadí barevných pruhů.

Kanaďané propagují čerpací stanice

Snad nejvíc však své dresy strhali Kanaďané, kteří se o novém vzoru dozvěděli na internetu ještě několik dní před oficiálním zveřejněním. V bleskové anketě se úbory nelíbily 80 procentům hlasujících.

Národní tým ´kolébky hokeje´ má hned tři sady. Ve dvou převládá červená či bílá a uprostřed je bílý, resp. červený pruh s tradičním javorovým listem. Třetí verze je pak černá s nápisem "Canada" v červeném poli na hrudi.

Hokejovým příznivcům vadí, že první dvě varianty připomínají logo naftařské společnosti Petro-Canada (porovnejte ZDE). Dodatková verze je zase příliš unylá, matná a nekanadská. Velká část fanoušků si pak žádala zpět image dresů, v nichž Kanada dobyla zlato na minulé olympiádě ve Vancouveru.

Šéf Kanadského hokejového svazu Bob Nicholson však z prvních reakcí velké závěry nedělá. "Vždycky se objeví různé reakce. Ale právě to je na hokeji skvělé, vždycky totiž všechny rozvášní," říká Nicholson.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy