2. 5. 2017 7:05
Hokejisté Washingtonu zvítězili v pondělním utkání play-off NHL na ledě Pittsburghu 3:2 v prodloužení a snížili stav série 2. kola na 1:2 na zápasy.
Brutální zákrok Niskanena na Crosbyho | Video: YouTube

New York - Washington měl nakročeno k výhře už v základní hrací době, Penguins ale dokázali dvěma góly v předposlední minutě při hře bez brankáře smazat dvoubrankové manko.

Tučňáci hráli většinu zápasu bez lídra Sidneyho Crosbyho. Kapitán Pittsburghu, jehož v kariéře trápí otřesy mozku, odstoupil ze hry v 6. minutě první třetiny poté, co ho po úniku dva na jednoho fauloval krosčekem do hlavy Matt Niskanen. Americký obránce za to dostal trest na pět minut a do konce utkání.

"Samozřejmě v tom úmysl nebyl. Viděl jsem opakované záběry a vypadá to hrozně, ale když začínali útočit, moje hokejka byla v úrovni jeho ramen," hájil se Niskanen.

Otřesený Crosby chvíli zůstal ležet na ledě, pak za doprovodu lékaře odjel po svých na střídačku a odešel do kabiny. Zpět do zápasu už se nevrátil, stejně tak Conor Sheary, jenž dohrál na začátku druhé třetiny po srážce se spoluhráčem Patricem Hörnqvistem.

Kouč Mike Sullivan neměl po utkání o zdravotním stavu svých svěřenců bližší informace. "Samozřejmě doufáme, že to nebude nic vážného. Ale myslím, že tenhle tým má takový charakter a je natolik dobrý, aby se dokázal s případnou absencí zraněných hráčů vypořádat. Ukazovali jsme to celou sezonu, ukázali jsme to i dnes a budeme to ukazovat i dál," prohlásil Sullivan.

Hosty poslal do vedení ve 14. minutě Nicklas Bäckström v dvojnásobné přesilovce, když se jeho přihrávka odrazila do branky od těla jednoho z obránců. V polovině třetí třetiny zvýšil na 2:0 po rychlém protiútoku Jevgenij Kuzněcov. Jenže na začátku 59. minuty snížil při power play tvrdou ranou z pravé strany Jevgenij Malkin a za dalších 48 sekund při pokračující hře 6 na 5 vyrovnal tečovanou střelou od modré čáry obránce Justin Schultz.

Capitals se ale ze ztráty dvougólového vedení dokázali vzpamatovat. Pomohl jim domácí obránce Trevor Daley, který v úvodu prodloužení hasil velkou šanci Washingtonu faulem. A nabídnutou přesilovou hru po 33 sekundách přetavil ve vítězný gól obránce Kevin Shattenkirk, který překonal Marca-Andreho Fleuryho přesnou střelou švihem z mezikruží.

"Dneska to pro nás byla obrovská zkouška. A my v ní obstáli," radoval se střelec vítězného gólu, který byl při rozhovoru po dopoledním rozbruslení ještě očividně frustrovaný z porážky 2:6 v druhém utkání. "Teď už se samozřejmě cítím úplně jinak než ráno. Myslím, že jsme se o hodně zlepšili, a musíme udělat všechno pro to, abychom si to přenesli i do příštího zápasu," řekl Shattenkirk.

"Co jsem hráčům povídal před prodloužením? Že je před námi další test," přiblížil trenér Capitals Barry Trotz. "Řekli jsme si, že jednoduše musíme zapomenout na to, že jsme přišli o vedení 2:0, a že prostě musíme hrát dál."

V utkání sehrála důležitou roli i rozhodnutí rozhodčích u videa. Po 65 sekundách druhé třetiny totiž vyrovnal Chris Kunitz na 1:1. Sudí nejprve gól uznali a potvrdili ho i poté, co ze záznamu přezkoumali, že puk přešel čáru před tím, než Kunitz vyrazil brankovou konstrukci. Po protestu Capitals ale nakonec gól odvolali kvůli tomu, že Kunitz nedovoleně atakoval brankáře Bradena Holtbyho.

2. kolo play-off NHL:

Východní konference - 3. zápas:

Pittsburgh - Washington 2:3 v prodl.

Branky: 59. Malkin, 59. Schultz - 14. Bäckström, 50. Kuzněcov, 64. Shattenkirk. Střely na branku: 30:33. Diváci: 18.625. Hvězdy zápasu: 1. Shattenkirk, 2. Bäckström (oba Washington), 3. Malkin (Pittsburgh). Stav série: 2:1.