Chára: Jednání v zámoří neřeším. Od NHL už moc nečekám

Adam Sušovský Adam Sušovský
21. 12. 2012 13:00
"Od NHL už moc nečekám," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz hokejový obránce Zdeno Chára. V Praze se mu líbí.
Zdeno Chára přestal řešit, jestli v NHL skončí výluka.
Zdeno Chára přestal řešit, jestli v NHL skončí výluka. | Foto: TASR - Michal Svítok

Praha - Hokejového obránce Zdeno Cháru už jednání v NHL nebaví. Jestli se začne hrát nebo ne úplně vypustil z hlavy a soustředí se na výkony v KHL.

"Od NHL už nečekám moc. Vůbec se tím nezaobírám. Uvidíme co se stane," řekl obrovitý Slovák a v současnosti kapitán Lva Praha v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Na KHL mu vadí pouze složité procesy na letištích a hokej o Vánocích. "Proč se hraje přímo na Štědrý den moc nechápů," říká kapitán slovenské reprezentace.

Když jste přiletěl na podzim do Prahy, byl jste optimista. Asi jste nečekal, že tady budete hrát ještě teď o Vánocích, že?
Nečekal jsem to. Na druhou stranu to beru už tak, jak to přijde. Od NHL už nečekám moc. Nečekám, že se začne a nijak se tím nezaobírám. Rozhodnutí přijde každým dnem. Uvidíme, co se stane. Už se to musí vyřešit.

Jaké máte poslední informace?
Teď jsme hlasovali, co se dále bude dít s naší unií. Podle toho hlasování se rozhodne, jak budeme dál pokračovat. Výsledky ale ještě neznám. Žádné další informace ze zámoří nemám.

Nedozvěděl jste se nic ani v zámoří, kde jste během reprezentační přestávky byl?
Nejel jsem tam kvůli výluky a hokeji, byl jsem tam u mé rodiny. Snažím se za ní jezdit vždycky, když je nějaká přestávka.

Mluvil jste tam se spoluhráči?
Zašel jsem za nimi na trénink, protože jich tam pár chodí bruslit, a bavili jsme se, ale my sami těch informací moc nemáme. Teprvé uvidíme, jak se to vyvrbí.

Jak jste vnímal ty náhlé změny v NHL? Několikrát to vypadalo, že už se začne hrát a pak přišla další těžká rána...
Bylo to hodně frustrující. Ráno byly zprávy o tom, jak je to na dobré cestě, a večer se to kompletně obrátilo do úplně negativních věcí. Člověk byl z toho nervózní. Jeden den bylo tak, druhý den dvakrát hůř. Nevěděl jsem, co mám čekat. Teď se ale soustředím na Lva a pokud výluka neskončí, zůstanu tady do konce sezony.

V současné chvíli se přitom zdá, že jednání krachla na drobnostech. Přerozdělení příjmů je vyřešeno...
Jak jste říkal, jsou to drobnosti. V konečném důsledku ale právě tyto drobnosti dělají ty podstatné věci.

Nedávno jste prohlásil, že pokud vám NHL sáhne na peníze, budete návrat do zámoří hodně zvažovat. Myslel jste to opravdu vážně?
Nebudu to jen já. Budou o tom uvažovat všichni hráči. Během kariéry mi strhávají peníze už podruhé. To se za ty roky nahromadí. Ty peníze jsme si vydělali, dohodli se na nich a teď nám je chtějí vzít. Pro mě je hrát NHL priorita, ale v tomhle ohledu bych to hodně zvažoval a díval se na to, kolik nám vzali. Rozhodně se ale za každou cenu nechci urazit a utéct do Evropy.

Roman Hamrlík má ale úplně jiný názor a během výluky postoj hráčů kritizoval. Jak jste se na jeho výrok díval vy?
Na to nic nechci říkat. Roman má svůj názor a bylo vidět, že je frustrovaný. Nebudu se vyjadřovat k tomu, jestli s ním souhlasím, nebo ne. Asi ale nebylo úplně šťastné, že se k tomu vyjádřil takhle veřejně.

I vzhledem k tomu, co Hamrlík řekl, se začíná mluvit o rozhádané hráčské unii. Začíná tlak na Donalda Fehra od hráčů sílit?
Já už těch informací moc nemám. Co jsem v Evropě, tak nemám na konference čas. Časové posuny a cestování v Rusku je hodně únavné. Už jsem z toho vypadl.

V čem je pro vás jiné hrát místo NHL ruskou soutěž?
Nejvíc je to cítit na přesunech po letištích. Je to dlouhý a hodně únavný proces, který v Americe trvá jen pár minut. V Rusku jsou různé pasové kontroly, musíme se tahat s bágly, jsou tam různé regulace a někdy ten proces trvá hodně dlouho.

A taky zápas na Štědrý den. Už jste to někdy zažil?
O Vánocích se hraje hokej po celém světě. Že se ale v Rusku hraje i na Štědrý den mě hodně zarazilo. Chápu, že pravoslavné Rusko Vánoce neslaví, ale stejně se snaží udělat ligu pro celý kontinent. Hrají tady Češi, Slováci, Fini a další národnosti, které Vánoce uznávají. Tomu nerozumím. Ale dobře, že nás nechytl trip a neslavíme svátky někde v Chabarovsku.

Rozhovor na chvíli přerušil jeden z fanoušků, který chtěl Cháru požádat o společnou fotografii. Slovenský obránce ochotně vyhověl.

Nevadí vám tak obrovský zájem fanoušků? S nadsázkou se dá říct, že neuděláte ani krok od haly, zatímco rozdáte několik společných fotek. Za tu dobu, co spolu mluvíme, je to už podruhé...
Trošku jsem to čekal. Ti fanoušci mě a další hráče z NHL nemají možnost během roku vidět. Já s tím počítám, chápu to a budu to respektovat.

Ale zpět k Praze. Líbí se vám tady?
Líbí a hodně. Hlavně noční Praha. Ty historické budovy a památky jsou v noci nádherné. Atmosféře navíc přispívají vánoční trhy. Většinu volného času trávím tím, že se procházím po Staromáku.

Vzpomínáte ještě na to, jak ste na začátku kariéry hrál za Spartu?
Moc si toho už nepamatuji, ale vím, že jsem si moc užíval hrát v tak obrovském klubu s takovou historií. Hrálo se o titul a já mohl trénovat s muži.

A teď hrajete v klubu, který historii nemá vůbec žádnou. Je to pro hráče rozdíl?
Je to jiné. Na druhé straně se klub hodně snaží, aby se do těch kolejí dostal. Vedou ho lidé, kteří v hokeji dlouhé roky působili. Samozřejmě ale bude trvat, než to do sebe začne zapadat. Chce to čas, aby se každý našel v tom, co má dělat. Lev začínal sám vedle Sparty, teď se oba týmy spojily a je to zase trošku jinak. Až si to sedne, bude to fungovat dobře. Ani teď to ale není špatné a jsem tady spokojený.

I přesto, že domácí atmosféra není asi taková, jakou by si hráči představovali?
To je přesně ono. Bude to trvat nějaký čas. Lidí bude časem přibývat. Nejde to srovnávat třeba se Slovanem, který jen změnil soutěž, ale stále má svou základnu fanoušků. Lev se spojuje jen s Popradem, kde fanoušky měl. Teď je ale v Praze, je to úplně jiný tým a musí hledat nové fanoušky. S dobrými výkony to půjde. Lidi bude víc a víc.

 

Právě se děje

Další zprávy