Češi jedou na turnaj pravdy. A současně i poslední šance

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
12. 12. 2013 12:30
Trenér hokejové reprezentace upozorňuje, že pro jeho rozhodování o konečné nominaci na olympiádu budou mít výkony z CHannel One Cupu velkou váhu.
Hráči budou na Channel One Cup pod bedlivým dohledem Aloise Hadamczika i veřejnosti. Zvláště ti, co usilují o nominaci na olympiádu.
Hráči budou na Channel One Cup pod bedlivým dohledem Aloise Hadamczika i veřejnosti. Zvláště ti, co usilují o nominaci na olympiádu. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Turnaj pravdy. Takhle by se dal nazvat letošní Channel One Cup.

Trenéru Aloisi Hadamczikovi by totiž ruský turnaj měl definitivně odpovědět na to, kteří hráči si finální nominaci na olympiádu do Soči zaslouží a kteří nikoliv.

"Tento turnaj bude zásadní," přiznal kouč na tiskové konferenci před ruským podnikem.

Pane Hadamcziku, kolik hráčů z Evropy má nyní reálnou šanci, že pojedou do Soči?
"Do Soči mají možnost jet všichni, co jsou napsaní v širší nominaci."

Jak moc je pro adepty Channel One Cup důležitý?
"Musím říct upřímně, že při výkonnosti, kterou jsme zatím na letošní Euro Hockey Tour předváděli, je tento turnaj vcelku zásadní."

Velké šance se z tohoto týmu dávají třeba Kaberlemu a Červenkovi. Jak moc je tento odhad správný?
"Těch hráčů, kteří svými výkony na turnaji mohou upozornit na to, že by měli jet, je víc. Tihle dva k nim určitě patří."

Podívejme se na to z opačného pohledu... Jak velká šance na Soči zbývá evropským hráčům, které jste do Ruska nenominoval a jsou přitom zdravotně v pořádku?
"Myslím si, že to každý z toho vyčte, a netřeba to zdůrazňovat. Dali jsme šanci klukům, kteří se teď o to ještě poperou, a uvidíme dál, jak to bude."

Nedávno jste se vrátil z cesty po zámoří, kde jste viděl adepty na nominaci v NHL. Můžete říct, kolik míst máte momentálně vyhrazených pro hráče z Evropy?
"To bych nerad hodnotil, protože by to číslo nebylo směrodatné. Jsou hráči, kteří cítí, že by tu šanci mohli dostat. V NHL máme spoustu hráčů, kteří mají svou kvalitu, ale číslo si netroufnu říct, protože ani já ho nevím. Nebudu to prozrazovat, aby někteří vůbec neztratili iluzi bojovat na Euro Hockey Tour. Samozřejmě je tady okruh hráčů, kteří mají výkonnost i zkušenosti, a tudíž i ambiciozní šance."

Co brankáři? Nejvíc se mluví o dvojici Kovář - Salák, která dostává na Euro Hockey Tour nejvíce šancí a je v nominaci také na Channel One Cup. Jsou to horcí adepti pro olympiádu, aby doplnili Pavelce?
"To si netroufnu říct. V nominaci je ještě také Štěpánek, který sice odchytal jen jedno utkání, ale v ruské lize má velmi dobré výsledky. Na post jedničky počítáme s Pavelcem, ale nezapomínáme ani na Mrázka, protože na farmě chytá velmi dobře, a kdyby v jiném týmu dostal šanci chytat v NHL, tak by ty výsledky také ukázal."

Tentokrát se Channel One Cup nekoná v Moskvě jako obvykle, ale bude se hrát už přímo v Soči, v dějišti olympiády. Co tento fakt pro vás představuje?
"Je to výhoda, protože uvidíme prostředí, ve kterém budeme na olympiádě hrát. Určitě je to lepší, než kdybychom hráli v Moskvě."

Čekáte, že místo už bude sálat olympijskou atmosférou?
"Lidí přijde asi hodně, ale myslím si, že olympijská atmosféra bude úplně jiná. Zvlášť když budou vlastně hrát úplně jiné týmy. Ale zároveň to bude dobrý a těžký turnaj a hráči uvidí, kde se olympiáda bude hrát, a zahrají si proti silným soupeřům, protože třeba Rusko bude z takových šedesáti sedmdesáti procent kompletní."

Před konečnou nominací jste měl ještě jednou letět na inspekci do Ameriky, ovšem ten termín se posunul na 7. ledna. Pojedete tedy ještě do zámoří?
"Ne, nepojedu."

Je to pro vás komplikace? Přece jen jste se ze zámoří vrátil před pár dny, finální nominaci oznámíte za měsíc a první zápas na olympiádě hrajete ještě za další měsíc.
"Pro celý svět je to stejné, takhle je to dáno. Ale já jsem přesvědčen, že hráči, kteří budou nominováni, mají dlouhodobě své jméno a vysokou výkonnost, kterou za tu dobu neztratí. Nyní, když tu nominaci dělám, tak do toho dávám spoustu času a energie, abych byl přesvědčen, že se vytvoří jednolitý tým. Pokud by se někdo zranil nebo onemocněl, tak můžeme využít klauzuli o jeho výměně. Nemám z toho tedy strach."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Finská premiérka Marinová kvůli videu z večírku podstoupila test na drogy

Finská premiérka Sanna Marinová po úniku videa, na němž je zachycena při bujarém tanci a oslavách na večírku, podstoupila test na drogy. K tomu předtím sociálnědemokratickou političku vyzvali členové vládní koalice i opozice. Šestatřicetiletá šéfka vlády dnes ujistila, že zakázané drogy nikdy nebrala.

Video s křepčící premiérkou na soukromé party, které se účastnily i některé další osobnosti veřejného života, tento týden vyvolalo ve Finsku slova odsouzení i podpory. Podle zprávy agentury STT byla Marinová na večírku a pila alkohol před několika týdny, nedlouho po zkrácené dovolené, a v té době byla odpovědná za plnění vládních úkolů. Její kritici přitom už dříve vyjádřili obavy, že její schopnost plnit povinnosti mohla být ohrožena, a to právě v době, kdy Evropu znepokojuje válka na Ukrajině.

Marinová ve čtvrtek prohlásila, že jen trávila večer s přáteli a nedělala nic zakázaného. "Tancovala jsem, zpívala a bavila se, což je naprosto legální," řekla. Dodala, že na zmíněném večírku neviděla užívat drogy ani nikoho jiného. "Mám rodinný život, mám pracovní život a mám volný čas, který trávím s přáteli. V podstatě stejně jako mnoho lidí v mém věku," prohlásila mladá politička.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Dva lidé byli zraněni při střelbě v nákupním středisku ve švédském Malmö. Policie zadržela jednoho podezřelého, veřejnost už není ohrožena.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy