Čeští hokejisté nezvládli nájezdy a prohráli s Finy

Red Spo
15. 12. 2007 18:58
Česko - Finsko 5:6 po samostatných nájezdech
Milan Hnilička kapituloval třikrát a střídal už po sedmi minutách
Milan Hnilička kapituloval třikrát a střídal už po sedmi minutách | Foto: Reuters

Moskva - Hokejisté České republiky nestačili v sobotu na Finsko, když o vítězi utkání hraném na moskevském turnaji Channel One rozhodly až samostatné nájezdy.

Svěřenci trenéra Hadamczika měli mít po čtvrteční výhře nad Švédy minimálně psychologickou převahu. Jenže ta byla ta tam hned po několika minutách úvodní třetiny. Zvláště gólman Hnilička nebude vzpomínat na sobotní duel s radostí.

Takové K.O. hráči už dlouho nepamatují. Finům se hned na začátku podařilo proměnit přesilovou hru, když brankáře nyní působícího v ruské Ufě překonal v 5. minutě Söderholm. Ale to nebylo vůbec vše.

Chvíli nato lovil puk ze své sítě Hnilička podruhé a potřetí. Vždy to bylo po ranách zkušeného finského hokejisty Esy Pirnese, jenž své trefy zaznamenal během třiceti šesti sekund. Český brankář odjel na střídačku a své místo přenechal náhradníkovi Mensatorovi.

Byla to hodně ledová sprcha pro výběr, jenž měl patřit k nějsilnějším, co mohla extraliga a Evropa nabídnout. Možný obrat však načal ještě v první třetině Hřebejk.

Náskok soupeře stahovali Češi postupně

Po kontaktní brance přišla ještě důležitější trefa v 27. minutě. Hned po rozehrání buly se dostal k puku Kumstát a nechytatelnou ranou překvapil Tarkkiho - 2:3.

Radost nevydržela Čechům moc dlouho, o minutu později se Finové vrátili zpět do dvougólového vedení, když Mensator kapituloval poprvé po střele Laineho, jíž ještě tečoval Gulaši.

Podobná situace se opakovala ještě jednou, Klepiš opět snížil na nejnižší rozdíl, jenže v úvodu se Seveřané vrátili do vedení - na 5:3 zvyšoval ve 44. minutě Mäntylä.

Naději dal kouči Hadamczikovi dalším gólem Kumstát. Vyrovnávací oslavy ve skupinkách českých fanoušků v moskevské areně však nakonec přece jen propukly, když se prosadil pět minut před závěrečnou sirénou Skuhravý. 5:5!

V prodloužení branka nepadla, a tak musely rozhodnout nájezdy. Po třech sériích bylo skóre vyrovnané 1:1 a za český tým se vydal k dalšímu pokusu Jakub Klepiš, jenž předtím nájezd jako jediný proměnil. Se střelou mezi betony Tarkkiho se však unáhlil, na rozdíl od něj se Hirschovits podruhé nemýlil.

Česko je i po porážce druhé v pořadí turnaje Channel One, zítra se pokusí překvapit domácí Rusko. Pokud v neděli vyhraje, po letech čekání zvítězí v podniku Euro Hockey Tour.