Čeští hokejisté na finské mistry světa nestačili

12. 11. 2011 18:10
Finsko - Česko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Finové stejně jako loni nepovolili českému týmu skórovat
Finové stejně jako loni nepovolili českému týmu skórovat | Foto: Reuters

Helsinky - Čeští hokejisté znovu ukázali, že finský turnaj Karjala Cup je historicky zakletý.

Stejně jako loni nestačili na domácí výběr, kterému v helsinké Hartwall Areně podlehli 0:4, a jejich šance na premiérové vítězství na turnaji se tak radikálně zmenšila.

Tým úřadujících mistrů světa nedal Čechům sebemenší šanci. Zápas byl prakticky rozhodnutý už ve 28. minutě, kdy Janne Pesonen zvýšil na 3:0, čímž navázal na úvodní dva góly Jarkka Immonena.

Pesonen byl po zásluze zvolen nejlepším hráčem Finů, protože gólu asistoval jak u obou Immonenových branek, tak u závěrečné trefy Janneho Niskaly z 52. minuty.

Češi začali sezonu vítězně. Nedvěd a Petružálek zářili
Vůjtek vyhrál se slovenskými hokejisty Německý pohár

Češi naopak nedokázali navázat na výkon ani výsledek ze čtvrteční výhry 5:2 proti Švédům, když gólmana Nika Hovinena příliš neprověřili.

Přesto ale stále mají šanci celkově triumfovat, i když to už nemají ve vlastních rukou. Musejí v neděli porazit dosud vedoucí Rusy (12:00 SEČ), kteří v úvodním sobotním zápase porazili Švédy 4:1, a zároveň spoléhat na pomoc Švédů v závěrečném duelu s Finskem.

Trenér Alois Hadamczik poslal na led stejnou sestavu jako ve čtvrtek ve švédském Örnsköldsviku. Jedinou změnou bylo nasazení sedmého beka Marka Trončinského, který si odbyl reprezentační premiéru.

Jakub Štěpánek
Jakub Štěpánek | Foto: Reuters

Od úvodu ale Češi čelili velkému náporu soupeře. Nejdříve trefil Pesonen tyč, ve 4. minutě se však Immonen trefil do levého horního roku nad lapačku Jakuba Štěpánka. V 17. minutě měl velkou příležitost vyrovnat Koukal, ale při samostatném nájezdu mu utekl puk.

Finové se naopak 25 sekund po začátku druhé třetiny radovali ze zvýšení náskoku, když střelu Immonena nešťastně srazil za Štěpánkova záda obránce Miroslav Blaťák. Ve 28. minutě se prosadil i Pesonen, když po parádním průniku překonal českého gólmana bekhendovou střelou nad lapačku.

Ve třetí třetině se do hry dostali útočník Lukáš Pech a premiérově i útočník Jakub Orsava. Ani to však českému týmu nepomohlo. V 50. minutě trefil Joensuu tyč, o dvě minuty později se však v přesilovce prosadil střelou do odkryté brány Niskala.

Branky a nahrávky: 4. Immonen (Mikael Granlund, Pesonen), 21. Immonen (Pesonen), 28. Pesonen (Kontiola, Immonen), 52. Niskala (Mikael Granlund, Pesonen). Rozhodčí: Nord, Persson (oba Švéd.) - Puolakka, Saha (oba Fin.). Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. Diváci: 11.814.
Finsko: Hovinen - Vatanen, Niskala, V. Lajunen, Välivaara, Väänänen, Puistola, Jaakola, Kukkonen - Mikael Granlund, Immonen, Pesonen - Aaltonen, Kontiola, V. Peltonen - Pyörälä, Wirtanen, Enlund - Joensuu, Kuparinen, Komarov. Trenéři: Jukka Jalonen, Petri Matikainen a Pasi Nurminen.
Česko: Štěpánek - Ševc, Blaťák, Nakládal, Čáslava, Mojžíš, Zíb, Trončinský - Irgl, P. Nedvěd, Průcha - Kotalík, Novotný, Hubáček - Petružálek, Koukal, Klepiš - Kvapil, Vampola, Adamský, Orsava - od 41. navíc Pech, Orsava. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Švédsko - Rusko 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 22. Järnkrok (Dahlbeck) - 7. A. Radulov (I. Nikulin, Kornějev), 18. A. Radulov (I. Zubov), 58. Pěrežogin (Těreščenko, I. Nikulin), 60. Širokov (A. Radulov, Šipačov). Rozhodčí: Leppäalho, Levonen - Suominen, Vikman (všichni Fin.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:2. Diváci: 5575.

1. Rusko 2 1 1 0 0 6:2 5
2. Finsko 2 1 0 1 0 5:2 4
3. Česko 2 1 0 0 1 5:6 3
4. Švédsko 2 0 0 0 2 3:9 0