Češi prohráli se Švédy, v boji o vše musí zdolat Rusy

Red Spo
31. 12. 2007 16:54
V základní skupině MS dvacítek: Česko - Švédsko 2:4
Švédové se v páté minutě ujali vedeni 1:0. Z gólu se raduje jeho autor Oscar Moller. | Foto: Ondřej Besperát

Pardubice - Českým hokejistům nevyšel závěrečný zápas v základní skupině světového šampionátu do dvaceti let. Se Švédy prohráli 2:4, když jim nevyšla především druhá třetina.

Prohra znamená, že Češi přišli o možnost přímého postupu do semifinále, kterou si zajistili právě Švédové. Český tým spolu s Kanadou si bude muset účast v boji o medaile zajistit ve čtvrtfinálovém duelu.

V něm budou soupeřem českého týmu 2. ledna Rusové, kteří porazili Švýcarsko 4:3.

Češi vstoupili do utkání aktivně, už ve druhé minutě si vytvořili velkou šanci před brankou Švédů, Sklenář však z prostoru mezi kruhy Enrtoha neprostřelil.

Z gólu se tak jako první radoval soupeř. Oscar Moller zůstal zcela osamocený před českou brankou a bez problémů skóroval.

Šanci na srovnání měli Češi na konci sedmé minuty, Látal se pokusil tečovat puk před Enrothem, ten však nadvakrát střelu kryl.

Čtěte více o duelu, v němž si Češi výhrou nad Slováky zajistili postup:

Čechům se podařilo vstřelit gól ve dvanácté minutě, jejich radost se však ukázala jako předčasná, hlavní rozhodčí po konzultaci s kolegou u videa branku neuznal, podle jejich posouzení český tým dostal puk za záda švédského brankáře aktivním zásahem brusle.

Začátek druhé třetiny si český tým zkomplikoval dvojnásobným oslabením. Přesilovku Švédové využili, autorem druhé branky byl ve 24. minutě Patrik Berglund, když pohotově doklepl odražený kotouč do volného prostoru mezi tyčkou a Kovářovým betonem.

O necelou minutu později už to bylo 3:0 pro Švédy. Z pravého kruhu zvýšil Tomas Larsson,  český gólman měl zastíněný výhled a neviděl prakticky nic.

Češi měli v průběhu druhé třetiny také výhodu přesilovky pět na tři, sehráli ji však mizerně a stejně jako další přesilové hry ji nevyužili.

To se jim podařilo až na samém začátku třetí části hry, když 44 sekund po úvodním buly Antonín Boruta  švédského gólmana prostřelil mezi betony.

Švédové ale odpověděli na první úspěch Čechů velmi rychle. Po třičtvrtě minuty překonal Kováře Robin Figren.

Českému mužstvu se podařilo do konce zápasu jeho výsledek už pouze korigovat, na 2:4 snížil deset před závěrečnou sirénou střelou o břevno Jakub Sklenář.

Výsledek:
Švédsko - Česko 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 5. Möller (Alcén, P. Berglund) 24. P. Berglund (Lagerström, Möller), 25. Larsson (Moe), 42. Figren (Larsson) - 41. Bořuta (Voráček, Jordán), 51. Sklenář (Ondráček, Piskáček)
Česko: Kovář - Bořuta, Jordán, Piskáček, Paryzek, Prokop, Kundratek - Voráček, Frolík, Bartek - Látal, Strapač, Hampl, Sklenář, Kuběna, Ondráček - Meidl, Semorád, Szturc.
Švédsko: Enroth - Carlsson, Berglund K., Motin, Hedman, Moe, Andersen, Eklund, Svenson Paarjavi - Moller, Berglund P., Alcen - Figren, Andersson, Larsson - Forsberg, BAcklund, Lagerstrom - Kempe, Lundh, Hagelin.