Černošek promluvil o problémech hokeje, svaz hrozí soudy

Adam Sušovský Adam Sušovský
26. 5. 2015 13:49
Hokejový svaz se chce soudit s Hráčskou asociací Marka Černoška, který včera ostře kritizoval poměry v českém hokeji.
Děti a jejich rodiče bojují proti přestupním tabulkám, které jim brání svobodně měnit hokejový klub.
Děti a jejich rodiče bojují proti přestupním tabulkám, které jim brání svobodně měnit hokejový klub. | Foto: Střelci Jindřichův Hradec, Týdeník Jindřichohradecka

Praha - Po otevřeném dopisu šéfa hokejového svazu Tomáše Krále směrem k bývalému trenérovi Luďku Bukačovi (čtěte ZDE) přichází ze strany hokejového svazu další tvrdá obrana proti kritice, která se na vedení českého hokeje v posledních dnech valí.

Svaz se dnes v tiskové zprávě rozeslané médiím ohradil vůči hokejové Hráčské asociaci (CAIHP) Marka Černoška a tvrdí, že za své pondělní výroky ponese právní důsledky.

Černošek: Starají se jen o svůj byznys

Hráčská asociace, v jejímž vedení působí vedle Marka Černoška i další bývalí hokejisté jako Marin Ručinský, Jiří Vykoukal či Petr Nedvěd, se do poměrů v českém hokeji ostře opřela v pondělí v reakci na čtvrteční diskusní pořad ČT Máte slovo, ve kterém se řešila korupce a protekce v mládežnickém hokeji (více zde).

"Naší snahou není řešit zásadní problémy skrze média a veřejnost, ale asi není jiné cesty. CAIHP se už druhým rokem snaží jednáním s Českým svazem ledního hokeje a prostřednictvím Hráčské komise na tyto problémy poukázat a aktivním přístupem najít řešení. Bohužel zatím marně," píše se v tiskovém prohlášení, které poslal médiím Černošek. 

Šéf CAIHP pak ve zprávě dále uvedl, že svaz, Asociace profesionálních klubů a marketingová agentura BPA se stále tváří, že extraliga je jejich privátní byznys, do něhož nikomu nic není, a kritizoval, že svaz transparentně nenakládá s veřejnými financemi.

Hokejisté jsou otroky systému

Černošek a jeho asociace nadále kritizovali i to, v jaké pozici jsou v českém hokeji profesionální i nezletilí hokejisté zejména kvůli přestupním tabulkám.

"Profesionální hokejisté jsou maximálně znevýhodněni zcela nevyváženou hráčskou smlouvou, kvůli které jsou v podstatě moderními otroky systému. Mládež je odmalička odsouzena držet krok a mlčet kvůli tabulkovým hodnotám a monopolu na jejich práva, což se týká opět i profesionálních hráčů, a ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se musí téměř obhajovat, když hovoří o výši finančních subvencí do hokeje, která je podle citace pana Krále k smíchu," tvrdil Černošek. A právě tohle tvrzení se svazu nelíbí.

"Za nepravdivé tvrzení týkající se údajného výroku předsedy ČSLH Tomáše Krále o 'výši finančních subvencí do hokeje' ponese předseda CAIHP právní důsledky," píše se v tiskové zprávě svazu.

Svaz už se opřel i do Bukače

Černošek v pondělním prohlášení také pochválil trenéra Luďka Bukače, jenž v České televizi hovořil o tom, že je český hokej plný korupce a protekce.

I Bukačova slova ale našla na svazu tvrdou odezvu. Král Bukače v otevřeném dopise vyzval k tomu, aby zveřejnil jména trenérů, kteří jsou do korupce zapleteni. Bukač by to měl udělat i proto, že jeho syn Luděk Bukač mladší (v současnosti sportovní manažer Slavie) prý v minulosti jako trenér reprezentace bral peníze za nominaci do týmu také (více čtěte zde).

Nejprve tabulky...

Český hokej je krátce po skončení velmi povedeného hokejového šampionátu opět pod tvrdou kritikou veřejnosti, která se táhne už od podzimu kvůli hokejovým tabulkám, jež brání dětem i dospělým hokejistům přestupovat mezi kluby, i když nemají podepsanou platnou smlouvu, a to podle všeho vytváří nevraživé prostředí.

Žalobou už svaz hrozil i televizi Nova, která ve své reportáži stejně jako v listopadové sérii deníku Aktuálně.cz, který celý problém zmapoval jako první, popsala situaci v mládeži v souvislosti s výkupným jako obchod s dětmi.

Proti tabulkám se přitom vyjádřilo i ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, to však údajně nemá žádné páky na to, aby hokejový svaz donutilo přestupní řád změnit.

Hokejovým klubům je podle výše zmíněného vyčítáno také to, že veřejné peníze z rozpočtů měst určené dětem často přesunují do rozpočtu profesionálních klubů.

... potom Růžička

Tvrdou kritiku mládežnického hokeje a poměrů v něm navíc ještě zvýraznil videem Miroslav Palaščák, který se snaží s pomocí skryté kamery dokázat, že je do korupce namočen i reprezentační kouč Vladimír Růžička. Ten měl vzít před dvěma lety nadvakrát půl milionu korun, aby dal šanci Davidu Palaščákovi.

Případem se už zabývá policie, hokejový svaz dal před mistrovstvím světa Vladimíru Růžičkovi důvěru. Za trenéra reprezentace se ve čtvrtek postavil v České televizi vedle Slavomíra Lenera, šéftrenéra ČSLH, také manažer hokejových mistrů z Litvínova Robert Kysela. Ten uvedl, že korupce v českém hokeji neexistuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy