Bartošák slaví Calder Cup a říká: Příští rok jsem jednička

Adam Sušovský Adam Sušovský
26. 6. 2015 13:51
Český brankář Patrik Bartošák ve finále AHL vychytal Manchesteru Monarchs Calder Cup a už se těší, jak bude příští rok bojovat o místo v NHL.
Patrik Bartošák.
Patrik Bartošák. | Foto: Red Deer Rebels

Praha - Má za sebou bujaré oslavy, v posledních dnech totiž český brankář Patrik Bartošák zažíval velké hokejové chvíle. Ve finále AHL totiž Manchesteru Monarchs vychytal vítězství v Calder Cupu.

Dvaadvacetiletý Bartošák se stal teprve pátým českým brankářem, kterému se to povedlo. A všichni čtyři před ním chytali, nebo dosud chytají i slavnou NHL.

Bartošák má však v tuto chvíli jiné plány: Na farmě Los Angeles by se rád v příští sezoně stal týmovou jedničkou. Ve finále AHL letos do brány naskočil jen proto, že se tamní muž číslo jedna Jean-Francois Berube v klíčovou chvíli zranil.

"Já ale věřím hodně, že budu příští rok jedničkou já. V létě zamakám a pořádně se na sezonu připravím. Mám sebedůvěru, jsem si jistý, že místo prvního brankáře bude moje," říká Bartošák odhodlaně v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Před dvěma lety jste vyhrál trofej pro nejlepšího gólmana kanadských juniorských soutěží, teď slavíte zisk týmového Calder Cupu. Dá se to nějak srovnat?
Určitě je týmový úspěch daleko víc než individuální ceny. Ty jsou sice hezké, ale k čemu, když to týmu nepomůže? Calder Cup je něco, kvůli čemu jsme dřeli a makali celý rok. Je to fakt výborný pocit.

Jak jste si užíval oslavy?
Mám z toho krásné zážitky, všechny. Ale publikovat raději nic nebudeme (směje se).

Vy jste téměř dva měsíce nechytal a v play off jste naskočil až do finále, protože se zranila týmová jednička Monarchs Berube. Jaké to bylo, naskočit po tak dlouhé době do tak důležitých zápasů?
Byl to super pocit. Samozřejmě člověk nechce, aby se mu parťák zranil, ale když se naskytla šance, chtěl jsem se jí zmocnit co nejlépe. A to se mi povedlo.

Byl jste nervózní?
Nervózní jsem byl, ale vyhecovaný ještě víc. Takže jsem byl připravený.

Během play off za vámi do Ameriky přijel i váš bratr René, který hraje hokej v Česku za Kopřivnici. Jak on to prožíval?
Chvílemi snad více než já (směje se).

Nechal jste si od něj radit?
Neradil mi. Hokejista to sice je, ale do brankářského řemesla si útočníkem mluvit nenechám.

Co váš strejda Radek Bonk, bývalý vynikající hokejista z NHL?
Ten gratuloval moc, držel palce a sledoval to. Až přiletím domů, určitě to oslavíme.

Z českých gólmanů vyhrál AHL Milan Hnilička, Ondřej Pavelec, Michal Neuvirth a Petr Mrázek. Všichni čtyři chytali, nebo nyní chytají v NHL. Takhle to máte teď naplánované i vy?
Naplánované nemám nic. Já se prostě budu snažit být co nejlepší a pomoct týmu, jak nejlépe budu moct. Takhle budu bojovat o NHL. Naplánovat se to nedá.

K tomu, abyste měl do NHL blíže, se nyní budete muset probojovat na pozici brankářské jedničky v AHL. Věříte si na to?
Věřím a hodně. V létě zamakám a pořádně se na sezonu připravím. Mám sebedůvěru, jsem si jistý, že místo prvního brankáře bude moje.

V AHL máte za sebou první sezonu, odchytal jste 28 zápasů. Co vám to dalo?
Byl to pro mě ze začátku nezvyk. Po třech letech v juniorech, kdy jsem chytal skoro každý zápas, jsem přišel do ligy, kde jsem chytal jeden ze čtyř. To bylo těžké, ale zároveň to byla výborná zkušenost a lekce do budoucna.

Byl to pro vás v AHL po odchodu z juniorky velký skok?
Velký, obrovský. Má to výbornou úroveň, chvíli mi trvalo si na to zvyknout.

V jednu chvíli jste se stal dokonce hvězdou a vaše video kolovalo na internetu po celém světě. Chytil jste samostatný nájezd, při kterém jste ani netušil, že se na vás útočník rozjel. Jak na to vzpomínáte?
Teď už s úsměvem. V prvních momentech po tom, co mě trefil puk, jsem byl ale šokovaný a zděšený. Ale teď už na to vzpomínám jedině s úsměvem (směje se).

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy