3:8! Nejpotupnější debakl v historii. Američané smetli Rusy

Ani hvězdy Kovalčuk s Ovečkinem Rusům nepomohly, Američané dokázali trestat jejich chyby a v semifinále vyzvou lepšího z dvojice Česko - Švýcarsko
Sborné nepomohla ani posila z Washingtonu Alexandr Ovečkin (vpravo), který si připsal gól a asistenci.
Kouč Zinetula Biljaletdinov se mohl na ruské střídačce ukřičet, ale k úspěchu to nevedlo.
Američany vedl k triumfu kapitán Paul Stastny, který zaznamenal čtyři body za dvě branky a stejný počet asistencí.  Pěti přihrávkami se na výhře podílel Craig Smith.
První gól zápasu dali ve 12. minutě Američané. Smith se za brankou prosadil přes Birjukova...
Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
16. 5. 2013 14:15
Hokejisté USA porazili ve čtvrtfinále Rusko a postoupili do semifinále MS v hokeji.

Helsinky - Pořádnou nálož uštědřili hokejisté USA ve čtvrtfinále mistrovství světa Rusku. Vyhráli totiž vysoko 8:3, čímž Rusům uštědřili nejpotupnější porážku v jejich historii, a jsou prvním semifinalistou (podívejte se na video s nejdůležitějšími momenty zápasu).

Pěti body se na destrukci obhájců titulu podílel útočník Craig Smith.

Sborné nepomohla ani čerstvá posila z NHL Alexander Ovečkin, který sice dal jeden gól, ale to bylo na silné Američany málo.

Ti teď budou na soupeře sobotního semifinále čekat. Vzejde z duelu Česká republika - Švýcarsko, které můžete sledovat v naší online reportáži.

Přestřelka už v úvodu

Úvod zápasu připomínal vzájemné střetnutí ze základní skupiny. Na obou stranách se rojily šance, tu první měl hned zkraje střetnutí na svědomí Ovečkin, ale mladík Gibson se rozchytával k velkému výkonu.

Rusové stupňovali svůj tlak, ale udeřilo na druhé straně. Zpoza branky vyvezl puk Smith, přihrál jej před brankoviště, kde Stastny pas prodloužil za záda Bryzgalova.

Záhy vedli Američané už 2:0. Po chybě sborné ve středním pásmu se zmocnil puku Stapleton, za modrou jej předal Oshiemu, jenž nasměroval vývoj utkání ještě překvapivějším směrem.

Na očekávanější cestu jej za další tři minuty vrátil po krásné Soinově přihrávce z otočky Svitov, ale víc už se Rusové v tomto utkání Američanům nepřiblížili.

Američané trestali chyby dál

Ve druhé třetině měl dvakrát gól na holi Ovečkin, ale v prvním případě se hbitý Gibson stihl přesunout k tyči a v přesilovce mu pak před prázdnou brankou přeskočil puk hokejku.

To Američané nadále pokračovali ve využívání ruských minel. Ve 26. minutě proměnil přečíslení dvou na jednoho Thompson a v závěru prostřední části přidal čtvrtou trefu po bleskové souhře Galchenyuk.

Rusové vsadili vše na rázný vstup do třetí třetiny, což potvrdil snížením Ovečkin, jenže po chybě Kovalčuka ujel v oslabení Carter a bylo to znovu o tři branky.

Jiskru naděje favorizovanému celku záhy vykřesal ve stále probíhající přesilovce Pěrežogin, ovšem to bylo z ruské strany vše.

Početní výhodu využil díky Troubovi také zámořský celek a bylo rozhodnuto. Ruskou potupu pak ještě navyšili Moss se Stastnym. Na poslední tři góly navíc Spojené státy potřebovaly rozmezí pouhých 116 sekund.

Výsledek čtvrtfinále:

Rusko - USA 3:8 (1:2, 0:2, 2:4)

Branky a nahrávky: 16. Svitov (Soin, Tjutin), 42. Ovečkin (Varlamov), 44. Pěrežogin (Popov, Ovečkin) - 12. P. Stastny (C. Smith, Hunwick), 13. Oshie (Stapleton), 26. Thompson (Carter), 38. Galchenyuk (C. Smith, P. Stastny), 43. Carter, 49. Trouba (C. Smith, P. Stastny), 50. Moss (C. Smith), 51. P. Stastny (C. Smith, Ch. Butler). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Reiber - Arm (oba Švýc.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5506.