Američané udolali Lotyše. Švédové nasázeli sedm gólů

25. 4. 2009 22:40
USA - Lotyšsko 4:2
Patrick O'Sullivan slaví vítězný gól proti Lotyšsku.
Patrick O'Sullivan slaví vítězný gól proti Lotyšsku. | Foto: Václav Rojík

Bern - Hokejisté USA začali mistrovství světa ve Švýcarsku výhrou nad Lotyšskem 4:2. Ve druhém utkání skupiny C dekalsovali Švédové Rakušany 7:1.

Favorit z USA se však na vítězství hodně nadřel. Po ospalém začátku museli dvakrát otáčet skóre.

Utkání jsme sledovali on-line

Svěřenci kouče Rona Wilsona jakoby soupeře od Baltu podcenili. Chybělo jim nasazení a špatně se srovnávali se širším kluzištěm.

Lotyši vycítili šanci a po pěti minutách se dostali při vyloučení Johnsona do vedení zásluhou Vasiljevse.

Potrestaný Johnson i spomocí teče záhy srovnal.

Na začátku druhé třetiny se Američané bránili další přesilovce a sedm vteřin po jejím vypršení opět prohrávali po střele Karsumse.

V polovině utkání Stafford prostřelil gólmana Masalskise a bylo opět srovnáno.  Bojovní Lotyši začali odpadat a Američané začali mít výrazně navrch.

Po parádní akci Johnsona ve druhé třetině šli Američané poprvé do vedení. Když Lotyši nevyužili na začátku třetí části hry nájezd dva na jednoho, trestali Američané po čtvrté.

O'Sullivan dal výsledku konečnou podobu 4:2.

Švédové nadělovali

Roli favorita potvrdili na úvod mistrovství i hokejisté Švédska, kteří porazili Rakousko vysoko 7:1.

Celek kouče Gustaffsona na nic nečekal a outsidera turnaje začal rozebírat už po minutě a půl, kdy načal kanonádu kapitán Jönsson.

Zápas jsme sledovali on-line

Na něj záhy navázal Johansson a Nilson a bylo jasné, že v tomhle zápase už se bude řešit jen skóre porážky Rakušanů.

Seveřané však ve druhém dějství ubrali plyn a oživlí Rakušané začali zlobit. Dočkali se i snížení po střele Oraze.

Olympijští vítězové však zabrali v poslední třetině, kdy ještě nasázeli čtyři góly.

V utkání byl aktivní zejména Linus Omark, jenž zaznamenal pět finálních přihrávek a také střelec dvou gólů Mattias Weinhandl.

USA - Lotyšsko 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky:
12. Johnson (Liles, Okposo), 32. Stafford, 36. Johnson, 47. O´Sullivan (Hainsey, Brown) - 5. Vasiljevs (Niživijs, Cipulis), 27. Karsums (Ankipans, Sprukts). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Kurmann - Wehrli, Wirth (všichni Švýc.). Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 7840.
USA: Esche - Hainsey, Suter, Johnson, Liles, Ballard, Niskanen, Bogosian, Harrold - O´Sullivan, Brown, Blake - Okposo, Backes, Oshie - Foligno, Stafford, Shannon - Stempniak, Wilson, Stuart. Trenér: Ron Wilson.
Lotyšsko: Masalskis - Skrastinš, K. Redlihs, Galvinš, Pujacs, Lavinš, Sotnieks, Jerofejevs, Sorokins - Sprukts, Karsums, Ankipans - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - Darzinš, M. Redlihs, Cipruss - Džerinš, Berzinš, Jekimovs. Trenér: Olegs Znaroks.

Švédsko - Rakousko 7:1 (3:0, 0:1, 4:0)
2. Jönsson (Harju, Omark), 12. Johansson (Thörnberg, Omark), 13. Nilson (Grossman, Omark), 42. Weinhandl (Eriksson, Martensson), 47. Weinhandl (Martensson, Omark), 50. Harju (Omark, Jönsson), 50. Eriksson (Martensson, Weinhandl) - 32. Oraze (Koch). Rozhodčí: Bulanov, Kadyrov - Gorděnko, Oskirko (všichni Rus.). Vyloučení: 6:4. Bez využití. Diváci: 6175.
Švédsko: Holmqvist - Grossman, Tärnström, Johansson, Enström, Akerman, Jönsson - Wallin, Lundqvist, Persson - Martensson, Eriksson, Weinhandl - Thörnberg, Omark, Harju - Andersson, Nilson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Rakousko: Brückler - Unterluggauer, Werenka, Rebek, A. Lakos, P. Lakos, Lukas, Oraze - Koch, Trattnig, Vanek - Schuller, Harand, Setzinger - Kaspitz, Raffl, Baumgartner - Schellander, Peintner, Kristler. Trenér: Lars Bergström.