Drama v Třinci rozhodly až nájezdy, Hradec vyhrál doma poosmé za sebou

Aktualizováno před 1 hodinou
Oceláři doma nestačili na pražskou Spartu a prohráli čtvrtý z posledních pěti zápasů, zápas v 8. sérii nájezdů rozhodl Horák.
Sparťané slaví gól na ledě Třince.
Sparťané slaví gól na ledě Třince. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Vedoucí Pardubice porazily Kladno 4:1 a připsaly si desátou výhru nad Rytíři v řadě. Gólově se o to postarali Martin Kaut, Tomáš Vondráček, Roman Červenka a Robert Kousal, tři asistence si připsal Jan Mandát. Za domácí se prosadil Matyáš Filip. Východočeši v soutěži bodovali devětkrát za sebou.

Hradecký Mountfield zdolal Litvínov 2:0 a vytěžil z domácí série pěti utkání plný počet patnácti bodů. Celkově Hradec Králové před vlastním publikem uspěl už poosmé za sebou. O branky se postarali Američan Ryan Dmowski a Lotyš Oskars Batna. Slovenský brankář Škorvánek vychytal třetí nulu z posledních šesti startů.

Vítkovická Ridera zdolal Plzeň 4:2, když o jejím vítězství rozhodl až tři a půl minuty před koncem Patrik Zdráhal. Hosté sice ve třetí části dokázali zlikvidovat dvoubrankové manko, ale na body to nestačilo a venku prohráli pošesté v řadě. Vítkovičtí si naopak po třech porážkách připsali tři body.

Hanáci přehráli Mladou Boleslav 3:1 a doma vyhráli popáté za sebou. Na první trefu Jakuba Doktora v nejvyšší soutěži odpověděl v poslední desetiminutovce Petr Gewiese. Vítězný gól zaznamenal o chvíli později Pavel Musil, který dříve nastupoval i za Bruslaře. Pojišťující branku Olomouce přidal krátce před sirénou Martin Kohout.

Kometa vyhrála uspěla na ledě Liberce v poměru 4:3. Brňané potvrdili svou zlepšenou formu, když vyhráli páté z posledních šesti utkání. Vítězství z ledu soupeře si ale Moravané odvezli po čtyřech porážkách v řadě.

Sparta porazila Oceláře i podruhé

Pražané po semifinálové porážce z minulé sezoně po obratu Ocelářů z 0:3 na 4:3 na zápasy ve vzájemném souboji i podruhé v novém ročníku uspěli.

První minuty utkání nabídly opatrnější hokej, s minimem šancí na obou stranách. Ledy se ve Werk Aréně pohnuly až v 7. minutě, když putoval na trestnou lavici za hrubost hostující Mašín.

Třinečtí rozehráli svou první přesilovku úspěšně. Cienciala vypálil od modré čáry a na brankovišti už stal zaparkovaný Kurovský, jenž nadvakrát dotlačil puk za záda Kořenáře.

Také Sparta dostala o chvíli později výhodu přesilové hry, navíc byla také úspěšná. Pohlednou akci zakončil na brankovišti po pohotové přihrávce Kryštofa Hrabíka Horák.

Vzápětí se však karta otočila a do výhody jednoho muže v poli šli opět Oceláři. A opět byli úspěšní. Po třineckém obléhání Kořenářovy branky v 16. minutě se prosadil Roman.

Strkanice v zápase Třinec - Sparta
Strkanice v zápase Třinec - Sparta | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Sparta se dočkala vyrovnání už na začátku druhé třetiny. Salomäki nahodil puk od modré čáry a Kryštof Hrabík šikovnou tečí nasměroval kotouč pod betony Kacetla.

Domácí celek však inkasovaná branka vůbec nepoložila, ba naopak. Do gólových šancí se postupně dostali Daňo a Kundrátek, ale ani jeden nedokázal zacílit kotouč do branky.

Druhá třetina byla plná emocí a šarvátek. Do pěstní výměny se pustili Dravecký s Miklišem, kteří vyfasovali pětiminutové tresty.

Více měli v prostřední části ze hry domácí, ale skóre se už do sirény nezměnilo. Nepomohly tomu ani další přesilové hry na obou stranách.

Do třetí části vstoupila aktivněji Sparta, velmi často držela třinecké hokejisty uzamčené v útočném pásmu.

Ze souvislého tlaku měl asi největší šanci Řepík, který se po nahozeném puku ze středního pásma zjevil sám před Kacetlem. Ten však stihl po krátké kličce bekhendem včas zaklapnou betony.

Postupně Oceláři hru vyrovnali a také se dostávali do šancí. Sedm minut před koncem třetí třetiny ujel sám na brankáře Hudáček. Pokusil se o zakončení s hokejkou mezi nohama, avšak selhal v zakončení.

Jelikož opatrné prodloužení rozhodnutí nepřineslo, musely o osudu utkání rozhodnout samostatné nájezdy. V těch viděli fanoušci hned devět branek.

Za stavu 3:3 od 5. série zkusili Pražané vytáhnout trumf v podobě výměny brankáře Michajlova za Kořenáře. A to se jim také vyplatilo. V osmé sérii nájezdů rozhodl o výhře Sparty Horák.

14. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 2:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Kurovský (Cienciala, Kundrátek), 16. Miloš Roman (Addamo, A. Nestrašil) - 12. R. Horák (K. Hrabík, P. Kousal), 21. K. Hrabík (Salomäki), rozhodující sam. nájezd R. Horák. Rozhodčí: Pražák, Mejzlík - Hynek, Špůr. Vyloučení: 5:7, navíc Dravecký - Mikliš oba 5 min. Využití: 2:1. Diváci: 5134.

Třinec: Kacetl - Jeřábek, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Marian Adámek, Jank - Daňo, A. Nestrašil, Cienciala - L. Hudáček, Sikora, Teplý - Kurovský, P. Vrána, Miloš Roman - Hrehorčák, Čacho, Dravecký - Addamo. Trenér: Moták.

Sparta: Kořenář (od 5. nájezdu Michajlov) - Mikliš, Krejčík, Kemiläinen, Mašín, Irving, Kempný, Moravčík - K. Hrabík, J. Lajunen, Salomäki - Řepík, Sobotka, Hyka - P. Kousal, R. Horák, Chlapík - D. Vitouch, O. Najman, M. Forman. Trenér: Gross.

HC Vítkovice Ridera - HC Škoda Plzeň 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 4. M. Kalus (Barinka, Abdul), 22. Hašek (Mikuš), 57. P. Zdráhal (Abdul, Košťálek), 60. Yetman (M. Kalus, Mikuš) - 48. Pšenička (O. Rohlík), 50. Schleiss. Rozhodčí: Cabák, Vrba - Lederer, Rampír. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4157.

Vítkovice: Pařík - Košťálek, P. Marcel, Demel, Auvitu, Percy, Mikuš, L. Kovář - Nellis, Yetman, M. Kalus - P. Zdráhal, Hladonik, Abdul - Bambula, Barinka, Hašek - Lednický, Claireaux, Roberts Bukarts. Trenér: Bruk.

Plzeň: N. Malík - Zámorský, Pulpán, Merežko, Skok, Pšenička, Piskáček, Brůna - Lev, Lalancette, O. Rohlík - Schleiss, Klepiš, Holešinský - Matýs, Mertl, D. Simon - Hauser, Pitule, Měchura - T. Urban. Trenér: Jandač.

Rytíři Kladno - HC Dynamo Pardubice 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 42. Filip (Jarůšek, M. Procházka) - 9. M. Kaut z trestného střílení, 32. Vondráček (Paulovič, Mandát), 55. Červenka (Mandát, Houdek), 59. R. Kousal (Červenka, Mandát). Rozhodčí: A. Jeřábek, Mrkva - Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 4513.

Kladno: Š. Lukeš - Ticháček, Mendel, Pietroniro, Šenkeřík, R. Jeřábek, Hanousek, Nemčík - Tralmaks, Hult, M. Procházka - Jarůšek, Filip, Smoleňák - O. Bláha, J. Pytlík, J. Strnad - Wimmer, P. Straka, S. Redlich. Trenér: Čermák.

Pardubice: Vomáčka - Šustr, T. Dvořák, J. Zbořil, Vála, Hájek, Švec, Michal Houdek - Herčík, R. Kousal, Červenka - M. Kaut, Poulíček, Smejkal - Vondráček, Mandát, Paulovič - A. Fiala, T. Kaut, Lichtag. Trenér: Baďouček.

HC Olomouc - BK Mladá Boleslav 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 14. Doktor (Nahodil, Řezníček), 57. P. Musil (A. Rutar), 60. Kohout (Orsava, Kunc) - 53. Gewiese. Rozhodčí: Hribik, Pilný - J. Svoboda, Štěpánek. Vyloučení: 4:3, navíc Lakatoš (Mladá Boleslav) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 4293.

Olomouc: Machovský - T. Černý, Ondrušek, Řezníček, Sirota, A. Rutar, Korenčík, Rašner - Kohout, Kusko, Anděl - Fridrich, Macuh, Plášek - Orsava, P. Musil, Kunc - Doktor, Nahodil, J. Knotek. Trenér: J. Tomajko.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Gewiese, Pyrochta, Lintuniemi, Bernad, F. Pavlík, Jánošík, Havlín - J. Stránský, Buchtele, Skalický - Lakatoš, Hradec, Z. Doležal - Gardoň, Suchý, Junttila - Malát, Závora, Dvořáček. Trenér: Král.

Mountfield Hradec Králové - HC Verva Litvínov 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 34. Dmowski (R. Pavlík), 56. Batna (Šťastný, Dmowski). Rozhodčí: Šindel, Květoň - Zíka, Šimánek. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 4590.

Hradec Králové: Škorvánek - Mudrák, Freibergs, McCormack, Kalina, Bučko, T. Pavelka, Pinkas - Jergl, Tamáši, Perret - Šťastný, Miškář, R. Pavlík - Pour, Batna, A. Novotný - Dmowski, Bunnaman, P. Moravec - Štohanzl. Trenér: T. Martinec.

Litvínov: Zajíček - Baránek, Zile, McIsaac, Polášek, D. Zeman, Czuczman, Gajdoš - Sandberg, M. Sukeľ, M. Pekař - O. Kaše, D. Kaše, Maštalířský - Koblasa, Gut, Hlava - Havelka, Jícha, Slavík. Trenér: Mlejnek.

Bílí Tygři Liberec - HC Kometa Brno 3:4 (0:1, 1:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 29. Flynn (J. Vlach, Lantoši), 49. Flynn (Melancon), 52. J. Šedivý (Faško-Rudáš, R. Petrovický) - 13. J. Kos (T. Rachůnek, Gulaši), 24. Davidson (Flek), 28. A. Zbořil (K. Pospíšil, Postava), 55. Ščotka (Cingel, Zaťovič). Rozhodčí: Šír, Kika - Klouček, Axman. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 5736.

Liberec: D. Král - T. Galvas, M. Ivan, Melancon, J. Šedivý, R. Petrovický, Aubrecht, Budík - Faško-Rudáš, A. Musil, Zachar - Lantoši, Bulíř, Flynn - Thomas, J. Vlach, Kelly Klíma - Ryšavý, Jansa, Petrovský. Trenér: Pešán.

Brno: Postava - Ščotka, Davidson, Gulaši, Beaudin, Bartejs, Ďaloga, Švrček - Flek, Cingel, Zaťovič - H. Zohorna, A. Zbořil, K. Pospíšil - T. Rachůnek, Konečný, J. Kos - Kollár, Marcinko, Říčka - Jedlička. Trenér: Pokorný.

1. Pardubice 15 9 1 3 2 43:30 32
2. Sparta 14 7 2 1 4 39:24 26
3. Litvínov 14 8 0 2 4 39:32 26
4. Hradec Králové 15 7 1 1 6 47:38 24
5. Mladá Boleslav 14 6 3 0 5 34:32 24
6. Brno 14 5 3 1 5 35:36 22