Ze Součka je Vieira. Čechy v Londýně zbožňují, pomohl i kultovní Řepka, říká novinář

Jiří Škuba Jiří Škuba
22. 7. 2020 7:31
Stačilo jedenáct zápasů v Premier League a z českého záložníka Tomáše Součka je v Londýně obrovský hit. Alespoň mezi fanoušky West Hamu. "Ale i lidé napříč anglickým fotbalem si začínají uvědomovat, co v Tomášovi je," říká fotbalový novinář William Pugh z deníku The Sun.
Tomáš Souček slaví gól v zápase West Ham United - Watford
Tomáš Souček slaví gól v zápase West Ham United - Watford | Foto: Reuters

Český Patrick Vieira. Přirovnání Tomáše Součka k legendárnímu francouzskému záložníkovi stále častěji rezonuje mezi fanoušky West Hamu. Z nové posily jsou fans Kladivářů u vytržení a sociální sítě zaplavily nadšené reakce poté, co klub na bývalého slávistu uplatnil opci.

Souček ovšem začíná tesat své jméno také do povědomí té části fotbalové veřejnosti, která West Ham tolik nesleduje. "Ale je to pozvolné. Důvod je ten, že Hammers hráli do koronavirové pauzy bídně a nebyli tak sledovaní. Po restartu ale šly jejich výkony nahoru a Tomáš k tomu obrovsky přispěl," říká Pugh, který se klubu z Londýna dlouhodobě věnuje.

Rodák z Havlíčkova Brodu zatím odehrál pod manažerem Davidem Moyesem jedenáct zápasů a dal tři góly. Kromě toho na sebe upoutal téměř bezchybnou defenzivou uprostřed pole a počtem naběhaných kilometrů, v němž patří na absolutní špici v Premier League.

"Pořád je tu ale krátce. Zatím si nemyslím, že by na sebe upoutal pozornost předních anglických klubů. Jedenáct zápasů je málo," přidává střízlivý pohled žurnalista.

Upozorňuje, že mohutně zářících komet, které ve své první sezoně vletěly do Premier League a následně pohasly, byla celá řada. "Souček mi v tuto chvíli připomíná Cheikhou Kouyatého. Jejich styly hraní jsou si velmi podobné. Kouyaté byl ve West Hamu během prvních pár sezon úžasný a objevovaly se zvěsti odchodu do většího klubu, ale jeho forma začala klesat a skončil v Crystal Palace, kde je nyní. V každém případě ale Tomášovi přeju, aby to jeho cesta nebyla," říká Pugh.

Pětadvacetiletému záložníkovi v Londýně nicméně pomáhá v jeho pozici i fakt, že čeští hráči mají v historii West Hamu prominentní místo. "Luděk Mikloško a Tomáš Řepka jsou dva nejznámější kultovní fotbalisté West Hamu moderní doby a fanoušci je milují, takže mají pro české hráče absolutní slabost," dodává.

Další šanci ukázat se bude mít Souček ve středečním zápase na stadionu Manchesteru United. Kladiváři už mají jistotu záchrany, na osmnáctý Watford mají náskok tří bodů a výrazně lepší skóre. Online ze zápasu můžete sledovat i na Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 8 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy