West Ham se Součkem podlehl Liverpoolu, Chelsea deklasovala Burnley

5. 3. 2022 20:29
Fotbalisté Liverpoolu porazili v 28. kole anglické ligy doma 1:0 West Ham a ztrácejí tři body na vedoucí Manchester City, který čeká v neděli městské derby proti United.
Tomáš Souček
Tomáš Souček | Foto: Reuters

Za "Kladiváře" odehrál celý zápas Tomáš Souček, jeho spoluhráč Alex Král zůstal na lavičce. Chelsea díky drtivému nástupu do druhého poločasu deklasovala Burnley 4:0. Útočník Ivan Toney zařídil hattrickem výhru Brentfordu 3:1 na hřišti Norwiche. Leeds prohrál v premiéře trenéra Jesseho Marsche 0:1 v Leicesteru. Vynikající formu potvrdil Newcastle, který si doma poradil 2:1 s Brightonem.

Liverpool ve šlágru sobotního programu dominoval a převahu přetavil ve vítězný gól v 27. minutě Mané. Senegalský kanonýr usměrnil do sítě střílený míč z kopačky Alexandera-Arnolda, jenž si připsal 16. asistenci v sezoně a vylepšil si osobní rekord.

West Ham se na odpověď nezmohl a komplikuje si boj o účast v evropských pohárech. Na pátém místě má stejně bodů jako šestý Arsenal a o tři body víc než Tottenham, londýnské kluby ale sehrály o čtyři, respektive tři utkání méně.

Chelsea se proti osmnáctému Burnley, kterému stále chybí zraněný Matěj Vydra, v první půli neprosadila, po změně stran ale během osmi minut zápas rozhodla. Ve 47. minutě nejprve zmátl James kličkami obránce a z úhlu přesně zakončil. Další trefu přidal hlavou Havertz a německý reprezentant chvíli nato zužitkoval i Jamesovu přihrávku před bránu.

"Blues" jsou prvním týmem Premier League po sedmi letech, který nastřílel v úvodní desetiminutovce druhého poločasu soupeři tři góly. V 69. minutě navíc pojistil výsledek Pulisic a Chelsea si třetí výhrou v řadě upevnila třetí příčku.

V základní sestavě Brentfordu poprvé nastoupil i Christian Eriksen, který se před týdnem vrátil na fotbalové trávníky osm měsíců po srdečním kolapsu během Eura. Dánský záložník odehrál celý zápas, hlavním hrdinou důležité záchranářské bitvy byl ale jeho spoluhráč Toney.

Nejlepší střelec týmu se nejprve v 32. minutě prosadil po rohovém kopu a po přestávce přidal dvě branky z penalt, obě přitom zahrál do stejného místa. V nastavení už jen zmírnil porážku "Kanárků" Pukki.

"Včely" uspěly za tři body po sedmi duelech a drží 15. příčku. Norwich je poslední, na záchranu ztrácí pět bodů.

Marschovi premiéru na lavičce Leedsu, na které nahradil odvolaného Marcela Bielsu, pokazil v 67. minutě jedinou brankou Barnes. Ani americký kouč tak při debutu neukončil čekání 16. celku soutěže na výhru. Jeho nový tým získal z posledních sedmi zápasů pouze bod, naopak "Lišky" uspěly podruhé za sebou a jsou na 12. místě.

Pouze Liverpool má v posledních sedmi utkáních lepší formu než Newcastle, který proti Brightonu brzy vedl díky Fraserovi a Schärovi o dvě branky, po pauze už jen snížil Dunk. "Straky" získaly z 21 možných bodů 17 a drží už pohodlný sedmibodový náskok na sestupové pásmo. Brighton je třináctý, o příčku nad dnešním soupeřem.

Anglická fotbalová liga - 28. kolo: Leicester - Leeds 1:0 (67. Barnes), Aston Villa - Southampton 4:0 (9. Watkins, 44. Luiz, 52. Coutinho, 55. Ings), Burnley - Chelsea 0:4 (52. a 55. Havertz, 47. James, 69. Pulisic), Newcastle - Brighton 2:1 (12. Fraser, 14. Schär - 55. Dunk), Norwich - Brentford 1:3 (90.+2 Pukki - 32., 53. z pen. a 57. z pen. Toney), Wolverhampton - Crystal Palace 0:2 (19. Mateta, 34. Zaha z pen.), Liverpool - West Ham United 1:0 (27. Mané).

1. Manchester City 27 21 3 3 64:17 66
2. Liverpool 27 19 6 2 71:20 63
3. Chelsea 26 15 8 3 53:18 53
4. Manchester United 27 13 8 6 44:34 47
5. West Ham United 28 13 6 9 46:35 45
6. Arsenal 24 14 3 7 38:27 45
7. Tottenham 25 13 3 9 35:32 42
8. Wolverhampton 27 12 4 11 24:23 40