Ve finále ME jednadvacítek jsou fotbalisté Nizozemska a Ukrajiny

ČTK
1. 6. 2006 23:40
V nedělním finále mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let se utkají týmy Nizozemska a Ukrajiny. V dnešním semifinále v portugalské Braze porazili Nizozemci Francii 3:2 po prodloužení, ve večerním zápasu v Aveiru pak rozhodl o postupu Ukrajinců přes výběr Srbska a Černé Hory až penaltový rozstřel.

Francouzi sice na turnaji prošli základní skupinou bez ztráty bodu a bez inkasovaného gólu, jenže v dnešním duelu na tom byli od začátku hůř. Už v šesté minutě překonal brankáře Mandandu Hofs a na konci prvního poločasu přidal druhý gól král střelců nizozemské ligy Huntelaar.

Kvalifikační protivníci české jednadvacítky byli na koni, jenže Francouzi se nevzdali. Šest minut po přestávce snížil Faubert a v závěru druhého poločasu vyrovnal z trestného kopu střídající Bergougnoux.

Rozhodující gól ale dal opět tým v oranžových dresech. Na začátku druhé poloviny prodloužení se podruhé v zápase trefil Nicky Hofs, záložník Feyenoordu Rotterdam, kterého už vyzkoušel i trenér nizozemského A-týmu Marco van Basten. To už mladí Francouzi hráli bez vyloučeného Fauberta.

Druhému semifinále v Aveiru kralovali v normální hrací době i v půlhodinovém prodloužení brankáři Pjatov a Stojkovič, takže nepadl ani jeden gól.

Pjatova pak ve 120. minutě vystřídal v ukrajinské brance Rybka a hned na úvod rozstřelu chytil penaltu právě srbskému gólmanovi. Pět sérií ještě nerozhodlo, protože na druhé straně selhal i Jarmaš, ale šesté pokutové kopy pak přece jen poslaly do finále šampionátu svěřence trenéra Alexeje Michajličenka.

Purovič branku netrefil a mladí Ukrajinci mohli začít bouřlivě oslavovat.

Výsledky - semifinále: Francie - Nizozemsko 2:3 po prodl. (2:2, 0:2) Branky: 51. Faubert, 85. Bergougnoux - 6. a 107. Hofs, 38. Huntelaar. Rozhodčí: Undiano (Šp.). ČK: 104. Faubert (Fr.). Ukrajina - SČH 0:0, pen. 5:4 Rozhodčí: Webb (Angl.).