V přímém souboji o postup uspěli Švýcaři

SportPlus, ČTK
23. 6. 2006 22:57
Hannover - Hráči Švýcarska zdolali 2:0 tým Korejské republiky, čímž si zajistilti účast v osmifinále fotbalového MS. Uvnitř: Animace gólu
Švýcar Philippe Senderos (vlevo) se hlavou srazil s Čche Džin-čchol z Koreje hned poté, co dal gól. | Foto: Reuters

Brankou z 24. minuty je poslal do plao-off z prvního místa obránce Senderos, pojistku přidal Frei dvanáct minut před koncem.

V boji o postup do čtvrtfinále se Švýcaři střetnou v pondělí 26. června v Kolíně nad Rýnem s Ukrajinou.

Oba celky začaly aktivně a už v druhé minutě hledal I Čon-su před brankou centrem spoluhráče, ale nikdo z nich na míč nedosáhl. Na druhé straně se řítil do šance Yakin, ale obránce Kim Tong-džin mu stačil míč ukopnout. Švýcarští fotbalisté však rychle převzali otěže hry do svých rukou, v desáté minutě jasnou šanci Barnettovi zblokovali obránci.

Švýcaři působili fotbalovějším dojmem, jejich akce byly plynulejší a podstatně nebezpečnější a svou převahu také záhy korunovali vedoucí brankou. V 24. minutě Yakin poslal z trestného kopu míč přesně na obránce Arsenalu Senderose a ten razantní hlavičkou překonal I Un-če.

Po obdržené brance sice Korejci zvedli hlavu, ale rázná obrana evropského celku je do šancí nepouštěla. Švýcaři byli nebezpeční hlavně při každé standardní situaci, po dalším přímém kopu Yakina ale korejský gólman I Un-če včasným vyběhnutím sebral míč z hlavy Wickymu.

Teprve v závěru poločasu začali Korejci hrát svůj hbitý fotbal a rázem měla plno práce i obrana soupeře. Pak Čo-jong vypálil vedle, nejaktivnějšímu hráči I Čon-su chytil slibnou ránu brankář Zuberbühler.

Skórovat mohli také Švýcaři: těsně před odchodem do kabin nechali zadáci po rohu zcela volného Freie, ale ten hlavou mířil vedle.

Zkušený trenér čtvrtého celku z posledního šampionátu Nizozemec Advocaat se v kabině snažil hráče vyburcovat a ti začali druhý poločas hodně aktivně. I Ho namířil vedle a švýcarská obrana, která dosud na šampionátu neinkasovala, měla hodně práce.

Korejci byli dobře informováni o vývoji druhého zápasu, proto Advocaat posílil ještě více ofenzivu, ale jeho celek naopak mohl podruhé inkasovat, když Freiova rána skončila na tyči. Defenzivní hra Švýcarů však pracovala spolehlivě, a když se už soupeř dostal k zakončení, vyrazil brankář hlavičku Čche Če-džina na roh.

Definitivní konec pro Korejce přišel v 78. minutě. Asistent rozhodčího mával ofsajd, hlavní na to však nereagoval a Frei, který obešel i brankáře, pojistil svému týmu výhru. Rozhodnutí hlavního arbitra však bylo podle televizního záznamu správné, neboť míč na Freie posunul korejský obránce.

A tak už v závěru bylo jasné, že Advocaat nenapodobí svého krajana Hiddinka, který Korejce před čtyřmi lety dovedl do semifinále. Nic na tom nezměnilo ani břevno Kim Džin-kja a Švýcaři tak zůstali na MS jediní, kteří neinkasovali.

Korejec Kim Nam-il (v bílém )se snaží přpravit o míč Hakana Yakina ze Švýcarska. | Foto: Reuters

Poražený tým hodně rozzlobil druhý gól Švýcarů, při kterém hlavní rozhodčí Elizondo nebral v potaz asistentův zvednutý praporek. "Myslím, že ke mně míč posunul někdo z Korejců," prohlásil však autor branky Alexandre Frei. "Byl to jeden z těch zápasů, které jsou absolutně vyrovnané, přesně padesát na padesát. Ale štěstí se přiklonilo k nám," potvrdil názor svého kouče.

Dicka Advocaata na korejské lavičce potěšilo jen vysoké nasazení jeho svěřenců. "Věděli jsme, že Švýcaři budou nebezpeční, a také byli. V prvním poločase zápas kontrolovali," řekl nizozemský trenér. "V druhém poločase bychom si zasloužili dát alespoň gól, měli jsme snad pět šancí. Ale v koncovce jsme nebyli dost dobří," dodal Advocaat.

Výsledek:
Švýcarsko - Korejská republika 2:0 (1:0)
Branky:
24. Senderos, 78. Frei. Rozhodčí: Elizondo - García, Otero (všichni Arg.). ŽK: Senderos, Yakin, Wicky, Spycher, Djourou - Pak Čo-jong, Kim Džin-kjo, Čche Džin-čchol, I Čon-su. Diváci: 45.000 (vyprodáno).
Švýcarsko: Zuberbühler - Spycher, Senderos (53. Djourou), Müller, P. Degen - Wicky (88. Behrami), Vogel, Cabanas, Yakin (71. Margairaz), Barnetta - Frei. Trenér: Kuhn.
Korejská republika: I Un-če - Čche Džin-čchol, Kim Džin-kjo, Kim Tong-džin - Pak Čo-jong (65. Sol Ki-hjon), Kim Nam-il, I Ho, I Jong-pchjo (63. An Čung-hwan) - Pak Či-song, Čche Če-džin, I Čon-su. Trenér: Advocaat.