Úřadující mistři Evropy z Portugalska s Polskem jen remizovali. Hvězdy PSG se zranily

20. 11. 2018 23:07
Zatímco čeští fotbalisté minulý týden v přípravě nad Polskem vyhráli na jeho půdě 1:0, Portugalci s ním doma v Lize národů uhráli jen remízu 1:1. Na vítězství úřadujících mistrů Evropy ve skupině a jejich postupu do závěrečného turnaje Final Four to už ovšem nic změnit nemohlo, stejně jako na sestupu Polska do Ligy B.
Polský fotbalista Arkadiusz Milik vyrovnává v duelu s Portugalskem z penalty na konečných 1:1 | Foto: Reuters

Utkání v Guimaraesi gólově otevřel ve 33. minutě portugalský útočník André Silva hlavou po rohovém kopu Renata Sanchese. Po hodině hry se domácí středopolař Danilo Pereira v pokutovém území lehce dotkl Arkadiusze Milika a dostal velice přísnou červenou kartu. Rozhodčí nechal následnou penaltu opakovat kvůli předčasnému vniknutí jednoho z hráčů do vymezené zóny, ale útočník Milik i napodruhé uspěl a vyrovnal.

Sestupující Poláci získali ve skupině A3 ze čtyř zápasů jen dva body a v součtu s prohranou přípravou s českou reprezentací nezvítězili pošesté za sebou.

Švédsko v přímém souboji o první místo ve skupině B2 doma zdolalo Rusko 2:0 a postoupilo do Ligy A díky lepším vzájemným zápasům. Ve Stockholmu se nejprve krátce před pauzou trefil Victor Lindelöf a v 72. minutě přidal pojistku Marcus Berg.

Fotbalisté pražské Sparty Alexandru Chipciu a Nicolae Stanciu nastoupili v základní sestavě Rumunska a pomohli k vítězství 1:0 v Černé Hoře. Ze skupiny C4 však postoupilo do Ligy B Srbsko díky domácí výhře 4:1 nad Litvou. Rumunsko obsadilo druhou pozici.

Do Ligy B se kvalifikovalo také Skotsko, které v Glasgow zásluhou hattricku útočníka Jamese Forresta přehrálo Izrael 3:2. Tři góly vstřelil i kosovský záložník Arber Zeneli při domácí výhře 4:0 nad Ázerbájdžánem. Kosovo postoupilo do Ligy C.

Neymar odehrál jen osm minut

Hvězdní útočníci Paris Saint-Germain Neymar a Kylian Mbappé nedohráli dnešní přípravné reprezentační zápasy. Neymar střídal pravděpodobně kvůli zranění třísel už v 8. minutě ve vítězném utkání Brazílie 1:0 proti Kamerunu. Francouzský mladík Mbappé šel z trávníku ještě před přestávkou duelu proti Uruguayi kvůli zraněnému ramenu. I mistři světa vyhráli 1:0.

Neymar začal grimasami dávat najevo, že něco není v pořádku, brzy po začátku utkání v anglickém Milton Keynesu. Když pak vyslal na branku Kamerunu střelu, zhroutil se na trávník a musel střídat. Na hřišti ho nahradil Richarlison z Evertonu, jenž hlavou po rohu vstřelil krátce před pauzou jediný gól utkání.

Další starosti šéfům PSG přidělal zhruba o hodinu později Mbappé. Francouzský útočník dopadl špatně na pravé rameno a trávník Stade de France opouštěl také v bolestech. Zápas proti Uruguayi, jenž byl reprízou čtvrtfinále letošního MS, rozhodl v 52. minutě Olivier Giroud proměněnou penaltou za ruku.

Nečekanou výhru 1:0 nad Walesem si připsala Albánie. Jedinou branku utkání vstřelil z pokutového kopu v 59. minutě někdejší hráč pražské Sparty a Slavie Bekim Balaj.

Nejdéle čekali fanoušci na gól v belgickém Genku, kde Itálie porazila USA díky brance střídajícího Mattea Politana ze čtvrté minuty nastavení.

Závěrečná utkání základních skupin fotbalové Ligy národů:

Skupina A3:

Portugalsko - Polsko 1:1 (1:0)

Branky: 33. André Silva - 66. Milik z pen. ČK: 63. Danilo Pereira (Portugalsko).

Skotsko - Izrael 3:2 (2:1)

Branky: 34., 43. a 64. Forrest - 9. Kajal, 75. Zahavi.

Srbsko - Litva 4:1 (0:0)

Branky: 51. vlastní Žulpa, 58. Mitrovič, 71. Prijovič, 74. Ljajič - 64. Petravičius.

Brazílie - Kamerun 1:0 (1:0)

Branka: 45. Richarlison. Hráno v anglickém Milton Keynes.

Itálie - USA 1:0 (0:0)

Branka: 90.+4 Politano. Hráno v belgickém Genku.

Francie - Uruguay 1:0 (0:0)

Branka: 51. Giroud z pen.

Austrálie - Libanon 3:0 (2:0)

Branky: 19. a 41. Boyle, 68. Leckie.

Japonsko - Kyrgyzstán 4:0 (2:0)

Branky: 2. Jamanaka, 19. Haraguči, 72. Osako, 73. Nakadžima.

Korea - Uzbekistán 4:0 (2:0)

Branky: 9. Nam Te-hi, 24. Hwang I-čo, 70. Mun Son-min, 81. Suk Hjon-čun. Hráno v australském Brisbane.

Albánie - Wales 1:0 (0:0)

Branka: 59. Balaj z pen.