UEFA obejde anglické tradice. Pustí Cardiff do Evropy

Martin Jůzek
7. 4. 2008 15:00
Cardiff se dostal do finále Anglického poháru
Steven McPhail z Cardiffu (vlevo) při vítězném čtvrtfinálovém zápase proti Middlesbrough
Steven McPhail z Cardiffu (vlevo) při vítězném čtvrtfinálovém zápase proti Middlesbrough | Foto: Reuters

Cardiff - Pouze jediný krok zbývá fotbalistům Cardiffu City k triumfu v Anglickém poháru (FA Cupu). V neděli postoupili do finále této soutěže a hned se začalo spekulovat, co by se stalo v případě jejich vítězství.

Tradiční a všem známé pravidlo říká, že nejlepší tým z domácího poháru se kvalifikuje do Poháru UEFA. Jenže Cardiff je klub nacházející se mimo Anglii, a tak má velký problém.

Podle stanov tamní Fotbalové asociace (FA) se velšský celek může probojovat do evropských soutěží jen z vlastní ligy. To je právě kámen úrazu.

Čtěte také: Barošův Portsmouth postoupil do finále. Čeká ho UEFA

"Pokud opravdu vyhrajeme finále a funkcionáři nám nedovolí zúčastnit se Poháru UEFA, jsem si jist, že hodně lidí proti tomu bude protestovat. Včetně nás," prohlásil nedávno ředitel Peter Ridsdale.

Mužstvo, které je plně profesionální, se skládá z řady známých hráčů. Fotbaloví příznivci určitě znají jméno bývalého anglického reprezentanta Robbieho Fowlera, nebo nizozemského kanonýra Jimmyho Floyda Hasselbainka.

"Pokud s tím Angličané nic neudělají, tak my ano," řekl před měsícem Michel Platini, prezident Evropské fotbalové federace (UEFA).

Řeší se především problém kolem toho, že Cardiff je plnohodnotným členem asociace ve Walesu. A spolu s dalšími dvěma kluby (Swansea a Wrexhamem) pouze hraje proti anglickým soupeřům. Tyto tři celky se v roce 1992 rozhodly nepřipojit do nově vzniklé velšské ligy.

"Z našeho pohledu by to bylo hodně smutné, kdyby vyhráli FA Cup a nemohli potom soutěžit v evropských pohárech," cituje server BBC mluvčího UEFA Williama Gallarda.

Evropská federace a ostatně i samotný klub se mohou opřít o podobné případy z jiných zemí. Vaduz také spadá pod Lichtenštejnsko, ale hraje ve švýcarské lize. Podobně je na tom Monako, které zase soupeří s francouzskými celky. A oba normálně hrály poháry, Monako bylo dokonce ve finále Ligy mistrů.

"Uvažujeme o tom, že bychom Cardiffu přidělili divokou kartu. Podklady jsme předali výkonnému výboru," dodal Gallard a slíbil, že UEFA rozhodne ještě před začátkem finále, tedy do 17. května.

Cardiff City nyní působí v druhé nejvyšší soutěži - tzv. Championship. Nachází se ve středu tabulky, ovšem nadále má šanci bojovat o baráž, v níž se rozhodne o postupujícím do Premier League.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy