Trinidadský brankář si splnil sen

ČTK
11. 6. 2006 11:51
Dortmund - Shaka Hislop - pár minut před zápasem byl náhradník, nakonec se stal hlavním hrdinou utkání.

Do historické premiéry reprezentace dvou malých ostrovů v Karibiku na mistrovství světa chybělo pár minut, když nizozemský kouč Trinidadu Beenhakker přišel za nic netušícím Hislopem a řekl mu: "Hraješ." "Jsem připravený," odpověděl mu sedmatřicetiletý gólman, jenž tak náhle vstoupil do svého klukovského snu. "Možná to tak narychlo bylo lepší," přemítal.

Podobný příběh už absolvoval ve West Hamu. Klub jej před sezonou koupil jako náhradníka, ale když se zranil severoirský reprezentant Caroll, Hislop jej skvěle zaskočil a dovedl klub až do finále Anglického poháru. 

Po zápase jej všichni běželi obejmout, pak šli v čele s největší hvězdou Yorkem poděkovat fanouškům. "Pro nás je to jako výhra. Konečně jsme si získali nějaký respekt," řekl útočník Cornell Glen.

Jeho týmu odborníci příliš šancí nedávali. Zvlášť, když se týmu reprezentující nejméně lidnatou zemi v historii šampionátů zranil šéf obrany Andrews. A když byl na začátku druhé půle vyloučen Avery John, pravděpodobnost úspěchu ještě klesla. 

Ne tak v očích mazaného Beenhakkera, který netradičně poslal na hřiště místo náhrady za vyloučeného zadáka čerstvého útočníka. "Všichni v takové chvíli čekají, že posílíte obranu.

Ale my jsme poslali hráče dopředu, který byl rychlý a užitečný," komentoval svůj tah nizozemský kouč. "Dva naše útočníky pak bránilo pět hráčů, což jsem přesně chtěl," liboval si Beenhakker, jak znemožnil Švédům pořádně útočit. 

Jeho svěřenci na hřišti ukázali nejen to, že se na do Německa nedostali náhodou, ale i to, že k nim přezdívka "Fotbaloví bojovníci" sedí jako ulitá. Nasazením nahradili fotbalové umění, v němž mnozí z nich zaostávali. Není divu, když proti hvězdám Barcelony, Juventusu a Arsenalu na hřišti stáli hráči z třetí anglické a dokonce i z trinidadské ligy.

"Měli jsme tam kluka z Jablotehu, jsem si jistý, že jste o tomhle týmu nikdy neslyšeli," řekl Beenhakker. Podle něj se ale znovu ukázalo, že fotbal není matematika. "V něm se může stát cokoli," uvedl.

Švédové si selhání v koncovce nedokáží vysvětlit

Švédští fotbalisté marně vzpomínali na zápas, v němž si vytvořili tolik šancí, jako v sobotním duelu skupiny B mistrovství světa proti týmu Trinidadu a Tobaga. Jenže místo jejich jasné výhry nad nováčkem elitní společnosti se v Dortmundu zrodila nečekaná bezbranková remíza.

Zklamaní Švédové, kteří se už před turnajem viděli mezi osmifinalisty, si selhání nedokázali vysvětlit. "Měli jsme čtyři, pět výborných možností, které normálně proměňujeme. Tenhle zápas jsme měli vyhrát," litoval záložník Kim Kallström.

Švédové nedali svému soupeři vydechnout, vystřelili celkem osmnáctkrát, ovšem bez efektu. Dvakrát byl blízko gólu Zlatan Ibrahimovic, jenže hvězda Juventusu jen potvrdila své trápení z poslední doby a čekání na gól v národním týmu protáhla na 263 minut.

Švédský útočník Zlatan Ibrahimovič v souboji s Dennisem Lawrencem v utkání skupiny B Švédsko - Trinidad a Tobago.
Švédský útočník Zlatan Ibrahimovič v souboji s Dennisem Lawrencem v utkání skupiny B Švédsko - Trinidad a Tobago. | Foto: Reuters

"Jsi fakt super kámoš," dobíral si útočníka po zápase trinidadský kouč Leo Beenhakker. Ten kdysi Ibrahimovice objevil pro velký fotbal a oba se během let v Ajaxu spřátelili. V sobotu se potkali po třech letech.

Ibrahimovic ale na ten den bude vzpomínat především kvůli své beznaději před brankou. "Jejich gólman byl fantastický, a to byl jen náhradník," řekl na adresu Shaky Hislopa, jenž se dostal do branky díky tomu, že si jednička Kelvin Jack těsně před zápasem natáhla lýtkový sval.

 

Právě se děje

Další zprávy