Trenér Maradona: Sláva mu nechybí, zkušenosti ano

Jiří Šidliák
29. 10. 2008 15:30
Nečekaný nový trenér má oživit Argentinu
Diego Maradona usedne nečekaně do křesla trenéra národního týmu.
Diego Maradona usedne nečekaně do křesla trenéra národního týmu. | Foto: Reuters

Buenos Aires - Jednadvacet let působil v národním týmu Argentiny jako hráč, nyní se nečekaně vrací jako jeho trenér. Legendární fotbalista Diego Maradona byl v úterý senzačně jmenován novým koučem reprezentace své země.

Přestože nemá s trénováním prakticky žádné zkušenosti, šéfové argentinské fotbalové asociace mu věří. Kapitán mistrů světa z roku 1986 má být tím, kdo dovede Jihoameričany znovu na vrchol.

Záštitu nad Maradonou převezme Carlos Bilardo, jenž se jako kouč reprezentace podepsal právě pod poslední světový titul Argentiny. Hlavní slovo ale bude mít bývalý hráč Barcelony či Neapole.

Čtěte také: Legendární Maradona má práci: Povede Argentinu

"Já budu vybírat tým, pouze já. Carlose ale samozřejmě budu ve všem poslouchat, protože muže, který toho zná tak mnoho, nemůžete neslyšet," řekl Maradona rádiu La Red.

Legendární fotbalista ale žádné valné zkušenosti s trénováním nemá. Před lety pouze krátce vedl dva argentinské kluby Deportivo Mandiyu a Racing Club. Nyní má naskočit přímo k reprezenčnímu celku.

Šéf výběrové komise chtěl Maradonu

Maradona by měl podle vedení argentinské fotbalové asociace (AFA) přinést do týmu vítěznou mentalitu, ve vyvážený kolektiv má také ideálně spojit hráče působící v Evropě s těmi z domácí soutěže.

Bude se takhle radovat i na lavičce reprezentace?
Bude se takhle radovat i na lavičce reprezentace? | Foto: Reuters

Mistr světa u národního týmu nahradí Alfia Basileho, jenž odstoupil předminulý týden kvůli špatným výkonům v jihoamerické kvalifikaci MS 2010, kde je zatím Argentina na třetím, postupovém místě.

O Maradonovi se mluvilo jako o jednom z možných asistentů, čekalo se ale, že funkce hlavního trenéra připadne pravděpodobně kouči olympijského týmu Sergiu Batistovi, který v srpnu se svými svěřenci vybojoval v Pekingu zlaté medaile.

Noray Nakis, jenž byl šéfem komise AFA, která měla nového muže na lavičku reprezentace vybrat, ale předložil místo toho návrh s Maradonovým jménem, a ten byl následně schválen.

Dalšími kandidáty na prestižní post byli vedle Batisty také Carlos Bianchi a Miguel Angel Russo.

Celý svět tak nyní bude očekávat, jak si jeden z nejlepších hráčů všech dob v trenérské profesi povede. Některým legendám se vedle aktivní kariéry podařilo prosadit také ve funkci koučů, jiní naopak zcela pohořeli.

Diego Maradona:

Narozen: 30. října 1960, Buenos Aires

Aktivní kariéra: Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, Neapol, Sevilla, Newell's Old Boys

Debut v národním týmu: 27. února 1977 (16 let)

Reprezentace: 91 zápasů/34 gólů

Hráči za ním půjdou

V Maradonův úspěch věří například italský odborník Marcello Lippi, jenž po letošním mistrovství Evropy znovu převzal národní tým úřadujících mistrů světa.

„Myslím, že hráči ho budou ve všem následovat. Má potřebné charisma a podle mě ho fotbalisté budou ve všem poslouchat. Bude pro ně něco jako učitel," řekl Lippi Gazzettě Dello Sport.

Maradona by se tak podle něj mohl zařadit po bok legendám, jako byli německý "císař" Franz Beckenbauer a Brazilec Carlos Alberto Parreira, kteří dokázali vyhrát mistrovství světa jako hráči i jako trenéři.

Čtěte také: Tajemství boží ruky odhaleno, Maradona se přiznal

Úspěchy ve funkci kouče se může pochlubit například také nizozemský kanonýr Johan Cruyff, naopak Michel Platini u národního týmu Francie neuspěl a vrhl se raději na funcionářskou dráhu, která ho vynesla až do křesla šéfa evropského fotbalu.

O tom, jak si povede Maradona, bude o něco jasněji už za tři týdny. 19. listopadu ho čeká premiéra v přátelském utkání ve Skotsku.

 

Právě se děje

Další zprávy