"Staromák" smutnil, Brusel se smál

Adam Junek, Ludvík Hradílek
17. 6. 2006 23:59
Praha, Brusel - Zpravodajové Aktuálně.cz byli přitom, když v baru v Bruselu a v centru Prahy lidé viděli porážku s Ghanou. Uvnitř: Reportáž a Foto
Horko bylo všem - fotbalistům v Německu i lidem v centru Prahy.
Horko bylo všem - fotbalistům v Německu i lidem v centru Prahy. | Foto: Ludvík Hradilek

Na dvou místech vzdálených vzdušnou čarou asi osm set kilometrů šlo o totéž: zda vyhrají Češi, nebo fotbalisté Ghany. Hlavní město Evropy - Brusel, a hlavní náměstí Prahy - Staroměstské. První sledoval zpravodaj Aktuálně.cz Adam Junek, druhé fotoreportér Ludvík Hradílek.

Brusel: Čechům se nefandí

Senegal! Křičí z legrace číšnice, když Ghana dává druhý gól českému týmu. Afrika měla u bruselských fanoušků rozhodně převahu.

Česko - Ghana 0:2, více čtěte ZDE

Před šestou hodinou sedí v baru Fat Boys asi desítka mužů v červených dresech. Ani ne polovina jich jsou Češi. Ti další fanoušci Nedvěda, Kollera a dalších mají na zádech prapodivné nápisy typu Czechoslovakia nebo Československý socialistický svaz.

Z počátku to vypadá, že Čechům v bruselském baru na Lucemburském náměstí fandí v zásadě většina.

Prohra v Kolíně nad Rýnem znamenala smutek v Praze.
Prohra v Kolíně nad Rýnem znamenala smutek v Praze. | Foto: Ludvík Hradilek

Ale minutu před zápasem se rozezní na zahrádce pokřik: "Jú es ej, Jú es ej!" Ten střídá vzápětí chorál týchž hlasů: "Ghana, Ghana!"

Přečtěte si reportáž, jak se fandilo v Praze

Češi jsou v menšině. V konečném součtu jich je asi dvacet a hned po první minutě zápasu, kdy do české brány letí míč jejich nadšení utichá. Podporu mají v několika anglických pivařích: "To přece nemůže vyhrát Ghana, Češi jsou nejlepší."

Vypadáš jako Nedvěd

K tomu už směrem k číšníkovi říkají: "Vypadáš jako Nedvěd." Ten děkuje, poplácává se s nimi po ramenou (ostatně jedinou podobou jsou světlé, po ramena dlouhé vlasy). Sám však fandí nepokrytě Ghaně: "Je to tak zajímavější," tvrdí a zvoní na zvon po nezdařeném útoku afrických fotbalistů.

Únava vyhrála - nad fotbalisty i nad fanoušky
Únava vyhrála - nad fotbalisty i nad fanoušky | Foto: Ludvík Hradilek

Po druhém gólu ale českým fanouškům soustrastně nalévá pivo zdarma. Sami mu ostatně výmluvně naznačili, že jeho stranění Ghaně je uráží.

"Zaslouží si tu prohru po takhle trapném výkonu," zní z českých řad, po více než polovině zápasu. Nezdařený kop je důvodem ještě k větší kritice: "Co je to za vemeno," soudí jeden člen diplomatického sboru. Podle mnohých chybí Telička. Bývalý eurokomisař Pavel Telička totiž patří k nejhlasitějším fanouškům ve Fat Boys.

Marná radova snaha

Ostatně málo hlasitá podpora v proslulé irské hospodě v Bruselu má prozaické vysvětlení. Když byl hokejový šampionát, hrálo se několik zápasů v jednu dobu a bojovalo se v barech o to, co se bude odehrávat na obrazovce. Nyní každý druhý podnik slibuje přímé přenosy a je v určenou hodinu jen jeden.

Do konce zápasu zbývá pár minut, je rozhodnuto.
Do konce zápasu zbývá pár minut, je rozhodnuto. | Foto: Ludvík Hradilek

Velvyslanecký rada Jan Vytopil sice Čechy do Fat Boys svolával, ale účast byla rozhodně slabá.

Okolo sedmdesáté minuty, kdy už to s českým týmem, který se očividně trápil, vypadá opravdu bledě, se i hovor bruselských Čechů odvrací od fotbalu. Řeší se vystoupení Klause na summitu. Diplomaté se novinářů ptají, kde vzali prezidentovy zápisky z jednání. Přečtěte si o nich zde.

Čeští krajané, co pracují s Američany, lomí rukama nejvíc. "Víš, co budu mít za peklo, až přijdu do práce," ptají se napolo rozhořčeně.

Rózenál bez "h"

"Jakoby nestačilo, že minule se rozebíralo, co to je za jméno Rózenál. Prostě oni "h" nevysloví a Rozehnal je pro ně nepřekonatelný problém," přidávají se spolupracovníci francouzsky mluvících Belgičanů.

Poměr fanoušků a fanynek na Staroměstském náměstí byl vyrovnaný. Zápas s Ghanou nikoliv...
Poměr fanoušků a fanynek na Staroměstském náměstí byl vyrovnaný. Zápas s Ghanou nikoliv... | Foto: Ludvík Hradilek

Proti českému táboru fanoušků ale stojí silný zástup zastánců Ghany. Fandí jim Angličané, kteří se do irské hospody přišli v zásadě jen pobavit.

Jediným, kdo si tak v bruselském baru vysloužil úctu, byl brankář Petr Čech. Poté, co chytil už asi třetí naprosto samozřejmý gól, se ozve jen uznalé hmmmmm. Ani potlesk ghanských příznivců se neozve.

Zápas, v němž měla Ghana jednoznačně navrch, skončil prohrou čechů. Ti se pomalu z Fat Boys vytratili. Žádný jásot ale nenastal. Bar už začal žít v očekávání dalšího utkání.

Opožděný Blair

Fotbalový šampionát ostatně mírně ochromil i včera ukončený summit představitelů členských zemí Evropské unie.

Například Tony Blair přijel do Bruselu pozdě kvůli oslavám 80. narozenin královny Alžběty II. Ale na jednání státníků rozhodně nespěchal a spolu s britskými novináři, kteří summit nesummit na obrazovkách sledovali zápas svých "chlapců", se podíval na jediné dva góly v utkání.

Bylo to napínavé, se špatným koncem
Bylo to napínavé, se špatným koncem | Foto: Ludvík Hradilek

Také Göran Persson nebo Angela Merkelová neodolali a podporovali fotbalisty i z Bruselu.

Ostatně není to prvně, co fotbal lehce ochromil bruselská vyjednávání. Při posledním šampionátu zase zdržoval tehdejší španělský premiér José María Aznar.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy