Slováci dostali z JAR radu na cestu: pozor na taxíky

Aktualne.sk
10. 6. 2010 9:18
Slovensko se chystá na premiéru na MS
Slovenský tým
Slovenský tým | Foto: Sport

Pretoria - Podle optimistických odhadů se na nadcházející fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice chystá osobně dva až tři tisíce slovenských fanoušků.

Ti si na vlastní oči na tribunách afrických stadionů v Rustenburgu, Bloemfonteinu a Johannesburgu budou moci podívat minimálně na tři zápasy Slovenska v základní F-skupině.

Budou to Slováci, kteří v Jihoafrické republice žijí či pracují, a pak příznivci a fanatici ze Slovenska, kteří obětují nemalé finanční prostředky a navštíví fotbalový svátek na vzdáleném konci světa.

Slovenská vesnice otevírá brány

Pro fanoušky, kteří se rozhodli pro turistický zájezd ze Slovenska, je jedním z řešení i využití služeb tradiční Slovenské vesnice.

Její koordinátorkou je slovenská rodačka Tania Lhotsko, jejíž cestovní kancelář doporučuje slovenské návštěvníkům MS i slovenské ministerstvo zahraničních věcí.

 

"Ideálním místem pro slovenskou fotbalovou vesnici je Pretoria. Má ideální polohu, protože na všechna setkání slovenského fotbalového mužstva se z ní dá cestovat autem nebo autobusem. Pretorie si za svou základnu zvolili i slovenští fotbalisté. Ze všech utkání mistrovství světa se až čtyřicet hraje ve vnitrozemí a dá se na ně přijet autobusem za několik hodin, " řekla Aktuálně.sk bratislavská rodačka, podle níž by problémem i pro slovenské stoupenců mohla být doprava.

MHD neexistuje...

"JAR je obrovská země a i města jsou rozsáhlá. Cesty jsou sice kvalitní, ale v okolí Pretorie a Johannesburgu přeplněné. Městská hromadná doprava na evropský způsob však téměř neexistuje a používání sběrných taxíků se cizincům nedoporučuje. Bez auta se turista v Jižní Africe nepohne."

Obavy panují i z bezpečnosti v zemi známé vysokou kriminalitou, různým výskytem chorob i HIV.

"Mohu návštěvníky ujistit, že při dodržení všech opatření jim nebezpečí nehrozí. Já vždy říkám, že ani při návštěvě USA bych v noci sama pěšky nešla do nebezpečných čtvrtí. Vláda JAR navíc garantuje nasazení ohromného množství bezpečnostních sil. Sama slovenská fotbalová vesnice bude ohrazena a chráněna strážní službou 24 hodin denně. Vstup do ní bude na průkaz a kontrolovat ho bude ozbrojená stráž, "dodala.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy