Šimáně: Nešlo o Uhrinovo setrvání ve Slavii, ale mimo jiné o to, co pan Tvrdík píše na Twitter

Luděk Mádl Sport Luděk Mádl, Sport
Aktualizováno 5. 4. 2016 17:10
Jiří Šimáně, dnes už bývalý prezident fotbalové Slavie, vyzývá Jaroslava Tvrdíka, zástupce CEFC, k tomu, aby dementoval, že jádro současné slávistické krize spočívá v úvaze o odchodu trenéra Dušana Uhrina. Tuto tezi podpořily mimo jiné Tvrdíkovy příspěvky na Twitteru, které mu Šimáně vyčítá.
Mezi Jiřím Šimáněm a Jaroslavem Tvrdíkem, dvěma klíčovými muži vedení fotbalové Slavie, teď panuje velmi zjitřená atmosféra
Mezi Jiřím Šimáněm a Jaroslavem Tvrdíkem, dvěma klíčovými muži vedení fotbalové Slavie, teď panuje velmi zjitřená atmosféra | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Jiří Šimáně odmítá teze, že z pozice prezidenta fotbalové Slavie odstoupil v pondělí kvůli domnělým sporům o setrvání či možný odchod trenéra Dušana Uhrina.

Tomuto výkladu přitom významně nahrávaly i příspěvky, které na sociální síti Twitter publikoval Jaroslav Tvrdík, zástupce společnosti CEFC, která je vedle Šimáněho druhým akcionářem Slavie.

"Jedním z opravdu velkého množství důvodů, proč jsem z funkce prezidenta Slavie odstoupil, byly právě i tyto příspěvky pana Tvrdíka. Vyzval jsem ho, aby zveřejnil dementi. Otázka setrvání trenéra Uhrina, respektive sportovního ředitele Jinocha ve Slavii, se vůbec neřešila," řekl Jiří Šimáně v krátkém úterním telefonátu s reportérem Aktuálně.cz. Zmíněné četné další důvody svého odstoupení z prezidentské funkce nechtěl specifikovat.

"Co dává na Twitter, to s nikým nekonzultuje"

Odmítl i související zprávy, na nichž se přitom shodlo v pondělí hned několik obvykle dobře a správně informovaných zdrojů. A sice, že jako náhrada za jmenované už byli vytipováni trenéři Karel Jarolím nebo Jaroslav Šilhavý a potenciální sportovní ředitel Jan Nezmar, jak dnes napsal deník Aktuálně.cz (více zde).

Jiřího Šimáněho rozzlobily tweety Jaroslava Tvrdíka. "Nebylo to poprvé, co na Twitteru publikoval o své vůli něco, co s jinými nekonzultoval," nelíbí se Šimáněmu, který ve Slavii drží 40 procent akcií, čínský CEFC pak 60 procent.

O jaké příspěvky na Twitteru vlastně šlo? Před utkáním na Dukle publikoval Jaroslav Tvrdík tuto informaci:

Poté, co Jiří Šimáně v pondělí rezignoval na pozici prezidenta Slavie, přišla tahle Tvrdíkova reakce:

Oba Tvrdíkovy příspěvky poměrně jasně naznačují, že se pozice trenéra Uhrina ve Slavii řešila. Šimáně ovšem kategoricky zdůrazňuje, že to není pravda, a chce po Tvrdíkovi, aby věci rychle uvedl na pravou míru.

Tvrdík ustoupil

I v reakci na Šimáněho výroky proto Tvrdík odpoledne zveřejnil na oficiálním webu Slavie nové stanovisko, v němž potvrdil, že primárně o personální politiku nešlo. "Jiří Šimáně má pravdu, nejedná se jen o diskuzi nad obsazením sportovního úseku," uvedl v prohlášení.

"Oba akcionáři mají jiné představy o budoucnosti klubu. Je pak legitimní, jestliže jste majoritním akcionářem a financujete naprostou většinu provozu klubu, že chcete mít také adekvátní možnost uplatnit svůj pohled na zásadní rozhodnutí ve strategii klubu," dodal Tvrdík, v čem se především oba akcionáři ideově rozcházeli.

A současně prohlásil, že odchod Šimáněho z vedení za takovéto situace chápe, byť podle něj nebyl příliš dobře načasovaný.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 11 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy