Šílené sázky vyrábějí milionáře, Češi na MS vsadili miliardy

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 7. 2014 10:00
Češi v souvislosti s fotbalovým MS prosázejí až dvě miliardy korun, na legálním i nelegálním trhu
Divock Origi dal vítězný belgický gól Rusku. A sázkaři z Prahy zařídil výhru 2,23 milionu korun
Divock Origi dal vítězný belgický gól Rusku. A sázkaři z Prahy zařídil výhru 2,23 milionu korun | Foto: Reuters

Praha - Potí se už víc, než je zdrávo. V kapse tiket, na kterém tipnul výhru Belgie nad Ruskem. A složil přitom u Fortuny kapku větší vklad, než bývá obvyklé. Rovný milion korun.

Jenže už pomalu naskakuje 88. minuta a na ukazateli skóre pořád jen dvě baňaté nuly.

Tak teď? Belgie získá balon u vlastní šestnáctky a rozjíždí rychlý protiútok, táhnou ho Hazard s Origim. Ve finále pošle hvězda Chelsea na mladého spoluhráče klasickou přihrávku "pod sebe", Origi vypálí - a spadne to tam!

Náš sázkař je pochopitelně v extázi. Přijít o milion, nebo si k okýnku zaskočit pro 2,23 milionu korun, to už je sakra rozdíl.

A teď pozor! Jiný sázkař z Brna pro změnu u Tipsportu nakombinoval na tiketu výsledky tenisového Wimbledonu a tip na počet střídání v několika zápasech fotbalového MS. A za 70 korun bral 800 000 korun.

"Jen v posledním týdnu jsme vypláceli pět výher přes milion korun. A výher nad 100 000 bylo několik desítek," konstatuje Michal Peterka za Tipsport.

Chcete další pikantérii? Fortunu oškubal borec, který přesně trefil všechny čtyři čtvrtfinálové výsledky, tedy Brazílie-Kolumbie 2:1, Francie-Německo 0:1, Nizozemsko-Kostarika 0:0 a Argentina-Belgie 1:0. Při kurzu 3588:1 mu pak vklad 300 korun stačil na výhru 1,076 milionu korun.

Legální trh roste, Češi vsadili 1,4 miliardy

Rekordy se stále posouvají. Vrcholící mistrovství světa ve fotbale, které se hraje v Brazílii, bude nejsázenější událostí v historii českých sázkových kanceláří.

„Před začátkem šampionátu jsme odhadovali, že by naše náběry mohly činit až 500 milionů, a k tomuto číslu se blížíme,“ hlásí Michal Peterka za Tipsport. „Hranice 500 milionů dosáhneme,“ zní také od Petra Šraina z Fortuny.

Chance, která patří s Tipsportem pod střechu jednoho koncernu, očekává 180-200 milionů. „A u nás to bude minimálně 80 milionů,“ dodává Magda Pekařová ze Synot Tipu.

Na českém trhu minoritně působí i několik dalších licencovaných sázkových kanceláří, takže kvalifikovaný odhad Aktuálně.cz konzultovaný s odborníky říká, že na legálním českém trhu se v souvislosti s MS 2014 ve fotbale prosází 1,3-1,4 miliardy korun.

Dosud nejsázenější událostí v Česku bylo fotbalové Euro 2012 s jednou miliardou vkladů. Na ZOH v Soči se letos prosázelo 850 milionů, na letošní MS v ledním hokeji v Bělorusku pak 600 milionů.

Obecně se vychází z předpokladu, že jsou bookmakeři oproti tipérům úspěšnější natolik, že zisk sázkových kanceláří odpovídá 10 procentům vkladů.

Zároveň je nutno vést v patrnosti, že Češi sázejí také u sázkovek typu bwin, které náležitou licencí od tuzemského ministerstva financí nedisponují.

"Předpokládáme, že u nich mohou Češi nasázet stovky milionů korun," říká Magda Pekařová ze Synot Tipu.

V součtu s nelegály se vsadí 2 miliardy

„Domníváme se, že objem nelegálního trhu v Česku dosahuje 40-50 procent toho legálního,“ troufne si na konkrétnější odhad Petr Šrain z Fortuny. Pokud se nemýlí, dojdeme snadným výpočtem k tomu, že Češi v průběhu fotbalového MS 2014 nasázejí celkem 2 miliardy korun.

Nutno dodat, že nelegální sázkařský trh nepodléhá v Česku žádnému zdanění. Přičemž na ministerstvu financí už hledají způsob, jak tento stav změnit.

Sázkařský trh stále roste díky moderním technologiím a možnosti sázet online, i z mobilního telefonu. „Na pobočkách se dnes realizuje zhruba 20 procent náběrů, 80 procent už je online,“ říká Karolina Stonjeková za Chanci. Podobný poměr vkladů hlásí také od konkurence.

Sázení online umožňuje sázet i v průběhu rozehraných utkání. Takzvané live sázky jsou stále populárnější, u Synot Tipu dosahují až 50 procent, jinde jim přičítají 20-30 procent ze všech uzavřených sázek.

Tipéři čím dál víc objevují i kouzlo tzv. podsázek. „V klasických sázkách na vítěze utkání sázkové kanceláře své klienty porážejí. Ale tipéři jsou velmi úspěšní v sázkách typu, kdo bude mít vyšší držení míče nebo na počet žlutých karet či rohů,“ přiznává Magda Pekařová ze Synot Tipu.

Podobnou zkušenost udělali v Chanci. "Sázející si hodně oblíbili sázky na počet naběhaných kilometrů u konkrétního hráče nebo na počet žlutých karet. U obou těchto sázek zatím bookmakery výrazně porážejí," říká Karolína Stonjeková.

Věřilo se Brazílii, teď spíš Evropanům

"Sázkaři obecně věří týmům Německa, Brazílie, Argentiny... A ty je na šampionátu příliš nezklamaly. Zato tipéři pohořeli na Španělsku, takový výbuch od úřadujících šampionů nikdo nečekal," podotýká Michal Peterka z Tipsportu.

Co se týče sázek na mistra světa, platí, že se uzavírají hlavně před rozehráním šampionátu. "Na titul Brazílie směřovalo 30 procent těchto sázek, na Německo 20 procent, Argentinu 15 a Nizozemsko 12 procent," hlásí Petr Šrain z Fortuny.  U Tipsportu zaznamenali v průběhu turnaje posun. "Zprvu se sázelo na titul Brazílie, teď sázkaři podle svých tipů věří hlavně evropským semifinalistům z Německa a Nizozemska," upozorňuje Michal Peterka.

Fotbalové MS 2014 hýbe i globálním sázkařským trhem. Na atraktivní zápas se celosvětově vsadí až miliarda dolarů, zhruba polovinu trhu tvoří asijské sázkové kanceláře. I díky fotbalovému šampionátu by se letos po celé planetě měl prosázet až jeden bilion dolarů.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Tábora objevili veterináři ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže

Na Táborsku se potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže. V chovu v obci Dlouhá Lhota bylo asi 30 ptáků, polovina během dvou dnů uhynula. Nákazu do chovu nejspíš zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka, řekl v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Veterináři u uhynulé drůbeže potvrdili subtyp choroby H5N8, stejně jako u čtvrtečního případu uhynulých divokých labutí na Písecku.

Zbytek drůbeže v chovu bude utracen, veterináři vytyčí kolem chovu tříkilometrové a desetikilometrové pásmo, kde zavedou mimořádná opatření, například ohledně přepravy drůbeže. Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy