Sestup fotbalistů River Plate odstartoval řádění fandů

ČTK ČTK
27. 6. 2011 10:45
River Plate poprvé v historii sestoupil z ligy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Buenos Aires - Nedělní sestup nejúspěšnějšího argentinského fotbalového klubu River Plate do druhé ligy vyvolal očekávanou vlnu násilností.

Stadion a jeho okolí se po závěrečném hvizdu barážového duelu s Belgranem proměnily ve válečnou zónu a střety rozzuřených fanoušků a policistů skončily desítkami zraněných.

Po remíze 1:1 v odvetném utkání, která v součtu s porážkou v úvodním duelu 0:2 odsoudila River Plate poprvé v historii k sestupu, začali fanoušci házet na hráče předměty.

Čtěte také:
VIDEO Finále Poháru osvoboditelů skončilo rvačkou

Policisté odpověděli vodními děly, jimiž se snažili zastavit zuřící příznivce, kteří se chtěli přes ploty dostat na hřiště.

Zraněno bylo 55 osob, z toho 35 policistů

Běsnění se rychle přeneslo i mimo brány padesátitisícového stadionu Monumental.

Šéf záchranky Alberto Crescenti uvedl, že zraněno bylo minimálně 55 osob, ministryně bezpečnosti Nilda Garréová hovořila o 35 zraněných policistech. "Naštěstí nikdo z nich není v ohrožení života," řekla.

Foto: Reuters

Policie se snažila vodou rozehnat fanoušky i mimo stadion. Odcházející lidé narazili na policisty s obušky, štíty a psy u každého východu, nad hřištěm navíc kroužily vrtulníky.

Na gumové projektily policistů a slzný plyn odpověděli rowdies házením kamenů a zapalováním popelnic a aut. K bojům na stadionu zase fanoušci používali vytrhané sedačky.

Kvůli obavám před násilnostmi dohlíželo na pořádek zhruba 2200 policistů, což z nedělního zápasu udělalo největší policejní akci v historii argentinského fotbalu. Původní návrhy o sehrání duelu bez diváků ministerstvo vnitra po konzultaci s fotbalovým svazem zavrhlo.

Řádění fanoušků přišlo jen několik dnů před pátečním zahájením jihoamerického šampionátu Copa América, který Argentina hostí. Právě na stadionu River Plate by se 24. července mělo konat finále.

Násilnosti radikálních skupin fanoušků jsou v Argentině k vidění téměř na každém zápase. Nezisková organizace Let's Save Football tvrdí, že od roku 1924 bylo v zemi v souvislosti s fotbalem zabito 287 lidí, z toho 14 za posledních 16 měsíců.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy