Senzační obrat v derby. West Ham vyhrál na půdě Tottenhamu

7. 12. 2023 23:25
Fotbalisté West Hamu otočili v 15. kole anglické ligy zápas na hřišti Tottenhamu a londýnské derby vyhráli 2:1. Čeští reprezentanti Tomáš Souček a Vladimír Coufal odehráli za vítěze celé utkání.
James Ward-Prowse slaví gól do sítě Tottenhamu
James Ward-Prowse slaví gól do sítě Tottenhamu | Foto: Reuters

West Ham si pojistil devátou příčku a ztrácí tři body na svého dnešního soupeře na pátém místě. Tottenham prohrál čtvrtý z posledních pěti duelů, v nichž získal jen bod.

Spurs přitom byli v prvním poločase lepší a v 11. minutě se díky hlavičce Cristiana Romera po rohu dostali do vedení. Krátce před přestávkou si navíc málem vstřelil hostující kapitán Kurt Zouma vlastní gól, ale jeho obranný zásah zastavila tyč.

V 52. minutě West Ham vyrovnal, když se k Jarrodu Bowenovi šťastně odrazil míč po střele Mohammeda Kuduse. Bowen se stal třetím hráčem v historii Premier League, jenž skóroval v sedmi venkovních zápasech za sebou. Před ním to dokázali Robin van Persie (9) a Sergio Agüero (7).

Rozhodující branku vstřelil v 72. minutě James Ward-Prowse po zmatku v domácí obraně, který způsobil slabou malou domů Destiny Udogie. Ward-Prowse nejprve napálil tyč a poté si svou střelu sám dorazil do prázdné branky.

Everton porazil 3:0 Newcastle a opustili sestupové pásmo, do něhož klesl v listopadu po odpočtu 10 bodů za porušení finančních pravidel. United, kterým chybí dvanáct hráčů kvůli zranění, zůstali v tabulce sedmí.

Everton rozhodl o výhře nad účastníkem Ligy mistrů díky gólům v závěrečné čtvrthodině. Liverpoolský tým využil chyb anglického reprezentačního obránce Kierana Trippiera, jenž na pravé straně dvakrát přišel o míč, a Dwight McNeil v 79. a Abdoulaye Doucouré v 86. minutě zakončili akce střelami do sítě Martina Dúbravky. Výhru domácích pečetil v šesté nastavené minutě prvním gólem v Premier League portugalský útočník Beto.

Newcastle tak v této sezoně prohrál už pět zápasů, stejně jako v celém minulém ročníku, kdy skončil čtvrtý. Everton se po třetí výhře ze čtyř utkání posunul na sedmnácté místo bod nad sestupové pásmo, v němž figurují nováčci Luton, Burnley a Sheffield.

Anglická fotbalová liga - 15. kolo:

Everton - Newcastle 3:0 (79. McNeil, 86. Doucouré, 90.+6 Beto), Tottenham - West Ham 1:2 (11. Romero - 52. Bowen, 74. Ward-Prowse).

1. Arsenal 15 11 3 1 33:14 36
2. Liverpool 15 10 4 1 34:14 34
3. Aston Villa 15 10 2 3 34:20 32
4. Manchester City 15 9 3 3 36:17 30
5. Tottenham 15 8 3 4 29:22 27
6. Manchester United 15 9 0 6 18:18 27
7. Newcastle 15 8 2 5 32:17 26
8. Brighton 15 7 4 4 32:27 25