Sbohem tiki-taka. Španělé prohráli i s Chile a na MS končí!

FOTO Španělé končí a pláčou, Nizozemci otočili pro krále
Středa byla na fotbalovém šampionátu pro favority jako noc a den. Svoje zatmění zažili Španělé, kteří si po porážce s Chile "zajistili" vypadnutí  už v základní skupině. Brankář Realu Madrid Casillas v Brazílii lovil míč ze sítě sedmkrát.
Nizozemští fotbalisté sice připravili králi Vilému Alexandrovi a králově Maximě v duelu s Austrálii vskutku infarktový zážitek, naštěstí s dobrým koncem pro "Oranjes". Po vítězství 3:2 postupují do vyřazovací části.
První drama se v Rio de Janeiru odehrálo už před zápasem, když desítky chilských fanoušků prorazily brány stadionu, aby viděly duel se Španěly.
Trenér Vicente del Bosque po výprasku 1:5 s Nizozemskem nechal v brance kapitána Casillase, zato ve stoperské dvojici nahradil Piquého Martínezem a místo záložníka Xaviho nasadil pohyblivějšího Pedra. Jeho protějšek Jorge Sampaoli vyztužil zadní řadu třetím stoperem Franciscem Silvou.
18. 6. 2014 22:52
Obhájci mistrovského titulu se postarali o první obrovské překvapení turnaje. V základní skupině prohráli i s Chile a přišli o šanci postoupit do osmifinále.

Rio de Janeiro - Španělsko pláče! Jejich tiki-taka tvrdě narazila a na mistrovství světa v Brazílii končí už v základní skupině. Úřadující mistři světa totiž prohráli 0:2 i s Chile a po dvou zápasech zůstávají s nula body na posledním místě skupiny B.

Z té už jistě postoupí do osmifinále jejich dnešní přemožitelé a spolu s nimi i Nizozemci, kteří si postup jako první tým na turnaji zařídili už odpolední výhrou 3:2 nad Austrálií (více čtěte ZDE).

Zkázu nervózních španělských favoritů Chilané zařídili dvěma góly v prvním poločase. Trefili se Vargas a Aranguíz.

Utkání jsme sledovali on-line - čtěte ZDE.

Španělé budou v posledním utkání s Austrálii hrát jen o konečné třetí místo ve skupině.

Nepomohly ani změny. Chile hrozila už v 1. minutě

Trenér Vicente del Bosque po výprasku 1:5 s Nizozemskem nechal v brance kapitána Casillase, zato ve stoperské dvojici nahradil Piquého Martínezem a místo záložníka Xaviho nasadil pohyblivějšího Pedra. Jeho protějšek Sampaoli vyztužil zadní řadu třetím stoperem Franciscem Silvou.

Jihoamerický tým zahrozil už v první minutě, jenže Vargas prováhal možnost k zakončení a jeho tým kopal jen roh. Španělé poté začali ovládat hru, největší závar v 15. minutě ale nevyřešili dobře Costa a David Silva, zakončujícího Alonsa pak zblízka vychytal Bravo.

Za pět minut předvedli Chilané vynikající akci, na jejímž konci předložil Aránguiz míč Vargasovi. Útočník Valencie obelstil Casillase, poslal míč do sítě a prokázal, že se mu proti Španělům daří. V posledním vzájemném utkání (2:2) jim v přípravě loni v září dal hned dva góly.

Těsně před přestávkou prohloubil bídu staticky hrajících Španělů druhým gólem Aránguiz. Záložníkovi Internacionalu vyboxoval míč zbytečně přímo na nohu po přímém kopu Sáncheze Casillas.

Casillas: Žádáme fanoušky o odpuštění

Brankář Realu Madrid v Brazílii lovil míč ze sítě už posedmé, přitom na cestě za titulem světových šampionů před čtyřmi lety a vítězstvími na ME v letech 2008 a 2012 dostala "La Roja" dohromady jen šest gólů.

"Žádáme fanoušky o odpuštění. My jsme za výsledky zodpovědní, ale zároveň jsme i těmi prvními, kdo cítí bolest a frustraci. Nyní nezbývá nic jiného, než se dívat do budoucnosti, musíme se soustředit na to, co je na tomto týmu dobré," řekl Casillas.

Španělé před nepřátelsky naladěným publikem na stadionu Maracaná po přestávce zvýšili aktivitu, ale ke gólu to nevedlo. Po nůžkách Costy v 53. minutě zblízka minul odkrytou branku Busquets, jinak ale končily útoky evropského celku většinou před velkým vápnem.

Chilany v cestě za historicky prvním vítězstvím nad dnešním soupeřem nerozhodilo ani střídání zraněného Aránguize. Nejnadějnější pokusy na korekci výsledku předvedli Iniesta a Cazorla, jejich rány z dálky ale vytěsnil Bravo.

Nejkrásnější moment v historii chilského fotbalu

"Je to fantastické, jde o nejkrásnější moment v historii chilského fotbalu," liboval si po cenném vítězství záložník Arturo Vidal. "Všichni jsme hráli až s bláznivým úsilím, chtěli jsme vyhrát za každou cenu a vyplatilo se," dodal útočník Alexis Sánchez.

Obhájci zlata Španělé napodobili výsledek Italů na posledním MS v Jihoafrické republice, kde "Squadra azzura" rovněž skončila cestu za obhajobou titulu ve skupině.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina B:

Španělsko - Chile 0:2 (0:2)

Branky: 20. Vargas, 43. Aránguiz. Rozhodčí: Geiger - Hurd (oba USA), Fletcher (Kan.). ŽK: Alonso - Vidal, Mena. Diváci: 74.738.

Španělsko: Casillas - Azpilicueta, Martínez, Ramos, Alba - Alonso (46. Koke), Busquets - Pedro (76. Cazorla), D. Silva, Iniesta - Costa (64. Torres). Trenér: Del Bosque.

Chile: Bravo - Jara, Medel, F. Silva - Isla, Aránguiz (64. Gutiérrez), Díaz, Mena - Vidal (88. Carmona) - Vargas (85. Valdivia), Sánchez. Trenér: Sampaoli.

1. Nizozemsko 2 2 0 0 8:3 6
2. Chile 2 2 0 0 5:1 6
3. Austrálie 2 0 0 2 3:6 0
4. Španělsko 2 0 0 2 1:7 0