Sázkařská mafie ve fotbale: Slovenská stopa odhalena

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 2. 2013 16:00
Maďarská policie řeší zápasy Banské Bystrice a týmu Duslo Šala na hřišti Honvédu
Maďarský sudí s parťáky měli na manipulaci duelu Banské Bystrice vydělat půl milionu eur
Maďarský sudí s parťáky měli na manipulaci duelu Banské Bystrice vydělat půl milionu eur | Foto: Reuters

Budapešť, Bratislava - Mafiánská sázkařská chobotnice už jedním svým chapadlem dosáhla i na Slovensko.

Dukla Banská Bystrica a Duslo Šala figurují v kauze, kterou vyšetřuje maďarská policie. Dlužno dodat, že se oba kluby ocitly v roli poškozených. Informoval o tom server pluska.cz.

Tím, kdo tahal za nitky, byl podle všeho maďarský sudí Kolos Lengyel.

Citovaný server uvádí, že mu Géza Fazekas, mluvčí vyšetřovacího úřadu z Budapešti, potvrdil, že na listině zmanipulovaných zápasů jsou i přípravné duely z ledna 2011, které Banská Bystrica a Duslo Šala odehrály v Maďarsku s budapešťským Honvédem.

Vydělali celkem milion eur

Na výsledek měl sudí Lengyel a jeho spolupachatelé v obou duelech vsadit vždy 40 000 eur, vydělat pak měli po půl milionu.

Na co přesně, se sázelo, článek neuvádí, ale zmiňuje, že duel s Banskou Bystricí skončil 1:0. A přináší svědectví fotbalistů středoslovenského klubu, kteří si dodnes pamatují, jak je sudí na trávníku "řezal", pískal jim nesmyslné fauly a ofsajdy a do ničeho je nepouštěl. Neuznal jim dokonce gól. Naopak proti nim nařídil dvě, údajně nespravedlivé, penalty.

"Nakonec jsme se na to odporné divadlo vykašlali a odešli jsme předčasně ze hřiště," vzpomíná obránce Martin Poljovka.

"Už je to delší čas, ale i my jsme v našem zápase cítili křivdu," připojuje se Tibor Takács, šéf Dusla Šala.

I Policie ČR má data od Europolu

Celé vyšetřování by mělo zapadat do operace Veto, kterou nedávno prezentoval Europol. Jeho náčelníci referovali o vyšetřování až 680 utkání, z toho zhruba 380 na evropském kontinentu, celkem v 15 zemích..

Co se týče České republiky, policejní prezident Martin Červíček nedávno na dotaz Aktuálně.cz odpověděl, že zdejší orgány ve věci cinklých sázek nějaké informace od Europolu také dostaly - a nyní je vyhodnocují společně s daty, které v této záležitosti posbíraly samy (více zde).

 

Právě se děje

před 17 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy