Rozpadal jsem se. Maradona v drogovém ráji popsal svou závislost na kokainu

Sport Sport
11. 10. 2018 7:32
Argentinská legenda nově působí v mexickém Dorados, v oblasti nechvalně proslulé působením kartelu Sinaloa, jedné z nejmocnějších drogových organizací světa.
Diego Maradona.
Diego Maradona. | Foto: Reuters

Praha - Návykovým látkám nadobro sbohem nedal, jak výmluvným způsobem předvedl v létě v Rusku na světovém šampionátu ve fotbale. Po utkání s Nigérií ho museli odnést pořadatelé a fotografové na skleněných stěnách jeho VIP lóže zachytili stopy po bílém prášku.

Když se tedy Diego Maradona na začátku září rozhodl přijmout angažmá na místě poznamenaném činností kartelu Sinaloa, dříve vedeném nechvalně proslulým bossem Joaquinem "Chapo" Guzmanem, zavdal tím příčinu k údivu i mnohým spekulacím.

"Beru za tohle angažmá plnou zodpovědnost, jako by to bylo mé nové dítě," snažil se na tiskové konferenci uklidnit veřejnost.

Ikonický Argentinec se pak rozhodl úvod svého působení v místním druholigovém klubu okořenit vzpomínkami na vlastní drogovou minulost. 

"Dokud jsem se před patnácti lety své nemoci nezbavil, mrhal jsem svým životem. Chci vám vysvětlit, že když jsem užíval, rozpadal jsem se," prohlásil sedmapadesátiletý trenér.

Těžkou závislost na kokainu označil lakonicky jako krok zpět. Nechápal, proč se o jeho excesech hovořilo jako o dopingové aféře. "Doping znamená, že si pomáháte. Tohle nebyl ten případ. Fotbalista musí jít pořád dopředu," uvedl Maradona.

Všechno zlé se podle něj v dobré obrátilo díky jeho dcerám.

"Neměl jsem ani cent, vracel jsem se do práce a má nejmladší dcera mi říkala, že jsem prožíval věci se starší Dalmou a ne s ní. Stalo se to ve chvíli, kdy jsem byl v kómatu, ona přišla k lůžku a probudila mě," pokračoval v emotivním projevu Maradona.

Mistr světa z roku 1986 také přiznal, že bylo těžké vyrovnat se s neustálou pozorností médií.

"Divil jsem se, kolik je lidí, kteří udělali mnohem horší věci než já, a s ničím takovým se potýkat nemuseli. Neschovávám se, nezabíjím, nelžu. Jsem tady, abych pracoval," stočil Argentinec znovu řeč na novou fotbalovou výzvu.

Maradona slíbil, že ze sebe v novém působišti vydá všechno. "Hodlám investovat celé své srdce, stejně jako v Al-Fudžajra, kde jsem jezdil každý den 300 kilometrů do práce," zavzpomínal na loňské angažmá ve Spojených arabských Emirátech. 

Prozatím v Dorados dosáhl na tři vítězství, utržil ale také dvě porážky. O poznání více než jeho trenérské umění se probírají jeho zážitky z drogové minulosti. Maradona s jejich popisem nešetří. Velký ohlas mělo prohlášení o tom, že jsou drogy součástí všech vrstev argentinské společnosti.

"Nemyslete si, že drogy berou jen nějaké zlobivé děti na ulici. V Argentině berou drogy lidé, kteří jsou vysoce postavení. Vím to, protože jsem drogy bral s nimi," konstatoval.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy