Rosický se kvůli penaltě málem pral

Zdeněk John, ČTK
5. 12. 2006 23:25
Londýn - V anglické nejvyšší fotbalové soutěži Arsenal porazil Tottenham Hotspur. Obránci nemohou po zápase přijít Rosickému na jméno.

Rozhodčí Graham Poll odpískal konec poločasu v zápase, který nakonec skončil 3:0, a v hráčích ještě pracovaly emoce kvůli penaltě ze 40. minuty, z níž Gilberto Silva zvyšoval náskok Arsenalu na dvě branky.

Zadák hostujícího Tottenhamu Pascal Chimbonda se hnal za českým reprezentantem Tomášem Rosickým s rychlostí, jako kdyby se ještě hrálo.

Penalta ho rozčilila

Pět minut předtím v ostře sledovaném zápase Premiere League totiž Rosický pronikl do pokutového území a pak skokem plavmo přepadl právě přes Chimbondovy nohy.

Tomáš Rosický proniká do pokutového území v zápase Arsenal - Tottenham. Za okamžik spadne, bude se pískat penalta. Klíčový moment zápasu, který málem vedl k rvačce obou hráčů , Rosického a obránce Pascala Chimbondy. | Foto: reuters

Pokutový kop. Podle mnoha opakovaných záznamů anglické televize nejspíš známým a ostříleným sudím Pollem nařízený správně. Ale vykládejte to horkokrevnému Chimbondaovi.

Černošský obránce vzal před odchodem do kabin Rosického za loket. Chtěl pokračovat v diskusi, zda Arsenal zvyšoval náskok spravedlivě a v duchu regulí.

Upřímně popsáno: odehrál se spíš náznak šarvátky než skutečná pranice. Ale na anglické poměry, kde se proti rozhodnutím rozhodčích protestuje výjimečně, to byla téměř "událost" kola. A Rosický z ní vycouval po anglicku: velmi rychle zmizel do šaten.

Rosického fotbalové chvíle

Do té doby se Rosický v zápase, který nakonec vyzněl jednoznačně i dík druhé penaltě za faul na van Persieho, objevoval v situacích pro něj typičtějších.

Co nahrávka, to nebezpečí pro branku Tottenhamu, jako například při pasu na van Persieho v 10. minutě.

Nebo těsně před první brankou Arsenalu, kdy byl u rozehrávky akce končíčí pasem na Adebayora, jenž pak sám nikým neobtěžován prostřelil ve 21. minutě gólmana hostí.

Ale také v 39. minutě, těsně před zmíněnou penaltou, kdy Rosický ukázal u postranní čáry, že jeho kopačky dokáží kromě kouzelných pasů nabídnout také ostrý šlapák. Zde mu rozhodčí Poll odpustil žlutou kartu.

Byl to zápas narážeček na jeden dotyk, přenesení akcí od jedné branky k druhé během pár vteřin. Jednou větou: hrál Arsenal a hrál doma.

Bez Henryho, bez potíží

Obvyklou smrtící injekci na hrotu útoku, Francouze Thierry Henryho, tentokrát nahradil Emmanuel Adebayor. Ale jinak bylo vše při starém: Arsenal přehrával svého soupeře na novém Emirates Stadium trvalou územní převahou.

Navíc právě Adebayor poslal domácí už ve 20. minutě do vedení. Kolo Toure poslal vysoký míč za obranu Tottenhamu, Adebayor se vyhnul ofsajdové pasti a podél brankáře Paul Robinson skóroval.

Teprve za stavu 3:0 se zdálo, že proti sobě stojí rovnocenní soupeři.

To už na hřišti nebyl Rosický, kterého v 55. minutě vystřídal Hleb, ani další opory obou týmů. Trenér Wenger i jeho protějšek z Tottenhamu sáhli ke střídáním, aby divákům na vyprodaném stadionu ukázali, že i na střídačce mají dobré fotbalisty.

Splnil to spíše Wenger, jehož náhradníci trápili brejkovými situacemi obranu Hotspur. Scházela však už přesnost Rosického pasů, když třeba Ljunberg v 75. minutě dostal nahrávku o metr vedle - jinak by šel sám na brankáře.

A Tottenham, na jehož lavičce vysedával náhradní golman Radek Černý? V prvním poločase se v bílém dresu Tottenhamu do vážnější situace před brankou domácí Jense Lehmanna dostal vlastně jen Bulhar Berbatov - a to ho ještě zastavil rozhodčí Poll, protože mu neodpustil ofsajdové postavení.

Hosté se snažili, ale poté, co dostali i druhý gól z penalty (třetí celkově) od Brazilce Gilberta Silvy, už jen dohrávali.

Šanci dostali i Baroš a Laštůvka

Dvě penalty se kopaly i v utkání mezi Portsmouthem a Aston Villou, které skončilo remízou 2:2. První z nich proměnil hostující kapitán Barry. Po změně stran pak nejprve vyrovnal hlavou Taylor a tentýž hráč poslal domácí celek do vedení deset minut před koncem, když se postavil k pokutovému kopu za ruku Barryho.

Jenže hned za dvě minuty vyrovnal útočník Angel, který v 78. minutě vystřídal Milana Baroše. Ten se opět neprosadil, jeho jedinou střelu na branku chytil brankář James.

Fotbalisté Manchesteru United potvrdili vedoucí pozici v tabulce anglické ligy vítězstvím 2:1 nad Middlesbrough. Přestože domácí byli favoritovi vyrovnaným soupeřem, nedokázali mu vzít ani bod. Manchester tak má v čele tabulky šestibodový náskok, ovšem druhá Chelsea má utkání k dobru.

Hosté se ujali vedení po dvaceti minutách hry, kdy Ronaldo podle komentářů nafilmoval penaltu, kterou proměnil Saha. Domácí mohli záhy vyrovnal, ovšem Xavier nastřelil jen tyč. Co nezvládl on, povedlo se střídajícímu Morrisonovi v 66. minutě.

Ten se dostal k míči po Heinzeho chybném odhlavičkování a zblízka prostřelil Van der Sara. Jenže Manchester rychle odpověděl. Ani ne za dvě minuty si na Giggsův centr naběhl Fletcher a hlavou zamířil přesně. Middlesbrough si pak sice vytvořili tlak, ale k vyrovnání se již nedostal.

Ke svému první utkání v anglické lize nastoupil český brankář Jan Laštůvka, ovšem premiéra se mu příliš nepovedla: svou chybou přispěl k porážce Fulhamu 0:2 v Blackburnu. Již v šesté minutě využil Nonda jeho špatného postavení a po dlouhém autu poslal svůj tým hlavou do vedení. Za dalších 18 minut pak zvýšil skóre jeho útočný kolega McCarthy.

Liverpoolu stačil první poločas, aby si snadno poradil s Wiganem, na jehož hřišti zvítězil 4:0. O první dvě branky se postaral velšský útočník Bellamy, třetí pak přidal jeho spoluhráč z útoku Kuijt. Těsně před pauzou si navíc vstřelil McCulloch vlastní branku a druhý poločas se tak dohrával jen z povinnosti. Liverpool se dostal již na pátou pozici.

Špičku tabulky naopak opustil Bolton, který neuspěl na hřišti Readingu a prohrál 0:1 brankou Doyla. Hosté tak v tabulce zaznamenali pád hned o pět příček až na osmou pozici, ovšem na třetí Arsenal ztrácejí jen jeden bod.

Fotbalisté Evertonu zdolali v nedělním utkání 16. kola anglické fotbalové ligy na svém hřišti West Ham United 2:0. Domácí se dostali do vedení sedm minut po poločase zásluhou Osmana. Hosté nevyužili několik příležitostí k vyrovnání a ve druhé minutě nastavení pojistil výhru osmnáctiletý Vaughan.

Předposlední Watford remizoval v dohrávce anglické fotbalové ligy na hřišti Manchesteru City 0:0. Hostující tým, který v patnácti zápasech jen jednou vyhrál, se díky sedmé remíze v sezoně vzdálil na rozdíl jednoho bodu dvacátému Charltonu. Manchesteru

Výsledky - 16. kolo:
Manchester City - Watford 0:0, Everton - West Ham United 2:0 (52. Osman, 90+2. Vaughan), Arsenal - Tottenham 3:0 (42. a 72. obě z pen. Gilberto Silva, 20. Adebayor), Portsmouth - Aston Villa 2:2 (51. a 80. z pen. Taylor - 36. Barry z pen., 82. Angel), Sheffield United - Charlton 2:1 (64. Morgan, 88. Gillespie - 17. Reid), Reading - Bolton 1:0 (33. Doyle), Wigan - Liverpool 0:4 (9. a 26. Bellamy, 40. Kuijt, 45. vlastní McCulloch), Blackburn - Fulham 2:0 (6. Nonda, 24. McCarthy).

Fotbalisté Charltonu porazili v úterním utkání Premier League 1:0 Blackburn a dostali se z posledního místa tabulky. Hrdinou zápasu byl marocký obránce Talál Karkúrí, jenž vstřelil jediný gól ve třetí nastavené minutě z trestného kopu.

Díky poměrně pozdní trefě dnes uspěl i další londýnský tým Tottenham. Po úvodním gólu Berbatova se sice podařilo hostům z Middlesbrough díky Huthovi v 80. minutě vyrovnat, šest minut nato však zápas rozhodl Robbie Keane. To už oba týmy hrály o deseti, neboť vzájemnou potyčku krátce předtím odnesli vyloučením Zokora a Boateng.

Výsledky - 15. kolo:
Charlton - Blackburn 1:0 (90+3. Karkúrí), Tottenham - Middlesbrough 2:1 (48. Berbatov, 84. Keane - 80. Huth).