Řepka, Hašek, Poborský, Skuhravý. Lipence ukáží hvězdy

Sport Sport
3. 6. 2010 14:40
Akce 20 let poté: vzpomínka na československý tým
Michal Bílek během utkání Sparty s Leverkusenem v základni skupině Poháru UEFA.
Michal Bílek během utkání Sparty s Leverkusenem v základni skupině Poháru UEFA. | Foto: Reuters

Praha - Týden před startem fotbalového mistrovství světa nabízí jeden z pražských klubů, Sokol Lipence, vydatný překrm.

Na jeho hřišti se utkají týmy Ciao Italia 1990 a Lipence 2010. A ohlášené sestavy obou týmů slibují fotbalové hvězdy (české i slovenské)nedávné minulosti.

Namátkou: Jozef Chovanec, Jiří Němec, Tomáš Skuhravý, Ivan Hašek, Ján Kocian, Lubomír Moravčík, Karel Poborský, Tomáš Řepka, Jiří Jarošík, Horst Siegl, Michal Bílek, Ivo Knoflíček, Pavel Kuka, Vratislav Lokvenc a další.

Hlavní zápas začne v sobotu v 16:00 na hřišti v Lipencích, pražské čtvrti na jihu metropole.

"Je to dvacet let, československá fotbalová reprezentace zanechala významný otisk kopaček na mistrovství světa.  Proto jsme pozvali členy tohoto mužstva, aby si v čele s kapitánem Ivanem Haškem zahráli proti výběru Horsta Siegla," uvedl organizátor Jaroslav Kábele.

Sami hráči na šampionát v Itálii, na kterém Československo vypadlo ve čtvrtfinále s Německem po přísně nařízení penaltě, vzpomínají velmi rádi. „Atmosfára byla nádherná. Snad nejlepší, co jsem zažil," říká Ivan Hašek, dnešní předseda fotbalového svazu. „Nebyli jsme zvyklí na tolik českých vlajek v hledišti, a tady bylo deset, patnáct tisíc Čechů a Slováků na tribunách," dodává.

Na šampionátu na sebe výrazně upozornil Tomáš Skuhravý, který v osmifinále s Kostarikou (4:1) nastřílel hattrick. Také on bude v sobotu v Lipencích předvádět, co všechno si ze svého hlavičkového umění pamatuje.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 2 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy