Premier League se po střelbě na tým Toga bojí o hráče

Sport Sport, Red Spo
9. 1. 2010 8:48
Cestou na africký šampionát: mrtvý řidič, postřelení hráči a doprovod.

Lome - Fotbalové mistrovství Afriky začíná až v neděli, ale už nyní musí hostitelská Angola řešit první obrovskou nepříjemnost.

V tragédii se totiž proměnila cesta týmu Toga na šampionát kontinentu, který letos v létě premiérově hostí také mistrovství světa.

Na tožskou reprezentaci střílel během cesty neznámý útočník ze samopalu. Řidič autobusu byl usmrcen a pět členů posádky je postřeleno. K útoku se přihlásila separatistická skupina FLEC bojující za osamostatnění angolské části Cabinda.

Podle agentury AP byl zraněn brankář Obilaleho Kossiho a obránce Serge Akakpoa, který dostal dva zásahy a utrpěl velkou ztrátu krve, ale je mimo ohrožení života. Zraněni byli i dva týmoví lékaři a novinář. V autobusu jela i největší tožská hvězda Emmanuel Adebayor. Kanonýr Manchesteru City podle BBC vyvázl bez zranění.

K incidentu došlo v severní části angolské provincie Cabinda, když se autobus s reprezentanty snažil dostat do dějiště šampionátu. Krátce po překročení hranic s Demokratickou republikou Kongo byla posádka napadena neznámým útočníkem.

Čtěte také: Africký šampionát začíná, favority jsou Drogba a spol.

"Angolský řidič autobusu byl na místě mrtvý," konstatoval pro Reuters tiskový mluvčí tožského ministra sportu.

"Zranění hráči jsou na tom hodně špatně. Ten chlap byl po zuby ozbrojený a střílel na nás jak na psy. Dvacet minut jsme byli skrčení pod sedadly a báli se o život" doplnil ho i jeden z fotbalistů Thomas Dossevi.

Vedení týmu v čele s koučem Claudem Leroyem zvažuje, že odstoupí z turnaje."Budeme se o tom bavit. Fotbal je jen hra. Tohle je ale vážné a bezpečnost není zaručena. Tyhle místní útoky jsou velmi nebezpečné," řekl francouzský kouč stanici RMC.

Anglické kluby se bojí o hráče

Kluby z anglické Premier League, které musely pustit na africký šampionát své klíčové hráče, vyzvaly anglickou federaci, aby vstoupila v jednání s FIFA. Žádají bezpečnostní záruky pro své fotbalisty, jinak je podle názoru, který za kluby tlumočil Portsmouth, nezodpovědné zůstávat na africkém šampionátu.

Šéf FIFA Blatter vydal zatím jen prohlášení, ve kterém vyjadřuje své zděšení a lítost nad útokem proti hráčům Toga. Další kroky FIFA zatím nechystá.

Obavy o bezpečnost hráčů i diváků jsou zdůrazňovány také v souvislosti s letním mistrovstvím světa v JAR. Událost, které se má stát nejsledovanější v letošním roce, hostí některá z afrických zemí poprvé v historii.

 

 

Právě se děje

Další zprávy