Pomsta je sladká. Nizozemci nasázeli Španělům pět gólů

Demolici fotbalistů Španělska v úvodním zápase Nizozemců na MS Brazílii nejvíce cítil brankář Casillas.
Španělé začali tradičním opatrným držením míče, ale už v osmé minutě soupeře pustili do velké šance. Robben vysunul Sneijdera, záložník Galatasaraye však nastřelil jen brankáře Casillase.
Gólu se Španělé dočkali v 27. minutě, kdy Costa upadl po souboji s De Vrijem a italský sudí Rizzoli odpískal spornou penaltu.
Brankář Cillessen sice vystihl směr Alonsova pokusu, ale střelu nezastavil.
Alonso se v národním týmu trefil poprvé od čtvrtfinále ME 2012, kdy proti Francii skóroval z pokutového kopu nařízeného rovněž Rizzolim.
Aktualizováno 14. 6. 2014 2:00
Fotbalisté Nizozemska a Chile si na úvod šampionát připsali důležitá vítězství ve skupině B.

Salvador - Fotbalisté Nizozemska i s útoky vrátili Španělům porážku z finále posledního mistrovství světa a v úvodním zápase šampionátu v Brazílii je porazili 5:1, i když ještě na konci prvního poločasu prohrávali 0:1.

Jeden z nejhorších debaklů historie

Obhájci titulu v úvodním duelu skupiny šampionátu v Brazílii vedli díky penaltě Xabiho Alonsa, v závěru první půle ale vyrovnal Robin van Persie.

Po přestávce se trefili dvakrát Arjen Robben, Stefan de Vrij a znovu Van Persie. Úřadující mistři světa a Evropy zahájili turnaj porážkou stejně jako před čtyřmi lety v Jihoafrické republice.

"Bylo to neuvěřitelné, o tomhle celé Nizozemsko snilo. Je to něco fantastického," řekl po zápase Van Persie, který ve 44. minutě parádním gólem hlavičkou srovnal na 1:1. "Teď si to strašně užíváme," dodal.

Zápas jsme v online reportáži sledovali ZDE.

Španělé vstřebávají jeden z nejtěžších debaklů ve své historii. Pět a více gólů naposledy inkasovali v roce 1963, kdy v přípravném utkání doma podlehli Skotsku 2:6.

Pět branek v soutěžním duelu dostali poprvé po 64 letech, v roce 1950 shodou okolností také na světovém šampionátu v Brazílii prohráli s domácím výběrem 1:6.

Španělé otevřeli skóre spornou penaltou

Svěřenci trenéra Del Bosqueho měli i dál víc ze hry, jenže si vytvářeli jen náznaky šancí. Ve 13. minutě prováhal příležitost Costa, chvíli předtím přestřelil Iniesta.

Gólu se Španělé dočkali v 27. minutě, kdy Costa upadl po souboji s De Vrijem a Ital Rizzoli odpískal penaltu. Brankář Cillessen sice vystihl směr Alonsova pokusu, ale střelu nezastavil.

Nizozemcům pomohl gól do šatny

Těsně před pauzou mohl zvýšit Silva, ale zvolil lob a brankář Cillessen stačil zakročit. Trest přišel hned z protiútoku. Blind prakticky od půlící čáry našel rozběhnutého kapitána Van Persieho, který předvedl parádní rybičku a jako první Nizozemec skóroval na třech mistrovstvích světa.

Brankář Casillas přišel o neprůstřelnost na MS, která trvala 476 minut. V platnosti tak zůstává rekord Itala Zengy, který v roce 1990 udržel čisté konto 517 minut.

"Mohli jsme jít do dvoubrankového vedení a místo toho to bylo 1:1, přesně tyto věci nakonec rozhodují. Potom nám nevyšlo už prakticky nic," uvedl záložník Andrés Iniesta.

V úvodu druhé půle navíc lovil náhradní gólman Realu Madrid míč ze sítě podruhé, když si další Blindův centr zpracoval Robben, pohrál si se stoperem Piquém a poslal míč do středu branky.

Španěly zlomila Casillasova chyba

V 60. minutě mohl přidat třetí gól Van Persie, jeho dělovka se ale odrazila od břevna. Tulipány se však dočkaly zanedlouho, když De Vrij na zadní tyči poslal do branky Sneijderův centr ze standardní situace. Španělům pak rozhodčí správně neuznali Silvův gól kvůli ofsajdu.

V debakl proměnil duel v 72. minutě Van Persie, když na hranici vápna obral o míč Casillase a zakončil do prázdné branky.

Nešťastného brankáře pak potupil ještě jednou Robben, který předběhl Ramose, položil si Casillase a po kličce v pokutovém území přidal pátý gól.

"Kvůli takovým zápasům člověk žije, kvůli takovým zápasům hraje fotbal. Musíme si to užít. Vždy jsem tomuto týmu věřil. Můžeme toho hodně dokázat, jen tomu musíme věřit," uvedl Robben.

"Je to neskutečné, pro celé Nizozemsko jde o splněný sen. Neumím to vysvětlit, je to úžasné," řekl kapitán Van Persie.

V příštích zápasech se utká Španělsko s Chile a Nizozemci s Austrálií. Kompletní program MS najdete zde.

Výsledky skupiny B:

Španělsko - Nizozemsko 1:5 (1:1)

Branky: 27. Alonso z pen. - 44. a 72. Van Persie, 53. a 80. Robben, 64. De Vrij. Rozhodčí: Rizzoli - Faverani, Stefani (všichni It.). ŽK: Casillas - De Guzmán, De Vrij, Van Persie. Diváci: 48.173.
Španělsko: Casillas - Azpilicueta, Ramos, Piqué, Alba - Alonso (63. Pedro), Busquets - Xavi, Iniesta, Silva (78. Fábregas) - Costa (63. Torres). Trenér: Del Bosque.
Nizozemsko: Cillessen - Janmaat, De Vrij (77. Veltman), Vlaar, Martins Indi, Blind - De Jong, De Guzmán (62. Wijnaldum) - Sneijder - Robben, Van Persie (79. Lens). Trenér: Van Gaal.