Za rozhodčími nechoďte, žádá komise. Disciplinárka začala s Jabloncem řízení

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2021 17:59
Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) zahájila řízení s Jabloncem kvůli vstupu šéfa klubu Miroslava Pelty do kabiny rozhodčích v poločase nedělního utkání 3. ligového kola proti Bohemians 1905. Návštěvu majitele Severočechů u sudích odsoudila komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR (FAČR). Stejně jako LFA zároveň vyzvala funkcionáře, aby se podobných návštěv zdrželi.
Miroslav Pelta
Miroslav Pelta | Foto: ČTK

"Disciplinární komise zahájila řízení s klubem FK Jablonec za porušení povinností pořádajícího klubu. Klub nezajistil, aby bylo neoprávněným osobám zamezeno ve vstupu do prostor vyhrazených delegovaným osobám," uvedl v tiskové zprávě mluvčí LFA Štěpán Hanuš. Disciplinárka bude další postup projednávat na nejbližším zasedání, které je na programu ve čtvrtek.

Komise reagovala na situaci z nedělního utkání 3. ligového kola mezi Jabloncem a Bohemians 1905 (2:2), při němž po prvním poločase navštívil kabinu rozhodčích majitel domácího klubu Miroslav Pelta. Nad jeho jednáním se po zápase pozastavil trenér pražského celku Luděk Klusáček.

Klusáčkovo vyjádření podpořila komise rozhodčích. "V kabině rozhodčích mají být při fotbalovém utkání pouze oprávněné osoby, mezi které majitel klubu samozřejmě nepatří," uvedla komise v prohlášení na webových stránkách FAČR.

Komise označila za správné počínání sudího Klímy, který Peltu vykázal. "Pokud vše proběhlo, jak nám to popisoval pan rozhodčí Klíma, tak postupovali správně. Rozhodčí by měli osobě, v tomto případě panu Peltovi sdělit, že nemají v kabině co pohledávat a požádat ho, aby tu kabinu opustil. To se také stalo," řekl na setkání s novináři Jeden z členů komise Libor Kovařík.

"Uvedli celý incident do zápisu a teď je to na disciplinární komisi, aby to vyřešila," dodal Kovařík.

Je přesvědčen, že incident Klímu neovlivnil do druhého poločasu při vedení zápasu. "Jsou to profesionálové, kteří by měli být schopní ustát tlak na hřišti i mimo něj," podotkl Kovařík.

Fotbalisté Bohemians 1905 byli podle komise rozhodčích v nedělním ligovém utkání v Jablonci poškozeni, domácí Severočeši rozhodčích neměli kopat penaltu.

Představitelé Jablonce se po utkání bránili, že Pelta při návštěvě nevyvíjel na sudí v čele s hlavním Tomášem Klímou žádný tlak. Podle tiskového mluvčího Martina Bergmana se šel šéf klubu omluvit za emotivní chování trenéra Petra Rady, kterého se vydal následně usměrnit i do domácí kabiny. Jablonecký kouč nechtěl po utkání situaci komentovat s tím, že o návštěvě Pelty u rozhodčích nevěděl.

Sudí Klíma do zápisu o utkání uvedl, že Peltu neprodleně požádal, aby kabinu rozhodčích opustil. Zdržel se prý jen 15 sekund.

"Šli jsme do kabin regenerovat a připravit se na druhou půli. Po nějaké chvíli k nám přišel pan Pelta, kterého jsme v souladu s tím, co po nás komise rozhodčí teď chce, poprosili, aby šatnu opustil, že tam nemá co dělat. On to respektoval. Po chviličce odešel a jen nám vyslovil podporu do druhého poločasu, abychom se chováním trenéra nenechali rozhodit, že mu domluví. Rozhodně to nebyl žádný tlak na nás, abychom ve druhé půli rozhodovali jinak," řekl novinářům Klíma.

Komise rozhodčích vyzvala všechny strany, aby se podobnému jednání vyhnuly a zabránily možným nedorozuměním. "Komise rozhodčích od začátku sezony 2021/22 velmi intenzivně apeluje formou souboru interních opatření na všechny rozhodčí, aby vymizely jakékoliv neoficiální kontakty mezi rozhodčími a funkcionáři klubů. Jakékoliv nedodržování těchto interních opatření ze strany rozhodčích bude důsledně trestáno," uvedla komise.

"Zároveň vyzýváme i všechny fotbalové funkcionáře, aby dodržovali fotbalové normy a také se vyhnuli všem neoficiálním kontaktům s rozhodčími tak, aby nebyl poškozován český fotbal," dodala komise.

V podobném duchu se vyjádřila i LFA. "Ligová fotbalová asociace zároveň apeluje na všechny členské kluby, aby řádně plnily roli pořadatelů a dodržovaly všechny normy, a stejně tak i všechny jejich funkcionáře, aby se zdrželi podobného chování a respektovali platná nařízení," dodala LFA.

Dramatický zápas skončil 2:2. Sudí Klíma po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situaci ze záznamu nařídil na každé straně jednu penaltu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy