Nový trenér reprezentace? Možná znovu Brückner

Jiří Šidliák
27. 6. 2008 22:00
Pomoci k výběru nového kouče by mohla televizní debata
Bude pokračovat?
Bude pokračovat? | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Tajenka se jménem nového kouče české reprezentace by mohla mít překvapivé řešení. Na lavičce národního celku by mohl dále pokračovat Karel Brückner.

"Porážka s Tureckem a vyřazení z evropského šampionátu nebylo hodno rozlučky nejlepšího trenéra v historii České republiky. Karel má chuť ji odčinit," vysvětlil redakci Aktuálně.cz zdroj blízký osmašedesátiletému trenérovi.

Mohlo by tak zřejmě dojít na variantu, kterou minulý týden navrhoval místopředseda ČMFS Jiří Kubíček - Brückner zůstane u reprezentace dál a vyměněni budou jeho asistenti. V úvahu připadají Vítězslav Lavička, Karel Jarolím či Karel Večeřa.

Čtěte také: Fotbaloví experti nechtějí za Brücknera cizince

To se ale příliš nezamlouvá šéfovi Unie českých fotbalových trenérů (UČFT) Verneru Ličkovi.

"Já si pana Brücknera nesmírně vážím a jeho pokračování u týmu bych si dovedl představit. Práci asistentů by však měli trenéři vykonávat na plný úvazek. Nejde se sejít jen jednou za měsíc," uvedl Lička.

Předseda UČFT si stejně jako jeho kolega Ladislav Valášek (šéf Technické komise ČMFS, pozn. redakce) postěžoval na nedostatečný systém výběru nového kouče národního celku.

"Nechceme se účastnit nějaké komedie se jmény. Hlavní je vytvořit systém, který tu chybí. To se však těžko vyřeší za měsíc," řekl Aktuálně.cz bývalý trenér reprezentační jednadvacítky.

Přesto je ochoten v případě potřeby své kolegy svolat k jednání. "Jsme připraveni svolat i mimořádné zasedání v Praze," potvrdil Lička. To už má za sebou technická komise, která v pátek doporučila Výkonnému výboru ČMFS Jozefa Chovance a Dušana Uhrina staršího.

Cizinec? Špatné řešení

Kromě toho radí vedení fotbalového svazu obnovit funkci sportovně-technického ředitele a využít v reprezentačním úseku dále služeb Karla Brücknera. Odborníkům z komise se také nelíbí možné angažmá zahraničního kouče.

K českému trenérovi se kloní také Verner Lička. "Byl bych radši, kdyby to byl Čech. Zahraniční kouč by kolem sebe potřeboval mít dva až tři další odborníky, aby mohl vytvořit nějakou koncepci. Třeba v Polsku se to ale podařilo."

Vlastimilu Košťálovi se zatím trenéra najít nepodařilo, pomoci může televizní debata.
Vlastimilu Košťálovi se zatím trenéra najít nepodařilo, pomoci může televizní debata. | Foto: Ondřej Besperát

"Musela by to však být persona typu Beenhakkera nebo Hiddinka. Pokud nebude mít tento člověk dostatečné know-how, nemá smysl ho angažovat," uzavřel třiapadesátiletý olympijský vítěz z Moskvy.

Pomoci k výběru nového trenéra národního týmu by mohla i televizní debata, o jejíž zorganizování se snaží sportovní ředitel Olomouce Jiří Kubíček.

"Chci to navrhnout Otovi Černému (šéf redakce sportu ČT, pozn. redakce). Moje představa je taková, že se jednání budou účastnit předseda a místopředsedové ČMFS, bývalý trenéři reprezentace Máčala, Uhrin, Chovanec a Brückner, předseda unie trenérů Lička, Valášek za technickou komisi, případně i vybraní zástupci médií," objasnil Aktuálně.cz Kubíček.

"Pak by proběhlo konstruktivní dvouhodinové jednání před celým národem," doplnil místopředseda fotbalového svazu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 3 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy