Německo příkladem pro Čechy. Za deset let ze dna na vrchol

Aleš Vávra Aleš Vávra
15. 7. 2014 11:37
František Straka a Milan Luhový popisují cestu Němců ze dna až na světový trůn.
Radost německých fotbalistů po zisku titulu mistrů světa.
Radost německých fotbalistů po zisku titulu mistrů světa. | Foto: Reuters

Praha - Němci sedí po čtyřiadvaceti letech pevně na světovém fotbalovém trůnu. Jejich cesta na vrchol ale nebyla jednoduchá a samozřejmá.

Německý fotbal se totiž na přelomu tisíciletí ocitl v nebývalé krizi. Na úplné dno jej shodou okolností poslala na Euru v roce 2004 česká reprezentace. Role se ovšem v průběhu času obrátily a po deseti letech si mohou Češi vzít příklad ze systematické práce svých západních sousedů.

"Němci byli po vyřazeních ve skupinách na mistrovství Evropy 2000 a 2004 opravdu na dně. Ale nelenili a okamžitě se zrodil projekt současného německého fotbalu. Oni se rozhodli, že dají šanci hráčům, kteří budou vychovaní domácí bundesligou. Všechno to začalo systematickou prací s mládeží u všech ligových týmů," řekl serveru Aktuálně.cz František Straka, muž, který v Německu působil jako hráč i trenér.

Všechny kluby vytvořily akademie

Německá fotbalová federace vymyslela národní program, který aplikovala u všech fotbalových klubů v bundeslize.

"Německá federace vyzvala všechny kluby, aby vytvořily akademie pro hráče ve věku mezi devíti a devatenácti lety, které budou vybavené nejlepší technickou a lidskou infrastrukturou a financované ze společného fondu, aby byly stejné podmínky pro všechny. Poslední průzkumy ukazují, že více než 250 fotbalistů působících v bundeslize bylo vyprodukováno na základě nového plánu v německém fotbale," vysvětlil na svých webových stránkách fotbalový odborník Milan Luhový.

Národní tým převzal v roce 2004 jako hlavní trenér Jürgen Klinsmann. I proto, že si věhlasnější odborníci na zachraňování potápějící se lodi netroufli. Jediným mužem, který měl odvahu stanout jako asistent po boku Klinsmanna, pak byl neznámý Joachim Löw, dnešní hlavní kouč.

Löw propracoval Klinsmannův systém

"Löw ten Klinsmannův systém ještě více propracoval a zahájil tažení za tím, aby Němci jednou světový titul získali," podotkl Straka. Němci hráli skvěle už v roce 2006 pod Klinsmannem na domácím šampionátu. V semifinále je ale zastavila Itálie. O čtyři roky později zůstal Löwův tým znovu pod vrcholem a opět zásluhou budoucích mistrů světa, tedy Španělů. Mimochodem, v obou případech Němci vybojovali bronz.

"Löw udělal dobře, že se vydal španělskou cestou s německými fotbalisty. Historické sjednocení a plán německé federace zahájený před čtrnácti lety funguje a kulminoval v neděli v Riu de Janeiro," poznamenal Luhový.

Na třetí pokus už Němci na vrchol dosáhli. Podle Františka Straky naprosto zaslouženě. V čem v současné době převyšují své soupeře?

Kreativita a široký kádr

"V první řadě je to úžasná kreativita všech hráčů. Začíná to už od brankáře Neuera, který umí s míčem neuvěřitelné věci. Dokáže číst hru, je to moderní libero. Je to garant pro obránce, kteří jsou v současné německé reprezentaci silní spíš pozičně než rychlostně," začal odzadu současný lodivod Slovanu Bratislava.

Nejsilnější stránky německého výběru vidí v záložní řadě. "Tam je velká síla. Umí rychle zakombinovat, na pár přihrávek se dostat za obranu, nebojí se nahrát hráči, který je obsazený. Po ztrátě míče umí vyvinout enormní tlak na míč, soupeř je neustále pod tlakem," všiml si Straka.

Důležitým faktorem je i široký kádr a fakt, že nikdo není nenahraditelný. "Vezměte si třeba levou obranu. Vypadly jim všechny možné alternativy, tak se rozhodli pro Höwedese. Pro mnohé nepochopitelná volba, ale dopadlo to výborně."

Teď jsou na řadě zase Češi

Dalším příkladem je využití zkušeného Phillipa Lahma. Jeho zařazení do zálohy fanoušci i experti hodně kritizovali. Löw jejich kritiku vyslyšel a v půlce šampionátu přesunul Lahma na jeho dřívější pozici na pravé obraně. A hra se okamžitě zvedla. "Lahm je v záloze evropská třída, ale na kraji obrany je to světová třída," podotkl František Straka.

Účastník světového šampionátu v roce 1990 se s Němci tehdy potkal ve čtvrtfinále italského mundialu. Jejich tehdejší generaci považuje za výjimečnou. "Augenthaler, Matthäus, Brehme, Klinsmann, Völler, Littbarski. To byl fantastický tým. A teď je to podobné. Němcům dozrála další úžasná generace."

Češi jednu takovou měli také. Nejslavnější chvíle Brücknerova týmu s Nedvědem, Poborským či Kollerem pocítili i Němci. V již zmíněném závěrečném duelu základní skupiny na Euru 2004 v Portugalsku nasadil Brückner řadu náhradníků a Češi své slavnější sousedy přesto poslali domů.

Nabízí se zajímavá paralela. S vybudováním nezapomenutelné fotbalové generace je na řadě Česko. Německý příklad táhne, tak směle do toho.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Marodka Sparty se rozrůstá, Krejčí po zákroku Filla utrpěl zlomeninu očnice

Fotbalisté Sparty se v řádu týdnů budou muset obejít bez Ladislava Krejčího staršího. Osmadvacetiletý levý obránce či záložník utrpěl v nedělním ligovém duelu v Ostravě zlomeninu spodiny očnice. Pražané o tom informovali na Twitteru.

Krejčí se zranil v 37. minutě, kdy ho obránce Baníku Martin Fillo u postranní čáry zezadu srazil k zemi. Sparťanský odchovanec, který se do klubu vrátil minulé léto z Boloni, už do druhého poločasu nezasáhl. Utkání skončilo bez branek.

Letenské trápí rozsáhlá marodka, kvůli zraněním postrádali v Ostravě osm hráčů. Další tři fotbalisté trenérovi Václavu Kotalovi chyběli kvůli disciplinárnímu trestu.

před 8 minutami

Nafukovací karikatura Trumpa přibude do sbírky londýnského muzea

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, jež se stala symbolem britského protestu proti americkému prezidentovi, si zajistila čestné místo v dějinách politického aktivismu. Zařazena bude do sbírky Muzea Londýna. Na místo již dorazila, nejdříve však musí do karantény. Informoval o tom dnes zpravodajský list The Guardian.

Šest metrů vysoká oranžová figurína, kterou zaplatili odpůrci Trumpa prostřednictvím crowdfundingu, zobrazuje amerického prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma malýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům.

Poprvé se figurína objevila na protestu u britského parlamentu při Trumpově první návštěvě Spojeného království v roce 2018. K oblakům vzlétla také při jeho státní návštěvě o rok později a objevila se také ve Francii, Argentině, Irsku, Dánsku a různých částech Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy