Němci navštívili těsně před Eurem Osvětim. Nikdy na to nesmíme zapomenout, tvrdí německý kouč

David Janeczek David Janeczek
18. 6. 2017 11:18
Německá fotbalová reprezentace do jednadvaceti let ještě před premiérovým zápasem na mistrovství Evropy v Polsku navštívila osvětimský vyhlazovací tábor, ve kterém nacisti zavraždili více než tři miliony lidí.
Německá fotbalová reprezentace do jednadvaceti let během prohlídky Osvětimi
Německá fotbalová reprezentace do jednadvaceti let během prohlídky Osvětimi | Foto: www.twitter.com

Tychy (od našeho zpravodaje) - Němci proložili závěrečné dny přípravy před úvodním zápasem mistrovství Evropy do jednadvaceti let proti Česku také návštěvou koncentračního tábora v Osvětimi.

Nacistický vyhlazovací tábor, ve kterém Němci zavraždili více než tři miliony lidí, totiž leží jen necelých dvacet kilometrů od města Tychy, kde tým kouče Stefana Kuntze odehraje své úvodní utkání na turnaji.

Osvětim navštívila německá fotbalová reprezentace už v roce 2012 během dospělého Eura.

"Během návštěvy Osvětimi jsem pociťoval snad všechny emoce v čele s hněvem a soucitem. Důležité je, aby další generace nikdy nezapomněly, co se během války dělo," vyprávěl po prohlídce osvětimského areálu Kuntz.

Po prohlídce napsal tým do návštěvnické knihy tuto větu: "Najednou je všude ticho, najednou jste v tom sami. A každého napadne ta stejná otázka. Proč se to muselo stát?"

"V některých situacích jsme se všichni cítili opravdu zdrceně. Je až neuvěřitelné, jak mohou lidé zacházet s jinými lidmi," řekl německý kapitán a záložník Wolfsburgu, Maximilian Arnold.

Obránce Thilo Kehrer zase věří, že by Osvětim měl každý osobně navštívit. "Nestačí o tom vědět pouze z médií nebo knih."

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Meteorologové varují před bouřkami, přijít může i přívalový déšť, nárazový vítr a krupobití

Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách i velmi silné. Přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití mohou způsobit problémy v dopravě a energetice, škody na majetku a rozvodnění menších řek. První bouřky se objevily už v noci na západě Čech, další mohou během dneška dorazit do zbytku země. Bouřkové období, které ukončí nynější horké a suché počasí, bude pokračovat zřejmě až do pátku.

Nejsilnější a nejvíc nebezpečné budou bouřky, které zasáhnou západní polovinu ČR v noci na úterý. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí pro všechny české kraje a Vysočinu od úterní půlnoci do 10:00, vyplývá z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 50 milimetrů, nárazy větru zhruba 80 kilometrů v hodině a kroupami. Tyto intenzivní srážky mohou lokálně zvednout hladiny zejména menších vodních toků," upozornili meteorologové. Nárazy větru mohou lámat větve či vyvracet stromy, nebezpečné mohou být také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice i problémy v dopravě. Lidé by měli zabezpečit okna, dveře, skleníky či volně položené předměty, neměli by vstupovat ani vjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce by motoristé měli snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

O něco slabší bouřky se čekají dnes odpoledne v celé zemi a v úterý na Moravě a ve Slezsku. Ještě během dneška mohou teploty s výjimkou západních Čech vystoupit nad 31 stupňů Celsia. Do půlnoci platí v Česku varování před vznikem a šířením požárů, podle meteorologů se bude pozvolna ochlazovat, což společně s deštěm sníží požární riziko.

Během úterý budou bouřky přechodně slábnout, ale znovu se mohou objevit i v dalších dnech tohoto týdne.

Zdroj: ČTK
Další zprávy