Pět a dvě: Čísla, která otřásla španělskými nadějemi. Ale tohle přece není pohřeb, divil se Ramos

Karel Häring Karel Häring
15. 6. 2018 15:10
Španělsko dnes od osmi hodin čeká úvodní zápas mistrovství světa. Rozhodí je kauza kolem nečekaně odvolaného trenéra Lopeteguiho?
Kapitán Sergio Ramos se spoluhráči na tréninku Španělska.
Kapitán Sergio Ramos se spoluhráči na tréninku Španělska. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho zpravodaje) - Vrátili se mezi favority, jejich "nová vlna" v březnu smetla Argentinu 6:1. Jenže teď se sami vyrovnávají s následky vlastní bouře, po které přišli o trenéra. Večerní zápas s Portugalskem naznačí, jaké škody napáchala.

Obránce a kapitán Sergio Ramos seděl už půl hodiny v útrobách stadionu v Soči a odpovídal na dotazy. Pak se naklonil a prohodil: "Je to tady jako na pohřbu. Vždyť jsme na mistrovství světa, což je úžasná událost. Měli bychom si to užít." Vzápětí se pousmál, odsunul židli a vydal s k odchodu. Nový trenér Fernando Hierro, nástupce odvolaného Julena Lopeteguiho, vyrazil s ním.

Dokud seděli za stolem, dotazům na šokující změnu se nevyhnuli. Ramos opakoval, že pro tým už to není téma. "Musíme jít dál, a to co nejrychleji. Není to snadná chvíle, Julen Lopetegui byl součástí týmu, pomohl nám dostat se na šampionát a zůstane naší součástí (na dálku) i během mistrovství," prohlásil. "Nastoupíme proti úřadujícím mistrům Evropy a čím dřív na tyhle události zapomeneme, tím lépe pro všechny."

Za normální situace by Španělé šli do utkání v roli favorita, protože se díky výsledkům z předchozích měsíců zařadili mezi hlavní adepty na zisk zlatého poháru. V březnové přípravě rozstříleli Argentinu 6:1, čímž vyrovnali nejvyšší porážku v její historii. Poprvé takový debakl utrpěl jihoamerický gigant v roce 1958 na mistrovství světa ve Švédsku od Čechoslováků.

Ale v případě Španělů nešlo jen o demolici silného protivníka. Už pár dní předtím se prezentovali výborným výkonem v Düsseldorfu proti Německu (1:1) a působivým výkonem rovněž zničili v září loňského roku Itálii (3:0), hlavního konkurenta v boji o přímý postup na šampionát.

Lopetegui se po kanonádě s Argentinou snažil mírnit optimismus. "Nikdo nevěří, že by to tak mohlo být i na mistrovství. Jsme rádi, jsme optimističtí, ale víme, že na turnaji to bude úplně jiné."

To ano, ale z důvodu, který si tehdy nikdo nedokázal představit.

V úterý byl představen coby nový trenér Realu Madrid. Jenže o necelých dvacet čtyři hodin později se dozvěděl, že se nové funkce může ujmout hned, nikoliv až po šampionátu, protože byl odvolán. V dalších dnech se pak začaly objevovat detailnější informace, co přesně se odehrálo.

Luis Rubiales, šéf Španělského fotbalového svazu, zvedl v úterý v 17.45 moskevského času telefon a uslyšel šokující zprávu, včetně dodatku, že za PĚT minut bude oficiálně oznámena. "Žádal o víc času, ale nedostal ho. Jakmile zavěsil, snažil se dovolat Lopeteguimu, jenže ten nezvedal. A pak už se to dozvěděl celý svět," napsal Sid Lowe, anglický novinář žijící ve Španělsku, pro The Guardian.

Rubiales našel nejbližší let do Krasnodaru, kde se tým připravuje, a odletěl z kongresu FIFA. Přemýšlel, jak se k situaci postavit, nemohl spát. Hráči šli orodovat za svého kouče, ale nakonec se svazový šéf rozhodl. Odvolání - DVA dny před startem turnaje.

Když nastoupil do funkce, dal si za jeden z cílů, aby Real a Barcelona neměli větší vliv než svaz. Současná kauza ukázala, že tomu tak stále není. Nicméně Rubiales, který je znám prudší povahou, zejména ve chvílích, kdy se mu něco nelíbí, nehodlal sklopit uši. Nejvíc mu vadil právě přístup "Bílého baletu", který s koučem jednal za zády federace.

Jeho rozhodnutí rozdělilo španělskou veřejnost. Doslova. Sportovní deník Marca uspořádal velkou anketu a jednapadesát procent ze 120 tisíc hlasujících si myslí, že se baskický funkcionář rozhodl špatně. Zároveň sedmdesát procent odsoudilo počínání Realu. Nicméně nejvyšší shody dosáhli respondenti u otázky, jestli změna trenéra negativně ovlivní šance na zisk titulu mistrů světa. Sedmasedmdesát procent si myslí že ano.

Fernando Hierro nemá velké trenérské zkušenosti, vedl pouze Real Ovideo v sezoně 2016/2017. Ale nechybí mu respekt u hráčů. Na MS 2010 sehrál coby člen realizačního týmu velmi důležitou roli, když po úvodní prohře se Švýcarskem všechny okolo uklidňoval, že se nic zásadního neděje.

U současného mužstva působil jako sportovní ředitel, teď se přesunul na lavičku. Na změny nemá čas a ani s nimi moc nepočítá. Nyní bude hodně záležet na hráčích, jestli dokážou pokračovat v tom, co dosud předváděli, i bez původního kouče. Ale jestli někdo disponuje individualitami, které to zvládnou, tak právě Španělé.

Uvidíme, nakolik je čísla 5 a 2 ovlivní.

 

Právě se děje

Další zprávy