Lenin střežící stánky s pivem, bizarní tribuny nebo supermoderní arény. Prohlédněte si stadiony MS

Lenin střežící stánky s pivem, bizarní tribuny nebo supermoderní arény. Prohlédněte si stadiony MS
Největší chloubou šampionátu je stadion Lužniki v Moskvě, kde se hrál zahajovací zápas turnaje mezi domácím Ruskem a Saúdskou Arábií. Jeho dominantou je bývalý sovětský diktátor Vladimír Iljič Lenin, jenž se tyčí nad stánky s občerstvením.
Stadion Lužniki postavil Sovětský svaz jako národní stánek v 50. letech. Nesl jméno Centrální Leninův stadion a měl kapacitu přes 100 000 diváků. Hostil letní olympijské hry (1980), MS v hokeji (1957) nebo finále Ligy mistrů (1999, 2008). Koncertovaly na něm umělci jako Michael Jackson, Rolling Stones nebo Red Hot Chilli Peppers.
Před MS ve fotbale prošly Lužniki velkou rekonstrukcí. Pojmou téměř 80 000 diváků a stále jsou největším sportovním stadionem v celém Rusku.
Perlou mistrovství světa je stadion v Petrohradě. Známý je pod názvy Krestovsky stadion nebo Zenit arena, neboť zde hraje své domácí zápasy fotbalový Zenit Petrohrad.
Foto: ČTK
Reuters Marek Janoš Reuters, Marek Janoš
17. 6. 2018 8:21
Prohlédněte si, jak vypadají obří stadiony v Rusku, které hostí utkání fotbalové mistrovství světa.
 

Právě se děje

před 20 minutami

Ukrajinský prezident trvá na tom, že Ukrajina je připravena vstoupit do NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by chtěl, aby mu jeho americký protějšek Joe Biden jasně sdělil, zda Ukrajina dostane možnost zahájit proces vstupu do Severoatlantické aliance. Zelenskyj to v pondělí řekl v rozhovoru, který poskytl několika zahraničním agenturám. Zdůraznil přitom, že Ukrajina je na členství v NATO připravená. Biden po summitu NATO uvedl, že země se musí především vypořádat s korupcí, její vstup do aliance ale nevyloučil.

"Pokud mluvíme o NATO a MAP (Akční plán členství), tak bych rád slyšel (od Bidena) jasné ano, nebo ne," řekl Zelenskyj podle Reuters k akčnímu plánu, k němuž se připojují země usilující o vstup do NATO. "Každý den ukazujeme, že jsme připraveni být v alianci, a to víc než většina zemí Evropské unie, protože jsme již sedm let ve válce," citovala agentura AFP Zelenského slova poukazující na konflikt s proruskými separatisty na východní Ukrajině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy