Japonci prohráli zápas s Polskem, přesto na úkor Senegalu postupují. Díky žlutým kartám

28. 6. 2018 18:00
V posledních zápasech skupiny H na mistrovství světa v Rusku porazilo Polsko Japonce 1:0 a stejným výsledkem zvítězila i Kolumbie nad Senegalem.
Polák Bednarek střílí gól v zápase proti Japonsku.
Polák Bednarek střílí gól v zápase proti Japonsku. | Foto: Reuters

Volgograd - Fotbalisté Japonska se navzdory prohře 0:1 s Polskem probojovali do osmifinále mistrovství světa. K postupu z druhého místa skupiny H jim pomohl nižší počet žlutých karet než měl Senegal, který podlehl 0:1 Kolumbii. Vyřazení Poláci si alespoň trochu vylepšili renomé po úvodních dvou porážkách.

Japonci, kteří ve Volgogradu prohráli gólem Jana Bednarka z 59. minuty, měli po třech zápasech stejně jako Senegal čtyři body a skóre 4:4, vzájemný zápas skončil remízou 2:2, takže o postupujícím poprvé v historii MS rozhodovalo až disciplinární kritérium. Asijský tým dostal čtyři žluté karty, Afričané o dvě více.

"Samurajové" postoupili mezi nejlepších 16 týmů světa potřetí v historii a poprvé od roku 2010. Japonsko v pondělním osmifinále vyzve vítěze skupiny G, kterým bude Anglie, nebo Belgie.

Japonsko od předchozí remízy 2:2 se Senegalem udělalo v základní sestavě hned šest změn a jen na lavičce začali Kagawa, Inui nebo kapitán Hasebe. Polsko nasadilo pět jiných hráčů oproti minulém debaklu 0:3 s Kolumbií.

Úvodní poločas moc velkých šancí nenabídl. Ve 13. minutě Mutovu střelu vyrazil Fabiaňski, který poprvé na turnaji dostal v polské brance přednost před Szczesným. Po půlhodině hry předvedl ještě lepší zákrok Japonec Kawašima, který na brankové čáře vytáhnul Grosického hlavičku.

Poláci udeřili v 59. minutě. Kurzawa z přímého kopu našel v pokutovém území Bednarka a ten dostal hodně času i prostoru zamířit do horního růžku. Obránce Southamptonu při šestém reprezentačním startu zaznamenal první branku.

Čtvrt hodiny před koncem mohl přidat pojistku Lewandowski, ale z malého vápna ve skluzu přestřelil. Nejlepší střelec evropské části kvalifikace se opět nedočkal premiérového zásahu na mistrovství světa.

Japonci s vědomím výsledku druhého utkání mezi Senegalem a Kolumbií i nižšího počtu žlutých karet v závěru prakticky nehráli a jen natahovali čas. Nakonec jim však taktika vyšla. Polsko na MS poprvé od roku 1986 a po 10 zápasech udrželo čisté konto.

Kolumbie vyhrála skupinu

Fotbalisté Kolumbie porazili v závěrečném utkání skupiny H mistrovství světa v přímém souboji o postup Senegal 1:0 a prošli z prvního místa do osmifinále. Soupeř kvůli vyššímu počtu karet skončil v tabulce třetí a vypadl. Zápas v Samaře rozhodl v 74. minutě hlavou po rohovém kopu stoper Yerry Mina, v prvním poločase sudí Milorad Mažič po poradě s videorozhodčím zrušil penaltu proti Kolumbii.

Senegal se stal prvním týmem v historii světových šampionátů, který nepostoupil kvůli vyšším počtu žlutých karet. Afričané nasbírali na turnaji v Rusku o dvě karty více než druhé Japonsko. Oba celky měly stejný počet bodů i skóre a remízu ve vzájemném zápase, takže muselo netradičně rozhodnout až předposlední kritérium. Posledním by byl los.

Kolumbie, která před čtyřmi lety na MS v Brazílii došla do čtvrtfinále, slaví třetí postup do vyřazovací fáze v historii. V osmifinále si jihoamerický celek zahraje s druhým týmem ze skupiny G, jímž bude Anglie, nebo Belgie.

Mistrovství světa ve fotbale v Rusku - skupina H:

Japonsko - Polsko 0:1 (0:0)

Branka: 59. Bednarek. Rozhodčí: Sikazwe (Zamb.) - Dos Santos (Angola), Siwela (JAR) - Orsato (video, It.). ŽK: Makino (Japonsko). Diváci: 42.189.

Japonsko: Kawašima - Sakai, Jošida, Makino, Nagatomo - Jamaguči, Šibasaki - Sakai, Okazaki (47. Osako), Usami (65. Inui) - Muto (82. Hasebe). Trenér: Nišino.

Polsko: Fabiaňski - Bereszyňski, Glik, Bednarek - Kurzawa (79. Peszko), Krychowiak, Góralski, Jedrzejczyk - Zieliňski (79. Teodorczyk), Lewandowski, Grosicki. Trenér: Nawalka.

Senegal - Kolumbie 0:1 (0:0)

Branka: 74. Mina. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurdjevič (všichni Srb.) - Makkelie (video, Niz.). ŽK: Niang - Mojica. Diváci: 41.970.

Senegal: K. N'Diaye - Gassama, Sané, Koulibaly, Sabaly (74. Wagué) - Sarr, Kouyate, Gueye, Mané - Baldé (80. Konaté), Niang (86. Sakho). Trenér: Cissé.

Kolumbie: Ospina - Arias, D. Sánchez, Mina, Mojica - Uribe (83. Lerma), C. Sánchez - Cuadrado, Quintero, Rodríguez (31. Muriel) - Falcao (89. Borja). Trenér: Pekerman.