Míč s čipem se objevil ve vrcholném fotbale. Obstál?

ip
17. 12. 2007 17:21
Na Mistrovství klubů se hrálo s novým balonem
Doba se mění, s ní se zdokonalují i míče
Doba se mění, s ní se zdokonalují i míče | Foto: Ondřej Besperát

Tokio - Fotbalový svět se setkal s revoluční novinkou. Na o víkendu skončeném mistrovství světa klubů v Japonsku se testoval nový míč, který je vybaven speciálním čipem.

Ten by měl poznat a ohlásit, zda se objevil celým objemem za brankovou čárou.

"Základem jsou velmi tenké kabely, které jsou schovány 15 až 20 centimetrů pod zemí v okolí branky. Ty vytvářejí magnetické pole, vysílající informace k čipu upevněném na míči. Když balon přejde brankovou čáru, objeví se na hodinkách čtvrtého rozhodčího signál o gólu," vysvětlil technologii na oficiálních stránkách FIFA vedoucí manažer firmy Cairos Technologies, Christian Holzer.

Míč byl poprvé testován v roce 2005 na mistrovství světa sedmnáctiletých. Tam si podle ředitele pro záležitosti FIFA Güntera Pfaua vedl dobře.

"Účelem této technologie je hlavně pomoci hráčům ke zlepšení jejich výkonu. Je snadné pokaždé vinit z chyb rozhodčí, ale to, jak nedostatky eliminovat, je daleko ožehavější téma," uvedl Pfau.

Realita však může být jiná

Samotní aktéři na hřišti však hodnotí po mistrovství fotbalovou novinku rozporuplně.

"Neměli jsme s ním žádné problémy, je dobrý. Vůbec jsme nepostřehli rozdíly oproti klasickému míči," uvedl podle ČTK trenér AC Milán Carlo Ancelotti.

Jiného názoru ovšem byl jeho svěřenec Clarence Seedorf, který dokonce vstřelil rozhodující branku v semifinále proti Urawě Red Diamonds.

"Z nějakých důvodů nejde moc dobře kontrolovat a při letu se chová jinak. Když ho ale dobře trefíte, dělá problémy i brankářům," přiznal  záložník.

S novým míčem by se mělo hrát i na příštím mistrovství světa v Jihoafrické republice. Definitivní rozhodnutí však padne až při zasedání komise FIFA v březnu příštího roku.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy