Manchester vyškolil Arsenal a slaví postup do finále

5. 5. 2009 22:34
Arsenal - Manchester United 1:3
Ronaldo ještě v dresu Manchesteru United.
Ronaldo ještě v dresu Manchesteru United. | Foto: Reuters

Londýn - Fotbalisté Manchesteru United jsou prvními finalisty Ligy mistrů. Obhájce loňského titulu porazil Arsenal i na jeho půdě a po úterním vítězství 3:1 může slavit postup.

Ve středu bude znám druhý klub, který si na konci května zahraje v Římě o nejcennější evropskou trofej. Chelsea přivítá na svém hřišti Barcelonu a po remíze 0:0 z prvního utkání není nic rozhodnuto.

Manchester si v úvodním zápase na Old Trafford vytvořil těsný, ale výhodný náskok 1:0. Očekávalo se, že do odvety nastoupí s defenzivnější taktikou.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Tempo měl určovat Arsenal a také to tak chvíli vypadalo. Jenže byly to ze strany domácích pouze náznaky a brankáře van der Sara asi nejvíce ohrozila teč vlastního obránce Vidiče, jenž nepovedenou střelu Fabregase zblokoval vedle tyče.

Potom úřadovali hráči United. Nejdříve v osmé minutě, kdy chybující Gibbs nabídl gólovou možnost Park Či-Songovi. Korejský reprezentant neváhal a snadno překonal Almuniu.

Ještě hůře bylo spoluhráčům stále zraněného Tomáše Rosického v minutě desáté. Cristiano Ronaldo si po faulu na vlastní osobu postavil míč a padající střelou z více než třiceti metrů zaskočil nepozorného domácího brankáře.

Co to znamenalo? Zatímco u hostů zavládla euforie, Arsenal mohl přemýšlet, kde se stala chyba. Pokud někdo z fanoušků "Kanonýrů" snil ještě o postupu, musel být pořádně velký optimista.

Vždyť to by tým kolem Fabregase a spol. musel nastřílet čtyři góly! Na Emirates Stadium takových příznivců moc nebylo. Spíše měli svěšené hlavy a smutně sledovali další průběh utkání, které se po divokém začátku uklidnilo.

Svěřenci Alexe Fergusona začali bránit tak pozorně, jako by snad ani neměli náskok.

Fletcher byl vyloučen a finále uvidí z tribuny

Arsenal možná držel balon na svých kopačkách častěji, ale spíše na své polovině. Větší nebezpečí dál hrozilo od Manchesteru, což potvrdil další ranou Ronaldo. Na dvoubrankovém rozdílu se však nic nezměnilo ani do odchodu do kabin.

Druhý poločas začal stejně jako ten první. Převaha domácích brzo opadla.

A znovu přišel defenzivně-brejkový koncert Manchesteru. V 52. minutě se před vápnem uvolnil Ronaldo a jeho střelu Almunia s velkými obtížemi vytěsnil na roh.

Van der Sar zasahuje proti Adebayorovi
Van der Sar zasahuje proti Adebayorovi | Foto: Reuters

Pěkný signál zkusili hráči Arsenalu po hodině hry. Z rohového kopu van Persieho doletěl míč na hranu pokutového území, kde čekal Nasri, ovšem jeho ránu zachytil ještě před brankovou čarou stoper Ferdinand.

Fotbalové klišé nedáš - dostaneš se potvrdilo hned záhy.

Park Či-Song si vyměnil míč s Ronaldem a uháněl do brejku. Poslal míč napravo Rooneymu, který místo střely zvolil pas na nabíhajícího Ronalda, který bleskovou akci zakončil přesnou trefou pod břevno.

Skóre 0:3 z pohledu londýnského celku čekal málokdo, a tak asi nebylo divu, když se diváci začali zvedat ze sedadel a se zklamáním na tváři opouštěli stadion.

Neviděli tak ještě jeden postatný moment.

Před van der Sara se v 75. minutě natlačil Fabregas, jehož ve vápně srazil Darren Fletcher. Červená karta a penalta! Van Persie ji proměnil, hosty ale asi více mrzelo to, že faulující hráč si kvůli vyloučení nezahraje finále.

Výsledek 1:3 poté nezměnily ani šance Bendtnera a Adebayora, stejně jako neúspěšná pumelice Ronalda, který se nedočkal hattricku. Nespokojen ale portugalský hráč určitě nebyl, jeho Manchester United v součtu dvou zápasů porazil Arsenal 4:1.

Arsenal - Manchester United 1:3 (0:2)
Branky:
76. Van Persie z pen. - 11. a 61. C. Ronaldo, 8. Pak Či-song. Rozhodčí: Rosetti - Calcagno, Ayroldi (všichni It.). ŽK: Nasri, Adebayor, Eboué (všichni Arsenal). ČK: 75. Fletcher (Manchester). První zápas 0:1, postupuje Manchester United. Diváci: 62 000.
Arsenal: Almunia - Sagna, Touré, Djourou, Gibbs (46. Eboué) - Walcott (63. Bendtner), Fabregas, Song, Nasri - Van Persie (79. Vela), Adebayor. Trenér: Wenger.
Manchester United: Van der Sar - O'Shea, Ferdinand, Vidic, Evra (65. Rafael) - Fletcher, Carrick, Pak Či-song - C. Ronaldo, Anderson (63. Giggs) - Rooney (66. Berbatov). Trenér: Ferguson.