Málem jsem umrzl, všude nás hlídali. Bývalý sparťan Zelenka se vrátil do Moskvy, poznal jenom Kreml

Jiří Škuba Jiří Škuba
13. 6. 2018 18:22
Na Moskvu neměl příjemné vzpomínky. Bývalý záložník fotbalové Sparty Lukáš Zelenka se do ruské metropole vrátil po 17 letech, tentokrát se svým synem, který zastupuje Českou republiku v globálním mládežnickém turnaji Football for Friendship.
Lukáš Zelenka v Moskvě
Lukáš Zelenka v Moskvě | Foto: Jiří Škuba

Moskva (od našeho zpravodaje) - Pouze na lavičce začínal záložník Lukáš Zelenka v roce 2001 zápas základní skupiny fotbalové Ligy mistrů, který Sparta odehrála na stadionu Lužniki v Moskvě. Na hřiště se dostal až po hodině hry.

"Hráli jsme v říjnu, byla už hrozná zima. Byl jsem na lavici, pak jsem šel do hry úplně zmrzlej. Bylo možná patnáct pod nulou. Navíc jsme hráli na přírodní trávě, hřiště bylo napůl kluziště. Blázinec," vzpomíná nyní osmatřicetiletý Zelenka na moskevské útrapy.

Ani zchátralé město a neustálý policejní dohled v něm příznivé stopy nezanechaly. "Musím říct, že jsem měl z návratu do Moskvy obavy," dodává.

Zvlášť, když s sebou vzal dvanáctiletého syna Adama. Ten společně s Jakubem Macákem reprezentoval Českou republiku v globálním turnaji  Football for Friendship, který se v Moskvě konal těsně před zahájením světového šampionátu.

Sociální projekt dává dohromady děti z neuvěřitelných 211 zemí světa, své vlajky si k fotbalovému stadionu nesly například výpravy z Galapág nebo ze Svatého Vincence a Grenadiny.

"Akce je pod záštitou fotbalu, s akcentem na sociální cítění. Přátelství, úctu, respekt. Týmy jsou namíchané, mají svého edukátora. Je tu spousta lidí z Afriky, z malých států, ostrovů. Člověk je sleduje, jak jsou nadšení," popisuje Zelenka.

"Spousta dětí nejsou fotbalisté, týmy jsou mixované. Hrají třeba i mladí novináři. Turnaj není prvotně o fotbale… Účastníci mezi sebou komunikují v angličtině, na pokojích spolu spí děti různých národností. Rodiče se k nim téměř nedostanou, jen ráno a večer," dodává mistr Evropy do 21 let z roku 2002.

Nezapomenutelným bonusem pro všechny malé fotbalisty a fotbalistky bude účast na zahajovacím zápase fotbalového šampionátu mezi Ruskem a Saúdskou Arábií. Dvaatřicet z nich bude mít dokonce tu možnost, že ponesou vlajky účastnických států při zahajovacím ceremoniálu.

V hledišti usedne i Zelenka. Tím ovšem jeho ruská mise skončí, na další zápasy se už podívat nepojede. "Za svoji kariéru jsem se nacestoval dost," mávne rukou. 

Moskvu si už prošel. A nestačil se divit. "Před sedmnácti lety jsme bydleli u Rudého náměstí, tak jsme se tam byli podívat. Kreml vypadá pořád stejně, je stejně červený," směje se. "Ale Moskva, to už je jiné kafe," uznává. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Letový provoz nad Českem loni klesl na 361.522 letů. Je to nejméně za téměř 20 let

Letový provoz nad Českem loni klesl na 361 522 letů. Oproti období před krizí jde o pokles zhruba o 57 procent, zároveň je to nejméně za téměř 20 let.

Zdroj: Ekonomika
před 29 minutami

Maltská kandidátka Roberta Metsolaová byla zvolena předsedkyní Evropského parlamentu

Maltská lidovecká poslankyně Roberta Metsolaová, kandidátka nejsilnější lidovecké frakce, byla v úterý zvolena novou předsedkyní Evropského parlamentu. Získala 458 hlasů z celkem 690 odevzdaných. Ve svém úvodním projevu připomněla odkaz Václava Havla.

Švédská zelená poslankyně Alice Bahová Kuhnkeová získala 101 hlasů a španělská kandidátka krajní levice Sira Regová 57 hlasů. Celkem 74 odevzdaných hlasů bylo neplatných. Polský konzervativec Kosma Zlotowski svou kandidaturu na poslední chvíli stáhnul.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Technik souzený za odbytou revizi v Dukovanech přiznal vinu, hrozí mu až osm let vězení

Technik souzený kvůli kontrole svarů v jaderné elektrárně v Dukovanech v roce 2012 se dohodl na uznání viny a trestu. Soud připravuje usnesení. Za poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení mu hrozilo až osmileté vězení. V návrhu o vině a trestu navrhuje obhájce trest 18 měsíců vězení s tříletou podmínkou a tříletým zákazem činnosti. Spor projednává okresní soud v Třebíči.

Podle státního zástupce Tomáše Černého způsobil technik jako zaměstnanec společnosti Tediko společnosti ČEZ a. s. škodu značného rozsahu. Vyčíslená byla na více než 15 milionů korun. Soud nepřipustil, aby se společnost ke sporu připojila kvůli náhradě škody, odkázal ji na jiné řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy