Lyon a Manchester sahají po postupu

ČTK
17. 10. 2006 22:45
Praha - Fotbalistům Lyonu a Manchesteru United schází k postupu do osmifinále Ligy mistrů už jen krůček. Oba týmy po úterních suverénních vítězstvích v zápasech 3. kola základních skupin mají na kontě po devíti bodech.
Tomáš Rosický z Arsenalu (ve žlutém) proniká mezi hráči CSKA Moskva Elvirem Rahimicem (vlevo) a Jevgenijem Aldoninem. | Foto: Reuters

Největším překvapením úterního večera byla výhra CSKA Moskva 1:0 nad Arsenalem, který ztratil první body v soutěži a o postup se ještě bude muset poprat. Na všech stadionech se činili střelci: v osmi dnešních zápasech padlo 25 branek.

Jako první vyběhli na trávník v mrazivém počasí fotbalisté v Moskvě a domácí CSKA poprvé v historii svých vystoupení v evropských pohárech porazil anglický klub. O výhře ruského celku rozhodl trestný kop ve 24. minutě: brazilský útočník Daniel Carvalho propálil 'hladovou zeď' a brankář Jens Lehmann neměl šanci.

Arsenal měl po celý průběh utkání míč častěji na kopačkách, soupeře i přestřílel, ale opravdových šancí měl minimum. A když už v 86. minutě vstřelil Henry vyrovnávací gól, rozhodčí Mejuto González mu ho neprávem upřel v domnění, že si francouzský útočník míč zpracoval rukou. Český záložník Tomáš Rosický v té době už na hřišti nebyl, protože ho v 86. minutě vystřídal Theo Walcott.

Vítězství ruského celku zamotalo vývoj ve skupině, kde se vrátilo po vysoké výhře 4:1 nad Hamburkem do hry Porto. Německý klub, kterému chyběl zraněný David Jarolím, potvrzoval nevydařený podzim a už před odchodem do šaten po penaltové trefě Lucha Gonzáleze prohrával o dvě branky. Nakonec německý klub odjel s debaklem, který zmírnil jednou trefou v závěru, ale na svém kontě dál nemá ani bod.

Ještě větší zimu než v Moskvě měli v Kyjevě, ale hráčům z jihofrancouzského Lyonu dvoustupňový mraz pranic nevadil. Soupeře svým kombinačním fotbalem jasně přehrávali a už před poločasem nastříleli do branky domácího Dynama v rozmezí sedmi minut dva góly.

Kenny Miller z Celtiku (v pruhovaném) tvrdě atakovaný hráčem Benfiky Luisaem.
Kenny Miller z Celtiku (v pruhovaném) tvrdě atakovaný hráčem Benfiky Luisaem. | Foto: Reuters

Třetí přidal krátce po změně stran Malouda a pak si hosté tříbodový zisk už jen v pohodě hlídali. Nyní mají v čele skupiny F devět bodů a jsou jednou nohou v osmifinále, kterému se přiblížil v druhém duelu skupiny také Real Madrid.

Real střílel v Bukurešti

I on si počínal na hřišti Steauy Bukurešť suverénně: výhru 4:1 načal už v deváté minutě Sergio Ramos po rohu Gutiho, ještě před poločasem navíc přidal Raúl po přihrávce z levé strany od Van Nistelrooije druhý gól utkání a svůj 53. v Lize mistrů. I nizozemský kanonýr se dočkal, svým 50. gólem v soutěži uzavřel výsledek.

Manchester porazil na svém hřišti FC Kodaň s přehledem 3:0 a k postupu už mu stačí ve zbývajících třech zápasech uhrát za určitých okolností pouze jeden bod.

Celtic Glasgow nastoupil znovu bez Jiřího Jarošíka v základní sestavě a proti Benfice si vypracoval trvalý tlak. Nejnebezpečnější sice byli jeho hráči při standardních situacích, gólu se ale dočkali až krátce po změně stran: po akci z levé strany se skvěle uvnitř šestnáctky zorientoval Miller a změnil směr Nakamurovy střely do správných míst.

Pokořený gólman Anderlechtu Daniel Zítka po inkasovaném gól od hráčů AC Milán.
Pokořený gólman Anderlechtu Daniel Zítka po inkasovaném gól od hráčů AC Milán. | Foto: Aktuálně.cz

Hosté mohli rychle odpovědět: v 57. minutě Nuňo Assis pálil nádherně z dvaceti metrů, ale nastřelil jen břevno.

Jenže místo vyrovnání přišel v 66. minutě rychlý brejk a druhý Millerův gól, na který už hosté odpověď nenašli. Jarošík se dostal na hřiště šest minut před koncem a byl u toho, když jeho tým zvýšil na konečných 3:0.

Souboj dvou českých reprezentantů vyhrál v Bruselu Marek Jankulovski, jehož AC Milán zvítězil na hřišti Anderlechtu s Danielem Zítkou v brance 1:0 po přesné trefě Brazilce Kaká z pětadvaceti metrů.

V té době přitom už hosté hráli v deseti bez vyloučeného Bonery, který v 47. minutě viděl druhou žlutou kartu. Belgický tým dlouho nemohl najít na soupeře recept a dostal ho do nebezpečných momentů až v době, kdy prohrával.

V druhém duelu skupiny G porazilo Lille na vypůjčeném stadionu v Lensu AEK Atény 3:1 a probojovalo se na druhé místo tabulky. Vítězný gól vstřelil střídající Gygax v 82. minutě po čtyřminutovém pobytu na trávníku, definitivní rozhodnutí přinesla Makounova trefa z nastaveného času.

Výsledky 3. kola - středa:
Skupina E:
Steaua Bukurešť - Real Madrid 1:4 (0:2)

Branky: 64. Badea - 9. Sergio Ramos, 34. Raúl, 56. Robinho, 76. Van Nistelrooij. Rozhodčí: Rosetti (It.). Diváci: 20.000.

Dynamo Kyjev - Olympique Lyon 0:3 (0:2)
Branky:
31. Juninho, 38. Källström, 50. Malouda. Rozhodčí: Messina (It.). Diváci: 30.000.

Skupina E:

1. Olympique Lyon 3 3 0 0 8:0 9
2. Real Madrid 3 2 0 1 9:4 6
3. Steaua Bukurešť 3 1 0 2 5:8 3
4. Dynamo Kyjev 3 0 0 3 2:12 0

Skupina F:
Celtic Glasgow - Benfica Lisabon 3:0 (0:0)
Branky:
55. a 66. Miller, 90. Pearson. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.). Diváci: 57.450.

Manchester United - FC Kodaň 3:0 (1:0)
Branky:
39. Scholes, 46. O'Shea, 82. Richardson. Rozhodčí: Wegereef (Niz.). Diváci: 72.020.

Branka:
24. Carvalho. Rozhodčí: Mejuto González (Šp.). Diváci: 27.000.

FC Porto - Hamburger SV 4:1 (2:0)
Branky:
14. a 81. Lisandro Lopéz, 45+3. Lucho González z pen., 60. Postiga - 89. Trochowski. Rozhodčí: Hamer (Luc.). Diváci: 31.109.

Branky:
64. Robail, 82. Gygax, 90+1. Makoun - 68. Ivič. Rozhodčí: Meyer (Něm.). Diváci: 33.000.

RSC Anderlecht - AC Milán 0:1 (0:0)
Branka:
58. Kaká. Rozhodčí: Medina Cantalejo (Šp.). ČK: 47. Bonera (Milán). Diváci: 21.800.