Liverpool slaví postup, Schalke skolilo Trondheim

Martin Jůzek
11. 12. 2007 22:36
Do osmifinále Ligy mistrů postoupilo i Porto
Stevena Gerrarda z Liverpoolu (vpravo) museli hráči Marseille často jen faulovat. Jako v tomto případě Gael Givet. Byla z toho penalta | Foto: Reuters

Marseille - Fanoušci Liverpoolu mohou zapomenout na týdny plné obav a strádání. Jejich klub přežil doslova klinickou smrt a zajistil si postup do osmifinále Ligy mistrů.

Spolu s anglickým týmem se z první pozice skupiny A kvalifikovalo do další fáze Porto.

Liverpool začal na hřišti Olympique Marseille hodně zostra. Už ve druhé minutě se před obránce Giveta dostal Steven Gerrard a byl ve vápně faulován. Penalta!

Tentýž hráč se zhostil i zahrávání pokutového kopu. Gólman Mandanda sice předvedl výborný zákrok, ale na dorážku hostujícího kapitána byl krátký. Finalista loňského ročníku LM vedl 1:0.

O chvíli později francouzský tým prohrával už o dvě branky. Výbornou přihrávku od Kewella zpracoval Fernando Torres a v zakončení se nemýlil. Marseille se nezmohlo na pořádnou odpověď.

Byl to pro domácí velký šok, když k postupu jim stačilo uhrát remízu. Naději vzal Olympique definitivně Kuyt. Krátce po přestávce zvýšil na rozdíl tří branek a opět to byl Kewell, kdo asistoval.

Konečný výsledek 4:0 stanovil v nastavení Babel. Následovaly oslavy pro svěřence Rafaela Beniteze, zklamání a přesun do Poháru UEFA pro Francouze.

Porto mělo ve stejnou dobu na programu zápas s Besiktasem. Oba týmy ještě mohly pomýšlet na postup, přičemž Portu stačila remíza, turecký celek z Istanbulu musel zvítězit.

Nakonec se mu to vinou hrubých chyb v defenzivě nepovedlo, prohrál 2:0 a ve skupině A skončí na posledním místě.

Chelsea doprovodí do osmifinále Schalke

Také německé Schalke svůj "zápas roku" zvládlo. Přivítalo norský Rosenborg Trondheim, jemuž skončila ligová soutěž před šesti týdny. Tento fakt se možná na skandinávském týmu projevil, protože absolutně nezvládl začátek utkání.

Po dvaceti minutách už to bylo 2:0 pro domácí, když se trefil nejprve Asamoah a poté ještě Rafinha. Norové se vzchopili a krátce na to snížili Koném. Ovšem ještě do přestávky poslal Schalke znovu do dvougólového vedení reprezentační kanonýr Kurányi.

Druhý poločas byl už spíše formalitou, mužstvo z Gelsenkirchenu si druhé místo nenechalo vzít. Vyhrálo 3:1 a vyprodaný stadion mohl začít s ohňostrojem.

Gerald Asamoah ze Schalke (vpravo) slaví branku do sítě Trondheimu s Bordonem
Gerald Asamoah ze Schalke (vpravo) slaví branku do sítě Trondheimu s Bordonem | Foto: Reuters

Pro Rosenborg může být útěchou alespoň fakt, že Valencie uhrála s Chelsea jen bod za bezbrankovou remízu. Znamená to, že londýnský klub postupuje z prvního místa, v osmifinále ho doplní Schalke a Trondheim půjde do Poháru UEFA.

V bráně Chelsea se po více než měsíční pauze objevil Petr Čech. Český gólman se dal do pořádku a v prvním poločase vychytal v šanci Davida Villu. Poté už stříleli jen domácí, ale většinou trefovali Canizarese nebo brankovou konstrukci.

Schalke nenapodobil Werder Brémy. Další německý celek nestačil na Olympiakos Pireus, když prohrál 0:3. S řeckým týmem postupuje dále Real Madrid, který zdolal Lazio Řím 3:1.

Všechny tři trefy španělského velkoklubu přišly v první půli, když se během první čtvrthodiny prosadil Baptista a Raúl, v 36. minutě zvýšil na 3:0 Robinho. Římané už jen v 80. minutě korigovali Panděvem. Mohli ještě v nastavení vstřelit druhý gól, ale neproměnili penaltu.