Liverpool odvrátil v poháru ostudu, Rosický se zranil

26. 1. 2008 20:27
Liverpool i Arsenal v FA Cupu postoupily
Steven Gerrard přišel na hřiště až na posledních pět minut
Steven Gerrard přišel na hřiště až na posledních pět minut | Foto: Reuters

Londýn - Na britských ostrovech pokračují o tomto víkendu nejrůznější fotbalové soutěže, jímž dominuje FA Cup (Anglický pohár). Právě v jeho čtvrtém kole hostil Liverpool tým Havant & Waterlooville.

Na stadion Anfield Road dorazilo šest tisíc hostujících fanoušků. Byl to neuvěřitelný a rekordní počet příznivců celku, který hraje Jižní konferenci, tedy šestou nejvyšší soutěž.

Během prvního poločasu dokreslovali rodící se senzaci, jež se však nakonec v Anglii nekonala. Mužstvo složené z amatérů sice nad koučem Benítezem a jeho svěřencemi vedlo 2:1, náskok ale neudrželo.

Jako první se trefil v 8. minutě hostující Pacquette a kouč domácích znervózněl. Jeho sestava složená z náhradníků a několika hvězd se trápila, a to i po vyrovnání Lucase na 1:1. V 31. minutě se totiž do vlastní sítě trefila nová slovenská posila Liverpoolu Škrtel.

"Můžeme s vámi hrát každý týden," zněl jeden z chorálů, který se ozýval v průběhu prvního poločasu. Zřejmě klíčovým momentem byla akce ze 44. minuty, kdy na 2:2 korigoval Benayoun.

Izraelský reprezentant skóroval ještě dvakrát ve druhé půli a hattrickem odvrátil možnou ostudu. V závěru přidal poslední gól Crouch a poslal Havant & Waterlooville domů. Liverpool nepřesvědčil, i když po výhře 5:2 postoupil do osmifinále.

Rosický si nezahrál ani deset minut

Zápas Arsenalu s Newcastlem měl být také soubojem českých fotbalistů. Jenže nakonec to dopadlo úplně jinak. Rosický se zranil a Rozehnal zase nepatřil do základní jedenáctky hostů.

Pro záložníka Tomáše Rosického skončilo utkání už v osmé minutě. Český reprezentant doplatil na střet s Damienem Duffem, po němž musel za chvíli odejít ze hřiště. Vystřídal ho útočník Eduardo.

Londýnský celek se prosadil i bez něj. Velkou zásluhu na tom měla hvězda posledních dnů Emmanuel Adebayor. Je to útočník Toga, kdo se pravidelně zapisuje mezi střelce, ovšem naposledy při semifinále zase vynikl potyčkou se spoluhráčem Bendtnerem.

Adebayor se trefil v 50. minutě a zajistil "Kanonýrům" větší klid. Na neproměněné šance z první půle dal zapomenout ještě v 84. minutě, v době, kdy už byl Rozehnal na hřišti. Skóre uzavřel v 88. minutě vlastní brankou Butt, Arsenal vyhrál 3:0.

Stejně jako Arsenal měla prvoligového soupeře Chelsea. Ve večerním utkání bojovala s Wiganem, Pouhých čtrnáct tisíc diváků sledovala souboj, v němž hráli prim hosté.

Wigan působil v prvním poločase neškodným dojmem a Petr Čech v bráně se příliš nezapotil. Góly nakonec přišly až v druhé půli, kdy se za Blues trefila posila Nicolas Anelka a druhou branku přidal Wright-Phillips. Za Wigan v závěru jen snížil Sibierski.

Bednář potvrzuje střeleckou formu

Do osmifinále postoupil i druholigový West Bromwich Albion. Tým, do kterého v sobotu přestoupil z Plzně brankář Michal Daněk, porazil ve čtvrtém kole Peterborough na jeho hřišti 3:0.

Velkou zásluhu na tom měl český útočník Roman Bednář, který v posledních týdnech udivuje fanoušky a říká si o angažmá v Premier League. Další branku vstřelil hned v úvodu zápasu, kdy potěšil více nž tři tisíce hostujících fanoušků.

Prosadil se v osmé minutě, kdy vstřelil již jedenáctou branku v této sezoně. O poločase fotbalistu hostujícího ze skotských Hearts nahradil trenér dalším kanonýrem Phillipsem.

Preston North End, další druholigový tým, si připsal cennou výhru nad Derby County. Prestonu v loňské sezoně jen těsně unikl postup do baráže o Premier League, zato právě Derby se z ní kvalifikovalo do nejvyšší soutěže.

Ovšem nová sezona přinesla zklamání oběma celkům, trápí se totiž na chvostu první, respektive druhé ligy. Rozdíl mezi nimi nebyl v sobotním utkání vůbec vidět. Preston vyhrál na hřišti Derby 4:1 především díky dvěma gólům Hawleyho.

Do pátého kola postoupil po výhře 2:0 nad Burley i Southampton, za nějž hrál půl hodiny Rudolf Skácel.