Lehmann chytil penaltu, Arsenal uspěl

25. 4. 2006 22:39
Villarreal - Fotbalisté Arsenalu se stali prvními finalisty Ligy mistrů. Stačila jim k tomu remíza 0:0 na hřišti španělského Villarrealu. První zápas vyhráli 1:0.
Brankář Arsenalu Jens Lehmann chytá penaltu Juanu Riquelmemu z Villarrealu.
Brankář Arsenalu Jens Lehmann chytá penaltu Juanu Riquelmemu z Villarrealu. | Foto: Reuters

Od možného nastavení zachránil londýnský klub brankář Jens Lehmann, který v 90. minutě chytil penaltu, kterou kopal záložník domácích Riquelme

Arsenal v Lize mistrů neinkasovali v desátém utkání po sobě, čímž překonal rekord Ajaxu Amsterodam v neprůstřelnosti z roku 1987.

Finále Ligy mistrů se hraje 17. května v Paříži. Arsenal se jméno svého soupeře dozví ve středu, kdy se v odvetě druhého semifinále střetne Barcelona s AC Milán. Katalánský velkoklub bude doma hájit výhru 1:0.

Arsenal se hubený náskok rozhodl bránit až příliš pasivní hrou a v hlubokém obranném bloku od počátku utkání odvracel výpady Villarrealu, který byl v porovnání s týden starým výkonem na Highbury k nepoznání. Vyhlášená obrana Arsenalu vůbec nepůsobila jistým dojmem.

V letošní sezoně zdravotními problémy sužovaný stoper Campbell nastoupil místo zraněného Senderose a neodehrál příliš dobrý zápas. Navíc už v deváté minutě musel kvůli zranění vystřídat Flaminiho na levém kraji Clichy, který se objevil v akci poprvé od loňského listopadu.

Villarreal se poprvé připomněl v 18. minutě, když po přiklepnutí Senny pálil jen do brankáře Lehmanna Sorín. Z vytrvalé převahy domácí zahrozili ještě čtyři minuty před poločasem, ale Franco ve své první velké šanci nechal vyniknout reflex brankáře Lehmanna.

Po přestávce nápor domácích sílil. Do role hlavního spalovače šancí se pasoval Franco, který během šesti minut dvakrát selhal ve výtečných pozicích. Ve 48. minutě mexický útočník mířil hlavou těsně vedle "šibenice", vzápětí minul cíl, když po přistrčení musel hlavičkovat v krkolomné pozici.

Juan Pablo Sorin z Villarrealu (vpravo) bojuje o míč s Alexanderem Hlebem z Arsenalu. | Foto: Reuters

Franco byl i pak největší hrozbou pro hostující tým. V 65. minutě připravil skvělou pozici pro Forlána, ale držitel Zlaté kopačky pro nejlepšího střelce v evropských soutěžích loňské sezony nedostál své pověsti, když z patnácti metrů netrefil opuštěnou branku. A když konečně Villarreal skvělého Lehmanna překonal, neplatil gól smolaře Franka kvůli ofsajdu.

Pak se domácí dlouhé minuty nedokázali prosadit, přesto mohli v úplném závěru vybojovat minimálně prodloužení. Bek Arsenalu Clichy v pokutovém území neobratně srazil střídajícího Josého Mariho, ale Riquelme z přísně nařízené penalty Lehmanna nepřekonal. Německý brankář tak svůj tým nasměroval do finále.

Výsledkek:
Villarreal CF - Arsenal FC 0:0
Rozhodčí: Ivanov - Golubev, Kalugin (všichni Rus.). Diváci: 23.000. První zápas 0:1, postupuje Arsenal.
Villarreal: Barbosa - Javi Vento, Pena, Alvárez, Arruabarrena (82. Roger) - Sorín, Senna, Josico (63. José Mari) - Riquelme - Forlán, Franco. Trenér: Pellegrini.
Arsenal: Lehmann - Eboue, Touré, Campbell, Flamini (9. Clichy) - Hleb, Fabregas, Silva, Reyes (69. Pires) - Ljungberg - Henry. Trenér: Wenger.