Kdo se stane nejlepším mladíkem MS?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
26. 6. 2006 13:30
Berlín - Na fotbalovém mistrovství světa v Německu bude udělena cena Gillette pro Nejlepšího mladého hráče. Nová trofej vznikla, aby uznala přínos mladých nováčků na turnaji.

Někdy se jedná o již známé a rychle stoupající hvězdy, jindy jejich jména často nikdo na začátku šampionátu nezná, jenže oni do zápasů vlétnou s kuráží a svou nebojácnou a intuitivní hrou se navždy zapíšou do fotbalových dějin.

Jejich umění navíc oživuje a obohacuje tvář kopané, přináší do ní svěží vítr a nové prvky. Trovej má ocenit právě tento pozitivní vliv.

Když trenéři 32 zúčastněných celků nominovali všech 736 borců, organizátoři MS z nich vybrali ty, kteří se narodili do 1. ledna 1985. Z nich sestavili seznam, z něhož se volí finálová šestice. Čítá 41 hráčů a není mezi nimi žádný Čech.

Tři kandidáty vybírají fanoušci na internetových stránkách fifaworldcup.com, tři fotbaloví odborníci z Technické studijní skupiny FIFA (TSG), jejímž hlavním popisem práce je především starat se o vývoj této nádherné hry.

U kandidátů posuzují technické dovednosti, styl, charisma, ale také smysl pro fair play a pravé zaujetí pro hru. Z finálové šestice zvolí TSG vítěze. Měl by se jím stát ten, jenž svým fotbalovým uměním nejvíce ovlivnil šampionát.

Bude Rooney zářit až do konce turnaje?
Bude Rooney zářit až do konce turnaje? | Foto: Reuters

Mezi fanoušky i v pondělí po nedělním vyřazení Ekvádoru s přehledem vedl Luis Valencia s téměř 140 tisíci hlasy, což představovalo rovnou třetinu z celkového počtu udělených hlasů.

Dopředu deklarovaná argentinská hvězda Lionel Messi si doposud získal o plnou polovinu příznviců méně, podobně jako třetí Portugalec Cristiano Ronaldo. Další předpokládaná hvězda Angličan Wayne Rooney se drží na pátém místě a nasbíral jen něco přes 19 tisíc hlasů.

Z minulého šampionátu utkvěla divákům i odborníkům jména mladíků jako Iker Casillas, El Hadji Diouf, Landon Donovan, Samuel Eto'o nebo Park Ji Sung. Na MS 98 patzřil k nejzářivějším mladým talentům Angličan Michael Owen, na MS 94 Nizozemec Marc Overmars, na MS 90 například Jugoslávec Robert Prosinecki a třeba v roce 1966 to byl Franz Beckenbauer a o osm let dříve Pelé.

Ekvádor vypadl, Luis Valencia však nadále s přehledem vedl v hlasování fanoušků o nejlepšího mladíka šampionátu.
Ekvádor vypadl, Luis Valencia však nadále s přehledem vedl v hlasování fanoušků o nejlepšího mladíka šampionátu. | Foto: Reuters

Kdo získá novou trofej oceňující dnešní fotbalové talenty turnaje? Ekvádorcovo vedení mezi fanoušky se zdá neohrozitelné, jenže jeho tým v neděli v Německu skončil a v dalších vyřazovacích bojích si mohou získat srdce příznivců kopané jiní mladíci.

V konečném hodnocení možná odborníci vsadí na předpokládané mladé hvězdy mistrovství, Messiho, Rooneyho či Podolskiho. Ale čtvrtfinále, semifinále a finále ještě může zrodit zcela nový fotbalový klenot.

 

Právě se děje

Další zprávy